Pátek byl nejchladnějším dnem od začátku jara

13. 4. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.4.2019 11:12
ǀ
Kamil Sojka

Po chladném ránu včera ani odpolední teploty moc nestoupaly, na většině stanic se nejvyšší denní teplota vešla do rozmezí 3 až 7 °C. Ve skutečnosti byl páteční den nejchladnějším dnem od začátku meteorologického jara.

Příčin bylo hned několik. Předně samozřejmě pokračující příliv chladného vzduchu od severovýchodu kolem tlakové výše nad severní Evropou, dále pak převládající velká oblačnost. Ta dělala společnost i sousedním zemím, ostatně právě ve střední Evropě bylo oblačnosti nejvíce. Podobně tomu bylo také na Apeninském a Balkánském poloostrově, akorát s tím rozdílem, že tam díky přítomnosti nevýrazného tlakového pole šlo převážně o kupovitá oblaka neboli přeháňky a hlavně bouřky. V nich bylo celkově detekováno pár desítek tisíc blesků.

 

 

(Páteční bouřky v jižní Evropě)

 

(Páteční písečná bouře na severu Libye)

 

Na začátku uplynulého pracovního týdne, v pondělí v 15 hodin, bylo na našem území až 21 °C, a to v Lednici na Břeclavsku. Praha-Libuš v tu dobu naměřila 18,6 °C. Na konci minulého pracovního týdne, v pátek v 15 hodin, bylo taktéž nejtepleji na jihu Moravy, tentokrát v Dyjákovicích, a to 10,0 °C. Lednice na Břeclavsku v tu chvíli hlásila 8,6 °C, Praha-Libuš 5,1 °C. Ještě můžeme zmínit Čáslav-Nové Město, kam pondělní 15. hodina přinesla 19,9 °C, kdežto ta páteční 7,1 °C.

 

 

 

 

Tak chladno už dlouho nebylo

Včerejšek v první řadě přinesl nejnižší denní maxima za posledních několik týdnů, konkrétně od soboty 2. března, kdy průměr nejvyšších denních teplot zaznamenaných na synoptických stanicích činil 3,6 °C. Nejvyšší denní maximum bylo v tento den registrováno v Brně, a to 7,5 °C. Včera byl průměr nejvyšších denních teplot naměřených na synoptických stanicích roven 4,3 °C, přičemž nejchladněji bylo na Sněžce (Tmax -7,1 °C) a nejtepleji stejně jako předtím v Brně (Tmax 9,2 °C).

 

(Nejvyšší denní maxima na synoptických stanicích)

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 18.6.2019

Ve středu teploty překročí 30 °C, místy se budou tvořit přeháňky nebo bouřky

ZE SVĚTA ǀ 18.6.2019

Na Azorské ostrovy udeřila silná bouře

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 17.6.2019

V úterý se teploty vyšplhají na 28 °C

AKTUÁLNĚ ǀ 17.6.2019

Noci v uplynulém týdnu byly extrémně teplé