5. ČERVEN PO 98 LETECH ZASE SKÓROVAL

6.6.2015 6:52 | Autor: redakce

 

Nad většinou Evropy bylo o poslední den prvního červnového pracovního týdne slunečno a mohla za to celkem rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu. Oblačný vír spojený s tlakovou níží byl pak jako obvykle k vidění u Britských ostrovů, na které navíc poslal studenou frontu, byť nikterak výraznou – i v Irsku a sousedním Spojeném království Velké Británie a Severního Irska bylo poměrně dost míst s modrou oblohou a slunečními paprsky (nejhůře byl na tom Wales a také Skotsko). Nad otevřeným Atlantikem produkovala cyklóna vítr o rychlosti přesahující 100 km/h, velmi větrno však bylo i na západě Irska, a to přesněji v městečku Belmullet (asi 1 000 obyvatel) na západě poloostrova Mullet – nárazy větru tu dosahovaly rychlosti až okolo 80 km/h.

Opusťme nyní jediné dvě anglicky hovořící a věčně deštivé a rozfoukané evropské země a vydejme se dále na jih do země galského kohouta. Francouzům byl o páteční den dopřán velký příjem vitamínu D, poněvadž na francouzském nebi nebylo až na menší výjimky po zkondenzovaném vzduchu ani památky. Vysluněná, nikoliv však bezoblačná (studená fronta byla bohužel moc blízko), byla kromě mnoha jiných i tenisová Paříž, kde v 15 hodin panovalo polojasno a kde ve shodný okamžik v areálu French Open odstartovala třetí sada mezi domácím Tsongou a Švýcarem Wawrinkou.

K tomu bylo horko, a to nejen na tenisovém kurtu, ale i v okolí – Paříž totiž hlásila tropické hodnoty. Příliv teplého vzduchu se navíc ve francouzském velkoměstě postaral o nový teplotní rekord.

V úterý 5. června roku 1917 se Paříž (stanice v parku Montsouris) rozpálila až na 32.1°C, což bylo novým teplotním stropem tohoto dne. Přestože se už od té doby vystřídalo dalších bezmála sto pátých červnů, tak ani ten loňský devadesátý sedmý tento výkon atakovat nedokázal. Nyní už tomu ale bylo jinak – devadesátý osmý a celkově dvoutisící patnáctý pátý červen využil vhodných povětrnostních podmínek a vyslal rtuť teploměru až na 33.9°C, čímž po necelém jednom století přepsal svou vlastní historii.

V dalších dnech by se tu mělo ochladit, rozhodně by tak neměly být ohroženy záznamy pro následující čtyřiadvacetihodinovky, které znějí: 32.9°C (1996), 34.1°C (1996), 32.0°C (1919) a 33.7°C (1875). Nejlepším červnovým výsledkem je 37.6°C z 26.6.1947.

Velké horko bylo mimochodem zaznamenáno také v Lyonu, kde pátečních 33.7°C (stanice na mezinárodním letišti, francouzsky Aéroport de Lyon-Saint-Exupér) překonalo 31.5°C z 5.6.1998.

Švýcarská Ženeva se 5. června roku 1983 dočkala až 30.7°C, letos to bylo 31.4°C (letištní stanice).

Kolín nad Rýnem v Německu byl 5. června roku 1982 obdařen až 30.3°C, aktuální 5. červen se zastavil až na 33.9°C (letištní stanice).

A třeba takový belgický Brusel se 5. června letopočtu 1858 mohl těžit z až 32.2°C. Toto Celsiovo číslo sice 5. červen 2015 nepřešel, ale podařilo se mu ho vyrovnat – v maximu 32.2°C (letištní stanice).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...