26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

29.9.2016 8:35 | Autor: Jan Horák

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly čisté konto, takže 0 mm srážek. O sváteční středu 28. září 2016 se situace opakovala – nula kam až oči dohlédnou. Čili je jasné, že se za pondělními a středečními srážkami musíme vydat do zahraničí.

Jelikož ale není kam spěchat, vydejme se tou delší cestou, jež vede přes Atlantický oceán, a na chvíli se zastavme na území Spojených států, konkrétně v zemi zvané Kalifornie.

Ani tady na startu tohoto pracovního týdne moc vlhko nebylo. Jsme ale v Kalifornii, takže v podstatě nic zajímavého. O odpoledních teplotách už však to samé říci nelze – Fahrenheitova čísla dosahovala rekordních výšin. A to například ve městě zvaném Camarillo (skoro 70 000 obyv.), kde bylo už ve 13 hodin naměřeno 104 stupňů Fahrenheita (40,0 stupňů Celsia) – padl zde rekord z roku 1963, který činil 101 stupňů Fahrenheita (38,3 stupňů Celsia). Rovněž relativně nedaleké a o něco větší město Oxnard zažilo památné 26. září – ve 13 hodin tu bylo 105 stupňů Fahrenheita (40,6 stupňů Celsia), což bez problému stačilo na zastínění 98 stupňů Fahrenheita (36,7 stupňů Celsia) z letopočtu 1978.

Ameriky už bylo dost, pojďme k věci – přesuňme se přes Tichý oceán o plus mínus 8 000 km dále směrem na severozápad do východního sektoru Ruské federace, jmenovitě do přímořského Magadanu.

Pondělní den tu byl zcela ovládnut tlakovou níží, která přes Magadan postupovala dále na severovýchod. Souvisely s ní vydatnější srážky – od 0:00 do 8:00 napršelo 16 mm srážek, čistě ve formě deště (při teplotách okolo 5 °C), přičemž od 8:00 do 20:00 následovalo dalších 37 mm srážek, opět pouze v kapalném skupenství (v maximu 9,3 °C). Dohromady tedy 53 mm deště.

V dalších hodinách už nepršelo, popravdě srážková činnost ustala již před 20. hodinou, kvůli výraznějšímu tlakovému gradientu ale venku nadále moc příjemně nebylo – vítr dosahoval v nárazech rychlosti kolem 70 km/h, a to při 6 až 7 °C.

Středeční den tu byl zcela ovládnut tlakovou níží… Déjà vu? Pravdou je, že středeční synoptika byla v podstatě stejná jako v pondělí, akorát s tím rozdílem, že tlaková níže tentokrát byla už o něco severněji, takže do Magadanu posílala chladnější sibiřský vzduch. Podstatné samozřejmě bylo i to, že v hladině 850 hPa mrzlo. V noci nic, ale počínaje ránem sněžilo a sněžilo – do 20. hodiny celkem 28 mm srážek (s pozdním večerem přes 30 mm). Zaokrouhleně 30 cm vysoká souvislá sněhová pokrývka ale přímo v Magadanu ani zdaleka k vidění nebyla. Proč? Teplota ve 2 m nad zemí byla na hraně, převážně 0 až 1 °C, sníh tedy zpočátku tál. Nakonec se sice tak nějak držel, byl ale mokrý, takže na to, aby utvořil 30 cm tlustou bílou deku, prostě neměl dostatečně dobré podmínky. V okolí Magadanu, kde se neprojevuje městské teplo, bylo sněhu o něco více – večer kolem 10 cm.

Až na -6,3 °C vychladl Magadan 28. září 1962 – jde o totální zářijovou Tmin. Letos -2 až 1 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...