Česko naměřilo až 25 °C, ráno ale došlo i na mráz

25. 5. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.5.2019 08:31
ǀ
Kamil Sojka

Po sérii extrémně deštivých dní se v pátek do Česka vrátilo slunečné počasí. Na většině stanic díky tomu teplota překročila 20 °C a ojediněle zamířila k letním 25 °C. V ranních hodinách nicméně na několika stanicích klesla pod bod mrazu.

Poslední den pracovního týdne ve střední Evropě patřil velmi nevýrazné oblasti vyššího tlaku vzduchu, podobně tomu bylo na Apeninském poloostrově, kam zasahovala tlaková výše se středem nad severní Libyí. Jedna anticyklóna se udržovala také nad Atlantickým oceánem a svou přední stranou do značné míry promluvila do počasí na Pyrenejském poloostrově. Zbytku Evropy dělala společnost nevýrazná tlaková pole a mělké tlakové níže, proto se zejména na Balkáně a ve východní Evropě dařilo bouřkám.

 

(Páteční bouřky na východě Evropy na snímku z družice Aqua. Zdroj: NASA)

 

(Vliv předního okraje tlakové výše na snímku z družice Terra. Zdroj: NASA)

 

Počet blesků přesto nikterak závratný nebyl. V celé Evropě jich bylo detekováno okolo 100 000, přesně před rokem, tedy ve čtvrtek 24. května 2018, byl jejich počet o poznání vyšší, a to bezmála 150 000. Před rokem navíc bouřilo i v Česku, kdy přístroje detekovaly hnedle 10 000 blesků (na Slovensku pak přibližně polovinu). A o dva roky dříve, to znamená v úterý 24. května 2016, jsme se dočkali takřka 15 000 blesků.

 

(Rozvoj bouřkové činnosti v úterý 24. 5. 2016. Zdroj: NASA)

 

Skoro letní den na severozápadě Čech

Hranice 22 °C byla včera odpoledne dosažena anebo překonána na desítkách míst, výjimkou nebylo ani Brno, Plzeň či Praha. Vůbec nejtepleji bylo v Mostě, kde se rtuť teploměru zastavila jen těsně pod 25,0 °C. Kolem 15. hodiny zde naměřili 24,8 °C. Jen o trochu nižší nejvyšší denní teplota byla naměřena v Ústí nad Labem-Vaňově, kde se včerejšek představil až 23,8 °C, a v Teplicích, kde se teplota zastavila na 23,5 °C.

 

 

Mrazivá Šumava

Noc na včerejšek se na většině území České republiky nesla ve znamení jasné oblohy a poklidné povětrnostní situace, a tak se v mrazových kotlinách opět objevil mráz. Především na Kvildě-Perle, která zaznamenala -5 °C, dále potom na Březníku a Rokytské slati (-4 °C) a v Jizerských horách (-4 °C). Například na Horské Kvildě se ochladilo na -3,3 °C, kdežto na Lomnickém štítu jen na -1,0 °C.

 

 

S obdobnými teplotami se setkáme také o víkendu, ostatně i dnešní jitro bylo v ojedinělých případech slabě mrazivé – na stanicích Březník, Jelení-u mostu, Kvilda-Perla, Rašeliniště Jizerky a Rokytská slať se minimální teplota pohybovala kolem -2 °C.

 

(Průběh teplot na Rokytské slati. Zdroj: meteo.amut.net)

 

(Aktuální snímek z družice Meteosat)

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 14.9.2019

V neděli nás čeká chladné ráno

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 13.9.2019

Silné bouřky znovu udeřily napříč Španělskem

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.9.2019

V sobotu se opět vyjasní, ale také mírně ochladí

ZE SVĚTA ǀ 12.9.2019

V Austrálii udeřily mrazy, USA sužují tropická vedra