Dorazí hurikán Dorian a bouře Gabrielle do Evropy?

09. 09. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.9.2019 18:17
ǀ
Zuzana Peštová

V minulém týdnu zaplavila média zprávy o tom, že hurikán Dorian dorazí do Evropy. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak bude situace vypadat ve skutečnosti a co nás v Evropě čeká.

Ex-hurikán

V jednom z nedávných článků jsme psali o tom, jak hurikán vzniká – přes fáze tropické poruchy, deprese a bouře vznikne postupně až hurikán (případně tajfun nebo cyklon, podle toho, na jaké části zeměkoule se nacházíme), který kvůli intenzivním dešťům a silnému větru může způsobit velké škody na životech i na majetku.

Dorian na satelitním snímku z 5.9., zdroj: mynews13.com

Když ale hurikán vyčerpá veškerou energii, kterou získal díky vzniku nad teplou mořskou hladinou, začne slábnout a postupně zeslábne na běžnou tlakovou níži. V tu chvíli se hurikán začíná označovat jako ex-hurikán, protože podle rychlostí větru už mezi hurikány nespadá.

Satelitní snímky zachycující pohyb hurikánu Dorian podél amerického pobřeží a jeho následné zeslábnutí, zdroj 

 

Hurikány v severním Atlantiku se pohybují směrem z východu na západ kvůli pasátovému proudění, které celoročně vane na obou stranách rovníku právě tímto směrem. Někdy se ale stane, že po cestě na západ hurikán začne zahýbat k severu a nakonec se jeho dráha stočí až k Evropě. A to se právě stalo jak s hurikánem Dorian, tak s tropickou bouří Gabrielle.

Kam se přesouvá Dorian, zdroj

Není čeho se bát

I když v Americe hurikány každoročně způsobí obrovské škody, v Evropě z ex-Doriana ani ex-Gabrielle nemusíme mít strach. Při cestě do Evropy už totiž tropické bouře ani hurikány ve většině případů nepohání „motor“ v podobě teplého moře, ze kterého získávají svou ničivou sílu, takže postupně slábnou a do Evropy dorazí, jak už bylo uvedeno, v podobě klasických tlakových níží.

Kam se přesouvá Gabrielle, zdroj

Kam tedy Dorian a Gabrielle míří?

Tlaková níže ex-Dorian aktuálně míří směrem na Island, kam tak během úterý začne přinášet oblačnost, vítr a srážky. Poté se bude přesouvat dále na severovýchod.

Ex-Dorian nad Islandem, situace v noci z úterý na středu

Ex-Gabrielle se pohybuje jižněji než ex-Dorian a ve čtvrtek začne ovlivňovat počasí nad Britskými ostrovy. Z nich se bude přesouvat dále k východu, tou dobou už ale bude velmi nevýrazná.

Ex-Gabrielle nad Britskými ostrovy, situace ve čtvrtek ve 12 UTC

Mohlo by Vás zajímat

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 27.5.2020

Texas (z)pustošily kroupy větší než tenisáky

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 27.5.2020

Ve čtvrtek se mírně ochladí a také zaprší

ZE SVĚTA ǀ 26.5.2020

Austrálie zažila nejsilnější bouři za poslední dekádu

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 26.5.2020

Středa bude nejteplejším dnem týdne