290 MM SRÁŽEK V JIŽNÍ KOREJI, DEŠTIVO I V ŘECKU

18.7.2017 8:25 | Autor: Kamil Sojka

Řecko = záruka spokojené dovolené u moře, tzn. slunce a teplo (vedro) každý den? Ale kdepak.

Taktéž v průběhu pondělního dne valná část starého kontinentu hostila vyšší hodnoty tlaku vzduchu, Balkánského poloostrova nevyjímaje. Takže pokud jste se rozhodli na startu tohoto týdne své unavené nohy hodit na chorvatský stůl s výhledem na Jaderské moře, rozhodně nebyl důvod si stěžovat na nepřízeň se strany počasí. Pakliže jste toto učinili v Řecku, možná jste byli decentně rozhořčeni.

Nejjihovýchodnější stát Evropy v letních sezónách povětšinou překypuje slunečními paprsky a teplotami zcela vhodnými k pobytu v moři, bohužel v posledních desítkách hodin řecká troposféra upadla to stacionární deprese. Byť se tato skutečnost na ostrovech v Egejském a Krétském moři spíše nepodepsala a turisté byli spokojeni, v „hlavním“ sektoru Řecka, obzvláště v Thesálii a spol., se kupil jeden mrak za druhým, načež srážkové úhrny rostly a rostly.

Příkladem Larisa v období od 16. 7. 2017 9:00 do 17. 7. 2017 15:00 (tj. za 30 hodin) obdržela dohromady 88 mm srážek, což je v praxi osmaosmdesátinásobek toho, co v tomtéž termínu napršelo v Praze – pražský svět srážkovou činností políben nebyl.

Za zmínku by dále stála bouřka, jež v pondělí ráno zavítala na ostrov Skyros – přinesla sem něco málo přes 30 mm deště. V celé České republice, tedy až na pár malinkých výjimek potvrzujících pravidlo, přitom včerejší jitro proběhlo úplně v suchu.

Abychom však neopomněli tu Jižní Koreu:

Více než osmisettisícové Čchongdžu ležící cca 90 km východně od Žlutého moře a zhruba 190 km jižně od Korejského demilitarizovaného pásma je z východu chráněno horami, v nichž se mimo jiné nachází nejeden národní park.

Na konci minulého týdne se Korejský poloostrov ocitl v přílivu teplého, zároveň ale vlhkého vzduchu od jihozápadu. Jelikož ručičky barometrů nepobývaly nikterak vysoko, ve velkém se tvořila oblaka. Asi nepřekvapí, že kupovitého charakteru. Řečené Čchongdžu na vlastní kůži poznalo, že žít na v tomto případě návětrné straně pohoří může vést k menším komplikacím.

Dle dat čchongdžské synoptické meteorologické stanice tady v neděli, respektive v čase od 15. 7. 2017 21:00 do 16. 7. 2017 21:00 oblačnost vypustila celkem 290 mm srážek, s čímž souhlasí také Jihokorejský hydrometeorologický ústav (Korejská meteorologická služba, v angličtině Korea Meteorological Administration, zkráceně KMA). Korejští meteorologové ještě dodávají, že se jednalo o nejštědřejší čtyřiadvacetihodinový srážkový úhrn za posledních 22 let, přesněji řečeno od srpna 1995, který do Čchongdžu v jednom dni donesl až 293 mm srážek.

Neb velmi vydatně pršelo i v okolí, leckterá ulice skončila pod vodou. Aneb někde neprší vůbec, jinde naopak zase až přespříliš. Počasí si prostě servítky nebere.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...