1,5 milionu Američanů již opustilo svůj domov

11. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.9.2018 22:37
ǀ
Kamil Sojka

Zapíše se Florence do historie?

Oko hurikánu Florence (aktuálně 4. kategorie, maximální rychlost větru se pohybuje okolo 215 km/h) se právě teď nachází mezi 65 až 70° z. d. a 25 až 30° s. š., konkrétněji přibližně 1 230 km jihovýchodně od pobřeží Severní Karolíny. Dobré podotknouti, že Florence nepatrně zeslábla, neb včera večer a v úvodu dnešního dne produkovala vítr o tempu až kolem 230 km/h, nyní je na zmíněných cca 215 km/h. Ovšem, po praktické stránce degradace zcela nepodstatná. Nicméně modely přesto projevily trochu optimismu, neb předpokládají, že by Florence na půdu Spojených států amerických mohla vtrhnou coby hurikán 3. kategorie, nikoli čtvrté.

 

 

Protože však Florence nadále postupuje severozápadním směrem a šance, že se rozpadne nad otevřeným Atlantikem začíná být prakticky nulová, z nejvíce ohrožených oblastí již bylo evakuováno půldruhého milionu Američanů. Pokud by si Florence na Severní Karolínu „sáhla“ v podobě hurikánu 4. kategorie, zapsala by se do historie, a to jako nejsilnější hurikán, který kdy udeřil na takto „severské“ státy. Máte pravdu, Jižní Karolína v září 1989 čelila hurikánu 4. kategorie Hugo a Severní Karolína se se „čtyřkou“ jménem Hazel utkala v říjnu 1954, avšak obě tropické cyklóny šly (mnohem) jižnější trasou než Florence.

Vypadá to, že ta na teritorium Severní Karolíny a sousední Virginie přinese až více než 400 mm srážek, v ojedinělých případech jich není vyloučeno 800 mm či dokonce ještě více.

 

 

Z Mezinárodní vesmírné stanice se tato dáma jeví… Doplňte sami:

 

 

Večerní bouřkohra nad Tartu

Východoestonské Tartu spolu s celou svou zemí není zrovna dvakrát vyhlášeným bouřkovým rájem, což vzhledem k zeměpisné šíři není zase až tak šokující, ale čas od času se i v tomto koutu Evropy odehraje něco zajímavější. Příkladem je toto pondělí, jež ve své pozdní fázi hostilo jeden plně vyvinutý kumulonimbus. Denního světla už mnoho nebylo, elektrické výboje tím pádem předvedly za zhlédnutí hodnou světelnou show. Plus ta působivá, možná až lehce strašidelná oblačnost…

 

 

 

Rovněž v Bulharsku anebo v Chorvatsku se naskytl pohled na bleskůplnou oblohu:

 

 

 

Sloni a žirafy (a možná i ty kokosy) na sněhu

Před několika dny do Jihoafrické republiky, kde nedávno odstartovalo meteorologické jaro, pronikl chladný vzduch a s ním vodonosná mračna. Tedy v tomto případě spíše sněhonosná:

 

 

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 14.11.2018

Fronta o ničem i o něčem

ZE SVĚTA ǀ 13.11.2018

USA hlásí silné mrazy, v Las Vegas bylo -17 °C

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 12.11.2018

Jihoamerická bouřkožeň

AKTUÁLNĚ ǀ 12.11.2018

Pořád ta stejná inverzní písnička