20. ZÁŘÍ V ANZOBU PO 5 LETECH ZNOVU BÍLÉ

21.9.2015 9:05 | Autor: Jan Horák

Dvacátý den devátého měsíce roku v České republice obvykle bílý nebývá, a to ani na samém vrcholu Česka čili na Sněžce. Ve čtvrtek 20. září roku 2012 poklesla Sněžka v ranním čase až na -1°C s tím, že teplota rosného bodu byla rovněž na -1°C, díky čemuž se viditelnost snížila pod 50 m (mlha). Tato hodnota patří k těm nejnižším v rámci posledních několika 20. září. O plus mínus kilometr vyšší slovenský Lomnický štít hlásil ve čtvrtek 20. září 2012 v minimu -8°C (v závěru dne, od půlnoci do 9. hodiny ranní nespadla rtuť teploměru pod -6°C) a k tomu ho pokrývalo něco málo přes 10 cm sněhu, a to večer, nad jitrem dosahovala výška sněhové pokrývky max. 5 cm (počasí na Slovensku, resp. v jeho východní polovině, ovlivňovala frontální vlna a s ní spojené srážky). Bylo i dost větrno, poryvy překračovaly rychlost 25 m/s (90 km/h).

Letošní 20. září bylo na Lomnickém štítu klidné a „nezimní“ – přesně na přelomu sobotního a nedělního dne naměřila slovenská velehora 6°C, o 2 hodiny později byla teplota vzduchu stále ještě na 6°C, k ránu nebylo méně než 2.7°C a nedělní pravé poledne nabídlo 2°C (dopolední čas zůstal po většinu své existence v blízkosti 4°C). V úvodu odpoledne se ochladilo na 1°C a Lomnický štít zahalil zkondenzovaný vzduch způsobující omezení viditelnosti pod 100 m.

Vydáme-li se z Lomnického štítu směrem na jihovýchod, můžeme po cca 4 000 km (přímočaře a vzduchem) dorazit do majestátných hor v západní části Tádžikistánu. Zde lze nalézt Anzob, menší, ani ne desetitisícové město situované v nadmořské výšce kolem 3 400 m.n.m.

Anzob zeměpisnou polohou odpovídá italské Kalábrii, avšak vzhledem ke své výšce nabízí trochu jiné počasí – zatímco pobřežní město Bonifati hlásalo o předposlední zářijové nedělní poledne příjemných 25°C (relativně nedaleká hora Monte Scuro, jež je o 30 m vyšší než Sněžka, zaznamenala ve 12 hodin 14°C), tádžikistánský Anzob byl na 1°C a na zemi začal moknout sníh.

Víkend byl v Anzobu mrazivý a bílý – v sobotu se teploty zdržovaly v rozmezí od -3 do 1°C a půda byla schována pod 5 cm sněhu (stav ráno). Během sobotní dne se vyskytlo nespočet sněhových přeháněk, což vyústilo k navýšení sněhové pokrývky na 9 cm. Nicméně, okolo nedělní 11. hodiny přestalo mrznout a teploty šly směrem vzhůru – v 5 hodin ještě -5°C, v 8 hodin -3°C, v 9 hodin -2°C, v 11 hodin 0°C, v čase oběda 1°C, ve 14 hodin 3°C a během pozdního odpoledne až 4°C. Sníh, který v sobotu připadl, tak začal poměrně rychle odtávat.

Poslední bílé 20. září zažil Anzob před 5 lety, tj. v roce 2010, kdy bez přerušení mrzlo (v minimu -7°C, v půli dne -5°C, ve 14 hodin -4°C…) a kdy tloušťka přírodního bílého koberce činila až necelých 35 cm.

V úterý 20. září 2011 zamířil Anzob až k 9°C, přičemž nešel pod 2°C. Ve čtvrtek 20. září 2012 se nejvyšší odpolední teploty v Anzobu vyšplhaly až na 7°C a ty nejnižší sletěly k 0°C. V pátek 20. září 2013 provázelo Anzob velmi příjemné počasí – slunečno, klidno a k tomu až 15°C (k ránu 2°C). A v sobotu 20. září roku 2014 převládalo v Anzobu polojasno až oblačno s teplotami od 0 do 7°C. Výška sněhu byla ve všech případech rovna nule.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...