Déšť mj. přispěl k velkým rozdílům v teplotách

24. 5. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.5.2019 00:24
ǀ
Kamil Sojka

Jak v České republice, tak také v dalších částech Evropy nebo i ve Spojených státech amerických se včerejší den nesl ve znamení výrazných rozdílů v teplotách.

Ve čtvrtek u nás počasí ovlivňovaly dva tlakové útvary. Jednak už se vyplňující (zanikající) tlaková níže, která v předešlých dnech stála za extrémními srážkovými úhrny (např. v Jizerských horách ve středu spadlo až 123 mm srážek) a jejíž střed se nacházel nad východním Slovenskem a jeho okolím, a jednak tlaková výše, jež se nad střední Evropu nasouvala od západu. Rozmístění tlakových polí bylo mj. dobře patrné na družicových snímcích.

 

(Snímek z americké družice Aqua. Zdroj: NASA)

 

Když už jsme u těch snímků z družic, rozhodně stojí za zmínku nápaditě strukturovaná oblast nižšího tlaku vzduchu nad Severním mořem.

 

(Takto ji zachytila družice Terra. Zdroj: NASA)

 

Na východě přes deset, na západě přes dvacet

Přestože v ranních hodinách bylo v celém Česku, s výjimkou Karlovarského kraje, zataženo a na řadě míst k tomu i pršelo, postupně začalo od západu oblačnosti a srážek ubývat. Na vině byla zmíněná oblast vyššího tlaku vzduchu. A proto odpoledne většina Čech hlásila jasno, zatímco jinde stále převládala velká oblačnost, na východě také srážky. Ve výsledku byl východ Česka o poznání chladnější než západ, kde se v Plzni anebo ve Stříbře rtuť teploměru vyšplhala až na 21 °C, kdežto na Moravě a ve Slezsku se teploty povětšinou pohybovaly mezi 10 až 14 °C.

Příkladem v 17 hodin byla nejvyšší hodnota naměřena v Mostě, a to 20,7 °C, naproti tomu k nejnižším hodnotám registrovaným v nížinách (v polohách do 400 m n. m.) patřilo 10,3 °C (Jeseník), 10,4 °C (Bohumín), 10,5 °C (Valašské Meziříčí), 10,6 °C (Ostrava-Slezská Ostrava) či 10,8 °C (Karviná).

 

 

 

Zima ruku v ruce s létem a bouřkami

Západ Spojených států amerických se i včera potýkal s cyklónou, a proto ve vysokých nadmořských výškách v Arizoně, Coloradu, Kalifornii, Utahu nebo Wyomingu opět sněžilo a teploty se mnohde vešly do rozmezí 0 až 5 °C. Obšírnou většinu amerického jihu naopak provázely letní až tropické teploty a mimoto se vyskytovaly bouřky doprovázené srážkami o intenzitě přes 50 mm/h.

 

(Bouřková linie směřující k New Yorku na snímku z družice GOES-16. Zdroj: CIRA/RAMMB)

 

(Bouřková linie směřující k New Yorku na odrazu z Dopplerových radarů. Zdroj: NWS)

 

(Teploty v Severní Americe ve čtvrtek v poledne newyorského času. Zdroj: Meteociel)

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 14.9.2019

V neděli nás čeká chladné ráno

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 13.9.2019

Silné bouřky znovu udeřily napříč Španělskem

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.9.2019

V sobotu se opět vyjasní, ale také mírně ochladí

ZE SVĚTA ǀ 12.9.2019

V Austrálii udeřily mrazy, USA sužují tropická vedra