Kolik srážek přinesla čtvrteční tlaková níže?

10. 5. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.5.2019 17:08
ǀ
Kamil Sojka

Končící pracovní týden patřil nejen bouřkám, ale v případě Česka také plošným srážkám, kdy do té či oné míry zapršelo prakticky na celém našem území.

Celkově u nás od pondělní půlnoci do pátečního odpoledne spadlo několik desítek mm srážek, přičemž srážkově nejbohatším dnem byl čtvrtek 9. května. Mohl za to frontální systém související s polem nižšího tlaku vzduchu, které přes střední Evropu postupovalo dále k severovýchodu a jež tvořily dvě samostatné tlakové níže. Jedna měla svůj střed nad Německem, druhá nad Severním mořem. Tuto skutečnost dobře zachytila například družice Meteosat anebo Terra.

 

(Zdroj: ČHMÚ, EUMETSAT)

 

(Zdroj: NASA)

 

Na západě Čech začalo pršet již ve středu večer, intenzita deště však nebyla nikterak velká. Nejvyšší denní úhrn srážek byl zaznamenán na stanicích Luby (Chebsko), Klíny, Mariánské Lázně, Staré Sedlo-Darmyšl (Tachovsko) a Šindelová-Obora (Sokolovsko), a to 2 mm. Alespoň 1,0 mm srážek bylo předevčírem naměřeno pouze na 11 stanicích, což představuje přibližně 2,5 % sítě srážkoměrných stanic. 0,0 mm srážek pak bylo registrováno na 350 stanicích, tj. na více než 80 % sítě.

 

(Středeční úhrny srážek. Zdroj: ČHMÚ)

 

Lepší něco než nic

Během čtvrtka se srážkové pásmo pozvolna rozprostilo po většině České republiky, výjimkou byl pouze Ústecký a částečně také Středočeský kraj. Nejvíce srážek spadlo na stanicích Černý Důl (Trutnovsko), Plechý a Pohorská Ves, a to 13 mm. Přinejmenším 5,0 mm srážek bylo zaznamenáno na 187 stanicích, tedy na 43 % sítě. Na dalších 49 stanicích se pak čtvrteční srážkové úhrny vešly do rozmezí 0,0 až 0,4 mm. Mimo jiné se jednalo o Žatec (0,0 mm), Most (0,3 °C) nebo pražské Komořany (0,4 mm).

 

(Čtvrteční úhrny srážek. Zdroj: ČHMÚ)

 

Déšť si mimoto trochu pohrál s teplotami vzduchu. Jednak byly parné teplotní rozdíly mezi západem a východem. Dobřichovice, kde bylo nejtepleji, po obědě dosáhly až na 20 °C, zatímco třeba ve Vsetíně v odpoledních hodinách rtuť teploměru nepřekročila hranici 10 °C. Na mnoha místech potom byla nejvyšší denní teplota dosažena už v noci, nikoli přes den, jak tomu zpravidla bývá. A to například v Ostravě, viz. graf níže.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.7.2019

Do Česka se vrátilo tropické počasí

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 20.7.2019

V neděli očekáváme déšť, ojediněle se objeví silné bouřky

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 19.7.2019

Sobotní teploty budou až tropické, přibude ale oblačnosti

ZE SVĚTA ǀ 19.7.2019

V Arktidě padl absolutní teplotní rekord