Fén a vlny v oblačnosti, podívejte se na video ze satelitu

18. 12. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.11.2020 06:20
ǀ
Zuzana Peštová

V úterý jsme mohli v atmosféře nad Rakouskem pozorovat hned dva zajímavé meteorologické jevy, které vznikaly díky jižnímu proudění přes Alpy. Přečtěte si jak jevy vznikají a hlavně se podívejte na videa ze satelitu, který úterní oblačnost zachytil.

Fén, teplý suchý vítr

Prvním z těchto jevů byl tzv. fén. Fén je suchý teplý padavý vítr, který vzniká právě při proudění přes horské překážky – na návětrné straně hor vzduch stoupá a tím se ochlazuje přibližně o 0,6 °C za 100 metrů. V určité výšce se tak vzduch ochladí pod teplotu rosného bodu – kvůli tomu vlhkost ve vzduchu zkondenzuje, vznikne oblačnost a začnou vypadávat srážky.

Princip fénu, zdroj: france3-regions.francetvinfo.fr

Vzduch zatím ale proudí dál – na druhou stranu hory se dostává jako vysušený vzduch a začíná klesat. Protože se suchý vzduch chová díky termodynamice jinak než vlhký, otepluje se vzduch při klesání přibližně o 1 °C za 100 metrů a proto je na druhé straně hor tepleji a bez oblačnosti, jak je vidět na přiložením videu ze satelitu.

Druhý velmi efektní jev, který je na videu vidět, je rozvlnění oblačnosti, které může vzniknout právě také při proudění přes horskou překážku. Proudění se přechodem přes hory rozvlní, což pak můžeme pozorovat právě v oblačnosti za horami.

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 22.4.2021

Seychely zasáhla tropická bouře Jobo

ZE SVĚTA ǀ 21.4.2021

USA sevřel mráz a silné sněžení, kdy napadlo přes pět centimetrů za hodinu

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 20.4.2021

Singapurem se prohnal přívalový liják, silnice se proměnily v řeky

ZE SVĚTA ǀ 19.4.2021

Jeden z nejsilnějších tajfunů v historii dorazil k filipínským ostrovům