12.3.2007

12.3.2007 10:12 | Autor: redakce

Propršené víkendy?

V mediích a ve zprávách tiskových agentur se minulý týden objevila zpráva o tom, že němečtí klimatologové prokázali, že o víkendech je horší počasí než ve všední dny, více prší a je větší oblačnost. O denním a ročním chodu oblačnosti, teplot nebo srážek už bylo napsáno opravdu mnoho. Ale o jejich týdenním chodu?

Zprávy bohužel poněkud zkreslovaly skutečnost, hovořily o celoevropském výzkumu. Ten byl ale ve skutečnosti proveden pouze pro 12 vybraných stanic v Německu. Podobné studie se objevily již dříve pro některá americká velkoměsta. Čím studie výsledky zdůvodňují? Obecně lze říci, že se předpokládá, že emise uvolněné během pracovních dnů se koncentrují v atmosféře a právě o víkendu jich je již tolik, že ovlivňují tvorbu oblačnosti a deště.
Pro vznik vodních kapek v ovzduší je nezbytná přítomnost mikroskopických kondenzačních jader, která se v atmosféře vyskytují vždy a to v počtu od asi 1000 v cm3 vzduchu nad oceánem až po více než 1 000 000 v cm3 v průmyslových aglomeracích. Jejich původ může být buď přírodní nebo antropogenní, který dnes převažuje. Na kondenzačních jádrech kondenzuje vodní pára a vznikající mikroskopické kapky, které se shlukují do větších kapek nebo ledových krystalků, jež tvoří oblaky.
mraky.jpg
Proces tvorby oblačnosti a srážek o víkendu na základě antropogenního ovlivnění si lze asi dobře představit v Amerických velkoměstech vzdálených od oceánu, ale v Evropě naprostá většina srážek přichází na frontálních systémech postupujících z Atlantiku. Už proto nelze závěry německé studie zobecnit, pokud totiž prší v Německu v sobotu a neděli, srážky dorazí s do ČR zhruba o den později, čili u nás by teoreticky mělo pršet více v neděli a v pondělí. A jak je tomu ve skutečnosti, pokud se podíváme na několik posledních let, tak například v Praze nejčastěji prší v pátek, dále pak ve čtvrtek a v sobotu, naopak nejméně často pršelo v úterý. Rozdíl mezi nejdeštivějším a nejsušším dnem činil jen 8 %.
Jak tedy zdůvodnit závěry německých vědců? Velmi pravděpodobně může jít o náhodu, přeci jen patnáct let použitých při hodnocení pravděpodobně nestačí na to, aby došlo k naprosto rovnoměrného vyrovnání rozložení srážek do jednotlivých dnů týdne.
Když se podíváme na tento týden tak počasí zřejmě opravdu se na víkend „zkazí“, až to ale budete považovat za důkaz toho, že o víkendu je vždy horší počasí, tak si vzpomeňte na právě proběhlou slunnou neděli.

Jedenáctý pracovní týden od počátku roku bude znovu o 4 až 8 °C teplotně nadprůměrný oproti dlouhodobému měření a slunečný.
V úterý bude jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od 14 do 18 °C. Středa bude polojasná až oblačná se slabými přeháňkami. Nejnižší ranní teploty se budou pohybovat od 4 do 0 °C, odpolední vystoupí k 9 až 13 °C. Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, s ranními teplotami 2 až -2 °C a odpoledními maximy 10 až 14 °C. Také v pátek bude skoro jasno až polojasno, ranní minima 1 až -3 °C a odpolední maxima 11 až 15 °C. V sobotu začne oblačnosti přibývat až na oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, které budou postupně v neděli přecházet od středních poloh ve sněhové. Začne se ochlazovat. V neděli očekáváme odpolední teploty jen mezi 4 až 8 °C.

Dagmar Honsová
Meteopress

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...


REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...


REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 25. KVĚTEN

REKORDY NA 25. KVĚTEN

Na pátek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

V průměru 26,1 °C, v minimu 12,2 °C, v...