Úterý bylo chladné, více než za polárním kruhem

10. 07. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.7.2019 07:59
ǀ
Kamil Sojka

Letošní 9. červenec reklamou na léto rozhodně nebyl. Převládající velkou oblačnost doplnily poměrně nízké teploty, kdy v České republice bylo chladněji než na dálném severu.

Nad východní a do značné míry taktéž severní a střední Evropou se v úterý udržovala rozsáhlá oblast nižšího tlaku vzduchu, kolem které nejen na naše území pronikal chladnější vzduch původem z polárních oblastí. Většina evropského kontinentu proto nezaznamenala letní den (tzn. denní maximum 25,0 °C a více), obloha byla povětšinou oblačná s četnými přeháňkami. Slunečného počasí si užila především Francie, nad kterou se zdržovala tlaková výše, dále potom Pyrenejský poloostrov a v neposlední řadě Řecko, kde teploty dosahovaly 34 až 38 °C. Řecko bylo díky tomu nejteplejší zemí v Evropě.

 

Evropa, jak ji v úterý okolo 15. hodiny viděla družice Meteosat. Zdroj: Sat24, EUMETSAT, Met Office

 

Teploty, které v tu dobu v Evropě panovaly. Zdroj: Meteociel

 

Bližší pohled na tlakovou výši nad Francií. Zdroj: NASA

 

Příkladem ve 14 hodin bylo na většině tuzemských meteorologických stanic naměřeno 15 až 19 °C, mimo jiné ve středočeských Dobřichovicích, a to 18,6 °C. Přitom o tři dny dříve, to znamená v sobotu 6. července ve 14 hodin, Dobřichovice hlásily tropických 32,6 °C, podobně jako pražské Komořany, kde bylo rovných 33 °C. Třeba do Mostu úterní 14. hodina přinesla jen 15,3 °C, stejně jako do Karlovy Studánky na Bruntálsku, která však leží v polohách kolem 800 m n. m. Nejnižší hodnotu teploty vzduchu kolem 14 hodin registrovala stanice na Sněžce, a to 3,0 °C, následovala Luční bouda s 6,3 °C, Šerák s 6,9 °C a Labská bouda s 8,1 °C. Naproti tomu nejtepleji bylo ve Strážnici s 22,8 °C, Pohořelicích s 21,8 °C a Kobylí s 21,1 °C. K nejteplejším místům patřilo i Brno, které zaznamenalo 20,7 °C.

 

 

 

Větší zima než v Arktidě

Zatímco v České republice se včerejší nejvyšší odpolední teploty ve většině případů pohybovaly v rozmezí 16 až 20 °C, ve Skandinávii na řadě míst vystoupaly nad 20 °C, ojediněle dokonce 25 °C, a to i na místech nalézajících se za polárním kruhem.

Na švédské síti synoptických meteorologických stanic, jichž je bezmála 180, byla ve zmiňovaném čase, tedy ve 14 hodin, nejvyšší hodnota teploty vzduchu, tak jako denní maximum, naměřena právě za polárním kruhem, konkrétně ve vesnici Kvikkjokk (66,6° s. š., 300 m n. m.), a to 22,5 °C. Tak teplo nebylo ani u moře na severu Itálie, tamní Terst naměřil 22,0 °C. Na vině však byla bouřka.

 

 

 

Úterní denní maxima za severním polárním kruhem. Zdroj: NASA

 

Po chladném dni mrazivá noc

V úterý večer bylo na většině území České republiky zataženo, v průběhu noci na středu nicméně oblačnost pozvolna ubývala. Například na Šumavě však bylo jasno prakticky po celou noc, a tak právě zde bylo nejchladněji. V mrazových kotlinách rtuť teploměru klesla až k -5 °C, konkrétně na Březníku, Kvildě-Perle a Rokytské slati. Celkem chladno bylo také na Horské Kvildě, kde se ochladilo na -3,2 °C. Pod bod mrazu pak teplota klesla i na stanici Hliniště anebo Volary.

 

Průběh teplot na Rokytské slati. Zdroj: meteo.amut.net

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda