Na Balkáně naměřili přes 40 °C, v Lucembursku řádilo tornádo

12. 08. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 12.8.2019 01:08
ǀ
Kamil Sojka

Balkánský poloostrov se v těchto dnech potýká s vlnou veder. Na některých místech jak v sobotu, tak v neděli rtuť teploměru vystoupala nad hranici 40 stupňů Celsia, v podobném duchu se ponese také začátek nového týdne.

Za nadprůměrně vysokými teplotami v zemích jihovýchodní Evropy, a do určité míry i na Apeninském poloostrově, stojí teplý vzduch původem ze severní Afriky. Na desítkách stanic v průběhu sobotního odpoledne teplota dosáhla anebo překročila 35 °C, v ojedinělých případech se vyšplhala přes 40 °C. Jedna z nejvyšších hodnot teploty vzduchu byla v sobotu naměřena v šedesátitisícovém městě Serres na severu Řecka, a to 40,8 °C. Tu samou teplotu Serres hlásil i v neděli 2. července 2017, v tomto případě ale nešlo o denní maximum, nýbrž o údaj z 15. hodiny. Později bylo až 42,2 °C. K nejteplejším místům v Evropě dále patřilo městečko Methoni na jihozápadě Peloponésu, kam sobotní den přinesl 40,1 °C.

 

Sobotní nejvyšší denní teploty. Zdroj: Meteociel

 

Neděle se na starém kontinentě představila ještě vyššími teplotami. Nejvíce bylo horko v Albánii, Makedonii a Řecku, kde se nejvyšší denní teploty pohybovaly většinou mezi 35 až 39 °C. V Řecku, na synoptických meteorologických stanicích, byl největší extrém tak jako v sobotu naměřen v Serresu, tentokrát ale „jen“ 39,1 °C. V Makedonii se teplota nejvýše vyšplhala v hlavním městě, to znamená ve Skopje, a to na rovných 40 °C. Stalo se tak prvně od neděle 6. srpna 2017, kdy se makedonská metropole dočkala 40,5 °C (o den dříve 40,6 °C). Na síti albánských synoptických meteorologických stanic se teplota vyšplhala až na 41,5 °C, konkrétně v Elbasanu ve střední Albánii.

 

Nedělní nejvyšší denní teploty. Zdroj: Meteociel

 

Současná vlna veder na Balkánském poloostrově nebude mít dlouhého trvání, již uprostřed pracovního týdne ji ukončí studená fronta. Studená fronta v neděli postupovala i přes západní a střední Evropu, do Česka dorazila po 21. hodině. Doprovázely ji bouřky, v České republice a Bavorsku bylo do půlnoci detekováno kolem 29 000 bleskových výbojů, přičemž celkově bylo na této studené frontě detekováno přes 90 000 blesků. Nemalou zásluhu na tom měly supercelární bouřky.

 

Bouřková mračna na snímku z družice Meteosat (11. 8. 2019 19:00 SELČ). Zdroj: ČHMÚ

 

Nedělní supercelární bouřka na severu Itálie. Zdroj: Marco Dolara

 

Páteční bouřky doprovázela tornáda

Bouřlivý byl rovněž pátek 9. srpna, zejména v Beneluxu, ve Francii a v Německu, kde přístroje detekovaly přes 100 000 blesků. Na vině byla studená fronta spojená s poměrně hlubokou oblastí nižšího tlaku vzduchu se středem nad Britskými ostrovy. I v tomto případě se vyskytovaly supercely, tedy bouřky s patrnou rotací. Hned v několika zemích byla hlášena tornáda, zpravidla se však jednalo o tromby, které se od tornád liší tím, že se nedotknou země. Tornádo se objevilo v Lucembursku, přesněji ve městě Pétange a jeho okolí, kde napáchalo značné škody.

 

Páteční tornádo v Lucembursku poškodilo/zničilo desítky domů. Zdroj: Julien Warnand

 

 

Páteční supercela poblíž Saarbrückenu na západě Německa. Zdroj: Tobias Hämmer

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 14.12.2019

Neděle bude oblačná s přeháňkami a čerstvým větrem

ZE SVĚTA ǀ 13.12.2019

Na centrální Středomoří udeřila bouře o síle hurikánu třetí kategorie

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.12.2019

Čeká nás větrný víkend s teplotami do 10 °C

ZE SVĚTA ǀ 12.12.2019

V Bolívii řádilo tornádo v extrémní nadmořské výšce: ve 4 000 m n. m.