6. 10. – 10. 10. 2016: REYKJAVÍK NAD PRAHOU

12.10.2016 8:20 | Autor: Jan Horák

Druhá pětice října 2016 (tj. období od 6. 10. do 10. 10.) byla v České republice, jakožto i v dalších středoevropských i mimostředoevropských zemích, do značné míry podmaněna rozsáhlou tlakovou výší nad severem starého kontinentu, díky čemuž k nám proudil chladný vzduch od severovýchodu.

Jmenovitě v Praze-Libuši se v tomto údobí nejvyšší denní teploty pohybovaly v průměru okolo 10,3 °C s tím, že nejnižší Tmax byla zaznamenána už ve čtvrtek (tj. 6. 10.), a to 8,9 °C, a že hned v pátek následovala nejvyšší Tmax tohoto časového úseku, a to 11,8 °C.

O přibližně 2 700 km dále směrem na severozápad byla v Reykjavíku, konkrétně u sídla společnosti Veðurstofa Íslands, stejně jako na celém Islandu, situace poněkud jiná. Pozice v zásadě přesně mezi cyklónou u Grónska a anticyklónou nad evropským severem vedla k přílivu teplého oceánského vzduchu od jihozápadu až jihu, což, jak již bylo dříve řečeno, Islanďanům, byť ne všem, dopřálo teploty okolo 15 až 18 °C.

Ve specifikované oblasti metropolitního Reykjavíku se ve dnech 6. 10. – 10. 10. denní maxima motala v průměru kolem 10,9 °C. Z toho jasně vyplývá, že nejsevernější hlavní město nezávislého státu na světě bylo teplejší než Praha, která má k rovníku o plus mínus 1 600 km blíže.

Rovněž z pohledu průměrné denní teploty vzduchu byl Reykjavík nad Prahou, neboť, na základně hlavních synoptických termínů, ta reykjavíkská byla rovna 9,3 °C, kdežto ta pražská 7,2 °C. Ještě větší rozdíl pak nastal v oblasti nejnižších denních hodnot, to ale s ohledem na typ proudění (v Reykjavíku jižní vlhké oceánské, v Praze severovýchodní suché kontinentální) pravděpodobně moc šokující není – v největším městě Islandu v průměru 8 °C, v nejpočetnějším městě Česka v průměru 4 °C.

1. 10. – 5. 10. 2016: Reykjavík pod Prahou

Prvních 120 hodin letošního desátého měsíce naopak psalo jiný scénář, jenž už by tak nějak potvrzoval zeměpisně-podnebné vlastnosti obou velkoměst.

Subpolární Reykjavík v této periodě nabídl v maximálním průměru 10,8 °C, kdežto obecně mírná Praha 15,6 °C. Největší odlišností byl samozřejmě 1. říjen, který Praze dopřál až letních 25,2 °C – o něčem takovém si Reykjavík v druhé třetině podzimu může nechat pouze a jen zdát.

A nejen o tuto dobu, letní teploty jsou v Reykjavíku prakticky stejně tak četné jako čtyřicítky v Praze. Lze je totiž spočítat na prstech jedné ruky, klidně i té skoro bezprsté – za celou éru reykjavíkské profesionální meteorologie (tj. 1949 – 2016) byl spatřen pouze jeden „žhavý“ den, a to památná středa 30. července 2008, která vyhnala rtuť teploměru až na 25,7 °C.

2. místo náleží středě 11. srpna 2004 (24,8 °C) a 3. místo pátku 9. července 1976 (24,3 °C).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...


REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

REKORDNĚ VYSOKÁ VLNA „U“ NOVÉHO ZÉLANDU

Jste bójka, v klidu ležíte na hladině nikdy nezamrzajícího...


V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

V ÚTERÝ BUDE AŽ 25 °C

Úterý je nejteplejší den z celého pracovního týdne – od...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

o až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 24. KVĚTNA

REKORDY NA 24. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...