20. BŘEZEN NA FAERSKÝCH OSTROVECH

18.3.2015 9:29 | Autor: Jan Horák

Jak již bylo mnohokrát zmíněno, v pátek 20. března se na severní polokouli planety Země bude konat zatmění Slunce – někde výraznější, někde méně, v závislosti na přesné poloze. Toto kosmické představení bude nejméně zajímavé na trase Guinea – Niger – Egypt – Irák – Turkmenistán – Kyrgyzstán – čínská Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, kde bude Měsíc zakrývat jen malou část slunečního disku (do cca 20%). Naopak nejvíce pozoruhodné bude nad severem Atlantické oceánu, nad Norským mořem a nad Severním ledovým oceánem, kde bude zatmění úplně – v rámci suché půdy se bude jednat o dánské Faerské ostrovy a norské Špicberky. U nás si budeme muset vystačit se 70 (východ) až 75% (západ) úbytkem zlatavého disku s tím, že jeho 100% zeštíhlení nastane v Česku nejdříve začátkem října roku 2135 a sledovatelné bude ze severu, severovýchodu a východu země, tj. konkrétně v Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Královehradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Pro nás aktuálně žijící je tedy tato informace tak trochu k ničemu..

Jak již bylo řečeno, srdce Evropy by se v pátek dopoledne mělo před příbytkem frontální oblačnosti nacházet v nevýrazném tlakovém poli a obloha by nad převážnou většinou českého území měla být jasná až skoro jasná, ojediněle se ale do šeda zabarvit může. Větší klid by asi dodal střed mohutné anticyklóny, viz. úvod týdne nad severovýchodem starého kontinentu – v centru útvaru tlak až přes 1050 hPa a mraky žádné. I tak to ale vypadá velmi dobře. Jen nezapomenout na vhodnou ochranu pro oči, je sice možné použít jen klasické sluneční brýle, v tomto případě je ale raději nutné počítat s trvalou újmou..

Faerské ostrovy na tom v rámci vesmírné podívané budou lépe, největším kamenem úrazu je však zdejší klima. Severní Atlantik povětšinou spravují tlakové níže, i proto není žádným překvapením, že toto dánské souostroví patří v globálním měřítku k místům s nejméně častým výskytem bezoblačného počasí. Cyklóna zde vládla také o loňský 20. březen – v metropolitním Tórshavnu činila hodnota tlaku nějakých 970 hPa. Mezi 9. až 11. hodinou tehdy Tórshavn i zbytek Faerských ostrovů provázela díky silnému větru proměnlivá oblačnost, avšak velká – obloha byla povětšinou oblačná, takže v tomto dni by podmínky ke sledování zatmění nebyly zrovna nejlepší. V dopoledních hodinách ve středu 20. března 2013 byly Faerské ostrovy mimo výrazné tlakové pole a podmínky byly o poznání lepší – vítr převážně jen mírný do 2 m/s (11 km/h) a obloha jasná až skoro jasná (ale spíše jen v severní / severozápadní části, na jihu bylo mraků více). O 20. březen roku 2012 to zase mezi 9:00 až 11:00 byla „katastrofa“ – zataženo (a mrholení), což v podstatě platilo i pro ročník 2011, tehdy byly ve stejný den a ve shodný čas rovněž třeba deštníky. V podobném duchu se nesla i majorita dalších faerských 20. březnů, v pátek 20.3.2015 tak bude lepší zůstat v Česku (Faerské ostrovy navíc v závěru tohoto pracovního týdne očekávají velkou oblačnost a přeháňky).

Ve středu 20. března 2013 pak na tom byly dobře i Špicberky, a to zásluhou razantní tlakové výše, která hnala tlak vzduchu až k 1053 hPa (Longyearbyen, v jiných oblastech souostroví tlak stoupal až na 1056 hPa) a obloha byla bohatá na modř. V obecném smyslu je 20. březen na Špicberkách sice o něco veselejší než na Faerských ostrovech, v praxi to ale moc znát není. Tedy alespoň ve smyslu jasné až skoro jasné oblohy.

Nejvhodnější předpoklady pro sledování pohybu Měsíce mezi Sluncem a Zemí samozřejmě nabízí pouštní lokality, a to třeba Egypt. A ten bude v „blízké“ budoucnosti velmi ideálním místem – v roce 2027 se totiž uskuteční další zatmění, které bude právě v Egyptě úplné. A k nejvíce vyhovujícím lokalitám, odkud bude možné hledět na 100% zakrytí žlutého kola, se mimo jiných zařadí i rudomořská Hurghada. To znamená pouze jedno – případná letní dovolená v tomto letovisku v termínu zahrnujícím začátek srpna (jeho druhý den) bude obohacena o úplně zatmění Slunce.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...