9. ČERVEN BOŘIL LIMITY

11.6.2016 8:24 | Autor: redakce

 

Zatímco 9. červen roku 2016 zůstal v pražském Klementinu pod hranicí letních 25 °C, 9. červen letopočtu 2014 přepisoval historii. V této meteorologii nanejvýš věrné části české metropole se v pondělí 09.06.2014 rtuť teploměru vyšplhala až na 34,2 °C, čímž bylo překonáno 31,9 °C z 09.06.1885. Praha byla vlastně v tento den nejrozpálenějším místem v celém Česku, konkrétně na Karlově se vzduch prohřál až na 35,2 °C.

Vyrazí-li kdo z Česka směrem na jihovýchod, může za sedmero zeměmi (Maďarsko, Bulharsko, Turecko, Írán, Indie, Srí Lanka a Indonésie) nalézt vyprahlou půdu nejmenšího kontinentu planety Země – Austrálie. A právě tady letošní 9. červen bořil limity.

U protinožců právě probíhá zima, což v rámci zdejších poměrů znamená pauza od veder. Tedy s výjimkou australského severu, který se střídáním ročních období moc nestresuje. Ale pojďme k věci.

Na počasí je nejkrásnější jeho proměnlivost, která z jeho dlouhodobých výhledů činí pouze bezcenné výkřiky do tmy. Troposférická variabilita se v druhé polovině tohoto týdne naplno projevila na východě Austrálie, přesněji na severovýchodě Nového Jižního Walesu.

Není tomu tak dávno, co tuto část planety sužovala tlaková níže, a to svými vydatnými srážkami. Samozřejmě k tomu výrazně napomohlo Velké předělové pohoří, které zachycovalo vláhu přicházející z Tasmanova moře.

Pohoří lemující celý východ Austrálie hrálo důležitou roli také ve čtvrtek 9. června 2016. Tou dobou totiž byla většina australského vzdušného prostoru spravována tlakovou výší, jež stejně jako její kolegyně přemisťovala vzduch proti směru hodinových ručiček. Pro severovýchod Nového Jižního Walesu to znamenalo dodávku suchého kontinentálního vzduchu, když se k tomu ještě přidalo ono Velké předělové pohoří…

Tak byly výsledkem teplotní rekordy, lépe řečeno nová červnová maxima:

Casino (cca 20 m n. m.) se dočkalo Tmin 10,8 °C (nejchladnější 9. červen, v rámci minima, se zde konal v sezóně 2003, kdy bylo teplotním dnem 3,9 °C), což už byl sám o sobě mírný nadprůměr (průměrná hodnota Tmin vztahujících se na 9. červen odpovídá 9,1 °C), po obědě však následovalo ještě větší „překvapení“ – tropických 31,0 °C. Tak horko v červnu ještě nebylo, a to nejen tu, ale i v celém Novém Jižním Walesu. Předchozím totálním červnovým maximem bylo 27,9 °C (16.06.2002).

Kousek na severovýchod od Casina leží Lismore. Dne 16. června 2002 se tento kout Austrálie „odzimnil“ na 28,5 °C a nový červnový teplotní strop byl na světě. Dnes už to neplatí, čtvrtek 9. června 2016 se prezentoval téměř tropickými 29,8 °C.

Železnicí protnutý Grafton (jihovýchodně od Casina) aneb horký zimní hattrick završen: Dne 15.06.2004 letních 26,5 °C, dne 09.06.2016 tropických 30,4 °C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....


REKORDY NA 19. KVĚTNA

REKORDY NA 19. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

LETNÍ „HATTRICK“ V OSLU (A TORNÁDO V NĚMECKU)

Duo sestávající z oblasti nízkého tlaku se sídlem na...

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE + HORY = VELKÁ SRÁŽKOŽEŇ

Jak úterní, tak také středeční noční a ranní čas se...