Silné noční bouřky lámaly stromy, ničily střechy i zvedaly hladiny řek

21. 08. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 21.8.2019 12:15
ǀ
Zuzana Peštová

V souvislosti s přecházející studenou frontou se v noci z úterý na středu ojediněle vyskytovaly v Česku silné bouřky. Jejich blesková aktivita zpočátku nebyla příliš výrazná, poté ale zesílila a bouřky s sebou kromě blesků přinesly i intenzivní srážky a silný vítr. Na některých místech proto docházelo ke zvednutí hladiny vodních toků a silný vítr lámal stromy a ničil majetek.

Jak celá situace vypadala?

Bouřky se na Moravě a ve Slezsku začaly velmi ojediněle vyskytovat již odpoledne, jejich blesková aktivita ale byla velmi slabá a počet blesků se pohyboval v řádu jednotek až nižších desítek, ačkoliv podle radarové odrazivosti bouřky vypadaly jako intenzivní.

Bouřka u Jihlavy ve 22:07 na našem meteoradaru.

Situace se změnila přibližně kolem desáté hodiny večer, kdy od Jižných Čech začaly směrem k severovýchodu postupovat bouřky se silnější bleskovou aktivitou. V souvislosti s těmito bouřkami ale zatím nejsou hlášeny žádné škody. Jiná situace ale nastala v Olomouckém kraji, kam bouřky dorazily nad ránem. Zde hasiči museli vyjíždět k popadaným stromům i poničeným střechám.

Příchod bouřek tak, jak je viděl náš meteoradar.
Všechny blesky, které zachytila bleskoměrná síť Blitzortung mezi úterní 19. a středeční 7. hodinou.

Rozložení srážek za posledních 24 hodin spojených s úterním přechodem studené fronty a nočními bouřkami si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Zdroj: hydro.chmi.cz

Jaké škody bouřky napáchaly?

Hasiči na Olomoucku evidovali téměř 20 výjezdů – jednalo se hlavně o škody způsobené silným větrem, tedy popadané stromy a utrhané kusy střech.

Kvůli popadaným stromům měly ranní vlaky směřující z Olomouckého kraje do Prahy desítky minut zpoždění, protože stromy navíc poničily i trakční vedení, kvůli kterému kromě hasičů museli na místo vyrazit i elektrikáři.

Na vodním toku Třebůvka na měřící stanici Mezihoří, která je vyznačena na obrázku, hladina mezi 5 a 6 hodinou ráno vystoupala až na 1. stupeň povodňové aktivity, který značí bdělost.


zdroj grafu: hydro.chmi.cz

Škody v Uničově v olomouckém kraji vyfotila Lenka Caletková.

Kromě škod ale bouřky přinesly i pěknou podívanou v podobě blesků.


Blesk u Jihlavy, zdroj
Blesk ve Starém Městě v Pardubickém kraji vyfotil Lukáš Pokorný

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 27.1.2020

V pondělí budou teploty stoupat až k 7 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 25.1.2020

I v neděli očekáváme mlhy a nízkou oblačnost

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 24.1.2020

V sobotu bude převážně zataženo

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 24.1.2020

Austrálií se prohnaly silné bouřky s krupobitím