38.8°C, 37.4°C, 36.8°C a 35.5°C

3.9.2015 7:42 | Autor: Jan Horák

Po přechodu nepříliš výrazné studené fronty začal do střední Evropy od severozápadu proudit chladnější vzduch z Atlantiku, který vyhnal tropy z celého Německa, Polska, Česka či Rakouska. U našich slovenských bratrů a jejich východnějších sousedů ještě masa silně prohřátého vzduchu k vidění byla, takže tady se ještě tropů dočkali. Například Trebišov, který 1. září naměřil až 36°C, se ve středu 2. září podíval přes 33°C. Nedaleké Košice zavítaly až k 32°C, o den dříve tu bylo maximem 34°C. Užhorod ležící při slovensko-ukrajinských hranicích se v úterý dočkal až 36°C a o den později stále silně nepodzimních 33°C. Maďarská vesnice Napkor započala letošní meteorologický podzim 36°C a o první zářijovou středu zamířila až přes 34°C. A třeba rumunské město Botoșani překonalo v polovině tohoto pracovního týdne 37.0°C – o 24 hodin později činilo maximum rovných 38°C.

V srdci starého kontinentu nakonec zvítězil Javorník, který si připsal až 37.4°C, což je zbrusu nový český zářijový teplotní strop. Druhý den devátého měsíce už byl v této části České republiky o poznání humánnější – odpolední teploty zůstaly pod 25°C, motaly se nanejvýš kolem 21°C. Ústup Afriky a nástup Atlantiku však samozřejmě pocítil také zbytek naší vlasti – namátkou Doksany sletěly z úterních 35°C na středečních 22°C, Praha-Libuš spadla z 34°C na 20°C, v Brně bylo z prvozářijových 32°C odečteno nějakých 10°C a taková Ostrava slevila ze 34°C na 19°C.

38.8°C. I takováto hodnota byla na samém počátku podzimu hlášena v mírných, resp. kontinentálních evropských zeměpisných šířkách. Řeč je konkrétně o ukrajinském městě Voznesensk, jež je situováno přibližně 750 km jihovýchodně od Košic a zhruba 110 km severně od vod Černého moře. Ukrajina, která se potýká s největším suchem za posledních několik desítek let, v září takto vysoké Celsiovo číslo ještě nikdy neregistrovala, takže novým historickým ukrajinským zářijovým maximem se stalo právě 38.8°C. Tato skutečnost byla nicméně hned ve středu 2. září ohrožena, jelikož Voznesensk opět vylétl až na 38.8°C. To sice na překonání 38.8°C nakonec extrémně těsně nestačilo, ale na status „druhé“ nejvyšší teploty všech dob (v rámci září) už ano.

36.8°C, tak zase vypadá nové polské totální zářijové teplotní maximum. Tarnów, který se o tuto teplotu v úterý postaral, se 2. září zastavil na 23°C, a to již v dopoledních hodinách – po obědě setrvaly hodnoty pod 20°C (v 15 hodin až 18.7°C – o předešlou 15. hodinu to bylo až 36.1°C).

35.5°C – nový běloruský zářijový teplotní vrchol. A padl v Pinsku, jenž se nalézá plus mínus 500 km severovýchodně od Košic a asi 350 km východně od Varšavy. Též 2. září ale v Pinsku nijak zvlášť laxní nebylo, vždyť prohřálo vzduch až na 34.3°C.

Egyptská Hurghada v úterý 1. září nepřešla přes 37.3°C – český Javorník (a společně s ním tím pádem i celá Česká republika) zvítězil o 0.1°C. Miami na Floridě považovalo 1. září za plně dostačujících 32.8°C, s tímto výkonem nemělo proti Čechám, Moravě a Slezsku sebemenší šanci. To samé platilo také pro havajské Honolulu, které stejně jako Miami stagnovalo na 32.8°C. A Dallas v Texasu nabídl v úterý až 35°C, což je možná dost, ale na českých 37°C Dallas zkrátka neměl.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...