Při lavinovém neštěstí zahynul skialpinista

19. 02. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 20.2.2021 15:03
ǀ
Zuzana Peštová

Nedávné zásahy Horské služby ukazují, že ačkoliv české hory zdaleka nejsou tak vysoké jako třeba ty slovenské, je i u nás potřeba dát si pozor na nízké teploty nebo například laviny. Právě lavina v Krkonošském Obřím dole se tento týden bohužel stala osudnou mladému skialpinistovi.

Co je to lavina a kdy může vzniknout?

Podle meteorologického slovníku při lavině dojde k rychlému sesuvu minimálně 100 metrů krychlových sněhu a ledu po dráze delší než 50 m. Jinak si také lavinu můžeme představit jako tak velký sesuv, který by mohl zavalit, zranit či zabít člověka. Menší sesuvy označujeme jako sněhové splazy.

Riziko vzniku laviny závisí na tzv. sněhovém profilu, tedy na tom, jak jsou rozloženy různé vrstvy sněhu, jakou mají strukturu a jaké jsou jejich mechanické a fyzikální vlastnosti. Jaký bude sněhový profil závisí například na tom, jaké bylo počasí (zajímá nás hlavně kolik sněhu a při jakých teplotách a větru napadlo) a jaké počasí aktuálně je (teplota, vítr, srážky). Jak se sněhový profil měří je popsáno například zde.

Měření sněhového profilu po pondělní lavinové nehodě, zdroj: Alpy4000

Vliv na vznik laviny navíc má sklon svahu a jeho orientace, protože na tom závisí jak je svah vystaven slunečnímu záření.

Na základě analýzy sněhového profilu vyhlašuje Horská služba v Krkonoších a Jeseníkách stupně lavinového nebezpečí. Těchto stupňů je pět – nebezpečí tak může být popsáno jako nízké (stupeň 1), mírné, značné, velké a velmi vysoké (stupeň 5). Rozdíly mezi jednotlivými stupni nebezpečí popisuje například Horská služba.

Jak nebezpečné jsou laviny?

Podle grafu od Alpy4000 je záchrana zavaleného člověka boj s časem. Největší šance na přežití je v prvních 15 minutách a poté prudce klesá a na záchranu je potřeba profesionální a organizovaná pomoc.

 

Lavinové neštěstí v Obřím dole

V pondělí 15. února dva skialpinisté po výstupu na Sněžku sjeli žlabem směrem k Obřímu dolu. Poté se rozhodli vydat se opět vzhůru a sjet tuto trasu ještě jednou. Podle podrobného popisu na webu Alpy4000 se pak ale starší ze skialpinistů zastavil, protože chtěl natočit svého mladšího společníka, který dále pokračoval vzhůru.

Nejprve skialpinisté stoupali vzhůru na lyžích, které si ale později připevnili na batoh. Právě kvůli tomuto kroku podle odborníků došlo k uvolnění laviny – při předchozím sjezdu byla váha skialpinistů rozložena na plochu lyží, nyní se ale pod lyžařskými botami mladšího skialpinisty prolomila nosná vrstva a tím došlo k uvolnění laviny.

Odtrh laviny s pohledem na Sněžku, zdroj: Alpy4000

Uvolněná lavina strhla i níže stojícího staršího skialpinistu. Ten byl sice zraněn, naštěstí ale zůstal na povrchu a tak mohl v 12:39 obratem zavolat na linku 155, přes kterou se spojil s dispečinkem Horské služby.

Až po příjezdu záchranářů a příletu vrtulníku ale vychází najevo, že je pod lavinou zasypán ještě druhý skialpinista. Jeden ze záchranářů proto prohledává laviniště pomocí lavinového přístroje a za pět minut ve 13:50 nachází mladšího skialpinistu. Ten se nacházel cca 1 metr pod sněhem a podle záchranářů nebyla zjištěna vzduchová kapsa, díky které by se zvýšila šance na přežití. Záchranáři po vyproštění skialpinisty okamžitě zahájili resuscitaci, ke které se po příletu vrtulníku připojil i lékař. Přes veškerou snahu ale byla resuscitace ve 14:20 neúspěšně ukončena.

Přílet vrtulníku na místo nálezu mladšího skialpinisty, zdroj: Alpy4000
Průběh pondělní nehody podle Horské služby

Jak se lavině vyhnout?

Jak už bylo zmíněno, kvůli ochraně obyvatelstva je v oblasti Krkonoš a Jeseníků určován stupeň lavinového nebezpečí a zobrazeny zde jsou naměřené sněhové profily i jejich stabilita. Aktuálně je v Krkonoších i Jeseníkách lavinové nebezpečí na stupni 2. Ačkoliv tento stupeň značí jen mírné nebezpečí, je nutné mít se na pozoru, jelikož stupeň 2 byl vyhlášen i v době popsané lavinové nehody.

Na webu Alpy4000 se můžete více dočíst o rizikových faktorech lavin i o první pomoci.

Mapa Krkonoš se schematicky zobrazenými sněhovými profily, zdroj: Horská služba

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 24.9.2021

Nová hrozba pro Karibik: Bouře Sam se změnila na hurikán, rychle zesiluje

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 23.9.2021

Na východě USA zažili mimořádně teplé noci

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2021

Kanadu i Řecko postihla tropická vedra, teploty se vyšplhaly až na 39 stupňů

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2021

Nad oceánem vznikly dvě nové tropické bouře