141LETÍ TŘI NEWYORŠTÍ LEDOVÍ MUŽI

1.12.2016 9:46 | Autor: Jan Horák

11,1 °C v celkovém průměru, 7,8 °C v minimálním průměru, 13,5 °C v maximálním průměru, 1,1 °C v minimu (čili zcela bez jediné chvilky mrazu), 22,2 °C v maximu (překonáno 17,2 °C z r. 1996), kompletně (tj. každý den) v teplotním nadprůměru s konečnou odchylkou +7,5 °C (celé rozpětí od +0,8 do +18,2 °C) a dohromady 120 mm srážek (takže lehký nadprůměr). V totálně-minimálním průměru -15,5 °C a v totálně-maximálním průměru 19,2 °C.

Toť stručnou řečí statistik stručné shrnutí měsíce v New York City (Central Park). Jako první se pravděpodobně nabízí, že jde o neobsáhlé ohlédnutí za newyorským listopadem 2016 a jeho rekordními minimy a maximy, avšak není tomu tak. Pokud jste více znalí newyorského počasí, určitě jste na základě řečených 22,2 °C (a tím překonaných 17,2 °C z r. 1996) správně došli k závěru, že jde o rychlé zcharakterizování zdejšího prosince 2015.

V pátek 2. prosince 2016 New York City oslaví jedno menší výročí – bude tady završen 141. rok od doby, kdy na newyorský meteorologický svět přišli tři newyorští ledoví muži. Oč konkrétně jde?

Jak dokládají archivy z amerického meteorologického muzea (nevšední synonymum pro NOAA Central Library Data Imaging Project), v úterý 30. listopadu 1875 se nad velkými jezery nacházel střed tlakové výše. Svým severním okrajem zřejmě zasahovala až někam nad Hudsonův záliv. Newyorský New York se díky tomu octil v anticyklonálním přílivu chladného vzduchu od severu. Výsledkem je dodnes žijící legenda – oni tři newyorští ledoví muži.

Tím prvním je 30. listopad, který před 141 lety New York City srazil až k -13,9 °C. Tento výkon stále zastává funkci newyorského totálního listopadového teplotního minima (1869 až 2016).

Druhým naším newyorským ledovým mužem je samo sebou 1. prosinec. Ten tehdy v r. 1875 Newyorčanům dopřál až -12,8 °C. Jsme na začátku měsíce, takže o nejnižší prosincovou teplotu všech dob rozhodně nejde, avšak ani po více než 140 letech (tj. de facto dnech) tato teplota pokořena nebyla.

Třetím a posledním z trojice je zcela logicky 2. prosinec. I ten už se ve smyslu newyorského meteodeníku vystřídal bezmála 150krát, stejně jako v předešlých dvou případech ale historický minimální rekord této čtyřiadvacetihodinovky nadále odkazuje na r. 1875, kdy bylo v New York City naměřeno -11,1 °C.

Průměrná nejnižší denní teplota vztahující se na údobí od 30. listopadu do 2. prosince v New York City přitom činí 4 až 2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERNA

REKORDY NA 22. ČERNA

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...


NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...


REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...