Neděle do Česka přinesla výrazné rozdíly v počasí

15. 4. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.4.2019 06:56
ǀ
Kamil Sojka

Na jedné straně republiky zataženo a chladno, na druhé naopak slunečno a poměrně teplo. Včerejší den se nesl ve znamení velkých rozdílů v charakteru počasí.

Také o víkendu se nad většinou evropského území udržovala rozsáhlá tlaková výše se středem nad Skandinávií. Navzdory tomu se především nad Beneluxem a Německem tvořily četné přeháňky a rovněž i slabé bouřky. Důvodem byla k jihu putující výšková tlaková níže, jejíž střed se v sobotu nacházel právě nad Německem a která do určité míry ovlivnila počasí i u nás. Přes Česko následně v průběhu sobotního večera a nedělního dne postupovala nevýrazná fronta.

 

 

 

 

Srážky s ní spojené byly zcela zanedbatelné, nanejvýše se jedno o několik mm. Avšak v ojedinělých případech to vzhledem k nízkým teplotám stačilo k návratu zimy. Například v Peci pod Sněžkou do nedělního jitra napadly 3 cm sněhu s tím, že silnějšího poprašku se mimo jiné dočkali v nedalekém Žacléři (cca 600 m n. m.).

 

 

Značné rozdíly v teplotách mezi…

Všude v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bylo včera ráno zataženo, nicméně v následujících hodinách došlo od východu k ubývání oblačnosti. Příkladem ve 14 hodin Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj hlásil převážně jasno až polojasno. Naproti tomu Čechám, s výjimkou těch severních, neustále dělala společnost zatažená obloha a slabá srážková aktivita. Výsledkem byly značné rozdíly v teplotách jak mezi západem a východem, tak mezi severem a jihem.

Třeba v 16 hodin severní Čechy, Morava a Slezsko nejčastěji naměřily 10 až 14 °C s tím, že nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, a to 15,4 °C. Ve zbylých částech České republiky se teploty povětšinou pohybovaly kolem 3 až 5 °C, přičemž k nejchladnějším místům v rámci nížin (poloh do 400 m n. m.) patřily Kryry na Lounsku, kde bylo jen 3,9 °C. Vůbec nejchladnější byl (opomeneme-li Sněžku) Klínovec, kam 16. hodina přinesla -2,0 °C. Porovnáme-li ještě severní a jižní Čechy, mimo jiné zjistíme, že v Turnově ve zmíněném čase zaznamenali 13,9 °C, kdežto v Českých Budějovicích 5,1 °C.

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 22.8.2019

Obrazem: Sao Paulo zahalil kouř, rozsah požárů v Amazonském pralese je patrný ze satelitních snímků

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.8.2019

V pátek k nám začne proudit teplý vzduch, víkendové teploty budou tropické

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 22.8.2019

Vlnící se studená fronta přinesla na naše území přes 100 mm srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 21.8.2019

Čtvrtek bude polojasný s teplotami do 25 °C