Čtvrteční ráno do Česka přineslo mrazivé teploty

19. 09. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.9.2019 12:35
ǀ
Kamil Sojka

Noc na čtvrtek byla v České republice poměrně chladná. Pod bod mrazu klesla teplota i v polohách pod 400 m n. m. s tím, že v některých horských mrazových kotlinách zamířila až k -10 °C.

Do střední Evropy již několik dnů, od pondělí 16. září, proniká chladnější, původem arktický vzduch od severozápadu až severu, a to kolem tlakové výše nad Britskými ostrovy a rozsáhlou tlakovou níží nad severní a východní Evropou. Zpočátku však bylo severozápadní až severní proudění celkem rychlé, kdy na Sněžce vítr dosahoval rychlosti až přes 130 km/h, přičemž hranice 100 km/h byla překonána také na Milešovce, a proto minimální teploty nedosahovaly až tak nízkých hodnot. Oblast vyššího tlaku vzduchu nad Irskem a Velkou Británií se však v tuto chvíli přesouvá k jihovýchodu a už během čtvrtečního dne se její střed rozšíří i nad Českou republiku. I v nadcházejících dnech nás tím pádem čekají chladná rána.

 

I čtvrteční jitro bylo v západní Evropě díky tlakové výši slunečné. Zdroj: Sat24, EUMETSAT, Met Office

 

V rámci synoptických meteorologických stanic, kterých jsou v Česku čtyři desítky, byla noc na 19. září nejchladnější na Sněžce, kde bylo -1,7 °C, následovala Lysá hora s 0,0 °C, dále potom Šerák s 0,1 °C, Churáňov s 1,2 °C a na pátém místě se s 1,4 °C umístil Liberec, naše páté největší město. Tak chladno v Liberci nebylo už několik měsíců, posledním dnem s minimálním teplotou 1,4 °C a méně bylo úterý 14. května, kdy se ochladilo na -1,2 °C. Zároveň jde o poslední mrazový den. Mezitím, tedy v období od středy 15. května do středy 18. září, se teploty v Liberci pohybovaly v průměru okolo 17 °C s celkovým rozmezím od 2 do 34 °C.

 

 

Za mrazem do Plzně…

V Praze k nejchladnějším místům patřilo ruzyňské letiště, kde rtuť teploměru spadla k 2,8 °C, naproti tomu v Klementinu se po celou noc držela mezi 13 až 8 °C, rekord pro 19. září z roku 1953 tedy překonán nebyl. Tehdy Klementinum naměřilo až 3,1 °C. Brno se v minimu dočkalo 7 až 5 °C, příkladem stanice v Tuřanech hlásila 6,2 °C, a podobně tomu bylo i v Ostravě, letiště Mošnov dosáhlo na 4,2 °C.

Ve čtvrtém největším městě v Česku byla situace trochu jiná. Na stanici Mikulka bylo nočním minimem 2,1 °C (což k pokoření -0,4 °C z 19. září 2008 nestačilo) a v Bolevci dokonce -1 °C. V Plzni tak byla větší zima než v Longyearbyenu, metropoli arktického souostroví Špicberky, kam noc ze středy na čtvrtek taktéž donesla až 1 °C, avšak bez znaménka minus.

 

 

 

…ale především na Šumavu

V Jizerských horách se noční minima pohybovala mezi -1 až -2 °C, západní Krušné hory byly s teplotami až okolo -3 °C ještě o něco chladnější. Vůbec nejnižší hodnoty teploty vzduchu ale byly hlášeny ze Šumavy. V Řasnici na Prachaticku zaznamenali -3,5 °C, ve Volarech teplota vzduchu klesla k -6,1 °C, Horská Kvilda registrovala -6,5 °C a na Březníku bylo okolo 6. hodiny naměřeno -8,2 °C s tím, že mez -8 °C byla v ranních hodinách dosažena také na Kvildě-Perle.

 

Průběh teplot na Březníku. Zdroj: ČHMÚ

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.2.2020

V neděli si dejte pozor na silný vítr

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 21.2.2020

OBRAZEM: Jihovýchodní Austrálií se prohnaly silné bouřky

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 21.2.2020

V sobotu budou teploty stoupat k 12 °C, pocitovou teplotu však bude snižovat čerstvý vítr

ZE SVĚTA ǀ 20.2.2020

Horko v Evropě: Ve Francii naměřili 28 °C, v Pobaltí bylo tepleji než v Řecku