24. PROSINEC ANEB 24,0 °C, 26. PROSINEC ANEB 26,0 °C

20.12.2016 11:13 | Autor: Jan Horák

Sen o sněhobílých Vánocích na 100 % území České republiky se nám s blížícím se prodlouženým víkendem začíná rozplývat, více méně podobně jako o nezimností památných Vánocích 1983, které si podmanil Atlantický oceán – v živějším západním proudění bylo v České republice na Boží hod vánoční (tj. v neděli 25. prosince) registrováno až 17,5 °C, a to v Hrádku. Hned o den později (tj. v pondělí 26. prosince) se azorská tlaková výše přesunula dále na východ a v kooperaci s tlakovou níží nad Pobaltím nám dopřála svěžejší severozápadní proudění. V případě Hrádku tedy rozhodně nemohlo být zdoláno legendárních 15,0 °C z 26. prosince 1974, kdy se konal živý západní atlantický expres. O tři roky později, lépe řečeno v sobotu 24. prosince 1977, došlo na akčnější jihozápadní expres a takový Kolín se dočkal nejteplejšího Štědrého dne, když byl obdařen až 14,5 °C.

Vzhledem k tomu, že letošní „vánoční trojice“ také vychází na sobotu až pondělí, navíc i s ohledem na pravděpodobné rozmístění tlakových útvarů, se toto menší ohlédnutí nabízelo, takže svým způsobem byla tato domácí vstupní vsuvka tak trochu nutná. V minulosti ještě zůstaňme, jen se přesuňme o několik desítek stovek kilometrů jihovýchodněji.

V pátek 24. prosince 1976 se nad Grónskem a Islandem zdržoval střed poměrně majestátně se tvářící anticyklóny vybíhající až za Severní moře, přičemž Skandinávie byla domovem pro cyklónu. Mezi těmito tlakovými útvary do střední Evropy natékal chladnější vzduch od severozápadu, bylo tedy nemožné, aby se odehrálo něco významně teplého. Trochu jinak tomu bylo v egyptské Káhiře, která pocítila moc pouštního vánku s přídomkem saharský.

V pondělí 26. prosince 1960 byla z českého zimního úhlu pohledu největším handicapem rozsáhlá oblast nižšího tlaku vzduchu se srdcem u Britských ostrovů. Česku sice moc pozornosti nevěnovala, neboť kupříkladu v pražském Klementinu by se rtuť teploměru pravděpodobně nezasekla už na 3 °C, avšak zároveň dala nezlomnou stopku paní zimě. A opět – hlavní město Egypta doprovázel pouštní vánek, tentokrát blízkovýchodní (tj. jihovýchodní advekce).

Od r. 1976 se v Káhiře vystřídalo dalších bezmála čtyřicet 24. prosinců, žádný z nich ale nedokázal zastínit výkon 24. prosince 1976. Tak jako všech pětapadesát 26. prosinců nemělo na 26. prosinec 1960. A jak je vidno, oba tyto dva památné dny měly i smysl pro „aranžování“:

24. prosinec 1976 se zastavil na rovných 24 °C, nejvyšší denní teplota tak přesně vystihla datum. A 26. prosinec 1960 teplotně kulminoval na 26,0 °C, takže také v tomto případě denní maximum vycházelo z data. Aneb menší číselná souhra (náhoda).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SILNÝ MRÁZ

SILNÝ MRÁZ

V pondělí bude jasno až polojasno, během dne až oblačno...

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...


REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...


REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...