141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

1.12.2016 9:46 | Autor: Jan Horák

11,1 °C v celkovém průměru, 7,8 °C v minimálním průměru, 13,5 °C v maximálním průměru, 1,1 °C v minimu (čili zcela bez jediné chvilky mrazu), 22,2 °C v maximu (překonáno 17,2 °C z r. 1996), kompletně (tj. každý den) v teplotním nadprůměru s konečnou odchylkou +7,5 °C (celé rozpětí od +0,8 do +18,2 °C) a dohromady 120 mm srážek (takže lehký nadprůměr). V totálně-minimálním průměru -15,5 °C a v totálně-maximálním průměru 19,2 °C.

Toť stručnou řečí statistik stručné shrnutí měsíce v New York City (Central Park). Jako první se pravděpodobně nabízí, že jde o neobsáhlé ohlédnutí za newyorským listopadem 2016 a jeho rekordními minimy a maximy, avšak není tomu tak. Pokud jste více znalí newyorského počasí, určitě jste na základě řečených 22,2 °C (a tím překonaných 17,2 °C z r. 1996) správně došli k závěru, že jde o rychlé zcharakterizování zdejšího prosince 2015.

V pátek 2. prosince 2016 New York City oslaví jedno menší výročí – bude tady završen 141. rok od doby, kdy na newyorský meteorologický svět přišli tři newyorští ledoví muži. Oč konkrétně jde?

Jak dokládají archivy z amerického meteorologického muzea (nevšední synonymum pro NOAA Central Library Data Imaging Project), v úterý 30. listopadu 1875 se nad velkými jezery nacházel střed tlakové výše. Svým severním okrajem zřejmě zasahovala až někam nad Hudsonův záliv. Newyorský New York se díky tomu octil v anticyklonálním přílivu chladného vzduchu od severu. Výsledkem je dodnes žijící legenda – oni tři newyorští ledoví muži.

Tím prvním je 30. listopad, který před 141 lety New York City srazil až k -13,9 °C. Tento výkon stále zastává funkci newyorského totálního listopadového teplotního minima (1869 až 2016).

Druhým naším newyorským ledovým mužem je samo sebou 1. prosinec. Ten tehdy v r. 1875 Newyorčanům dopřál až -12,8 °C. Jsme na začátku měsíce, takže o nejnižší prosincovou teplotu všech dob rozhodně nejde, avšak ani po více než 140 letech (tj. de facto dnech) tato teplota pokořena nebyla.

Třetím a posledním z trojice je zcela logicky 2. prosinec. I ten už se ve smyslu newyorského meteodeníku vystřídal bezmála 150krát, stejně jako v předešlých dvou případech ale historický minimální rekord této čtyřiadvacetihodinovky nadále odkazuje na r. 1875, kdy bylo v New York City naměřeno -11,1 °C.

Průměrná nejnižší denní teplota vztahující se na údobí od 30. listopadu do 2. prosince v New York City přitom činí 4 až 2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

SNĚHU DOKÁŽE BÝT VÍCE

Značná část, lepšími slovy většina území České republiky již...


REKORDY NA 20. ÚNOR

REKORDY NA 20. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude zataženo až oblačno,...

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...