1. ŘÍJEN, HRAVÝ TO DEN

2.10.2017 6:02 | Autor: Kamil Sojka

Z důvodu zeslabení anticyklonální hradby se 1. říjen prezentoval dvojí tváří. Zatímco na západě České republiky bylo převážně zataženo a sem tam se zjevila i nějaká ta kapka deště, počínaje východní polovinou Čech a konče Slezskem byla, až na pár malinkých výjimek, k vidění oblaků zcela zbavená obloha doplněná o nespočet slunečních paprsků. Názor na počasovou (ne)vydařenost vstupu do druhé třetiny letošního meteorologického podzimu se proto bude dosti různit.

Oblačnostní nesoulad mezi českým západem a východem samozřejmě rozladil také teploty. Příkladem Lučina nedaleko Ostravy ve 14 hodin naměřila 19 °C, kdežto kupříkladu Plzeň 12 °C. Menší zajímavostí v tomto ohledu může být to, že v Lučině bylo slunněji a tepleji než například v řeckých Athénách, které v tutéž dobu hovořily o oblačnu a 18 °C. Nemluvě o živějším větru, kdy anemometry informovaly o nárazech kolem 30 až 40 km/h. Naopak zmiňovaná Plzeň se tvářila podzimněji než namátkou Vopnafjörður na východě Islandu, kde se včerejší poledne pyšnilo 14 °C. Západočeská metropole v témže okamžiku hlásala 11 °C.

Na družicových snímcích pořízených v pátek a sobotu nebylo možné přehlédnout, jak oblačnost přicházející z Evropy západní do Evropy střední zůstává trčet u česko-německé státní hranice, lépe řečeno u Ašského výběžku. HAARP v akci? Kdepak, to ta úvodem řečená anticyklonální hradba, jinak řečeno okrajová partie dříve už několikrát skloňované tlakové výše se středem nad starokontinentálním severovýchodem. Už v průběhu zářijo-říjnové noci bylo patrné, že došlo k jejímu zeslabení, poněvadž oblaka začala, byť velice ztuha, pronikat do západočeského vzdušného prostoru. Jinde ale bylo jasno až skoro jasno, spíše to první, povětrnostní podmínky k tomu nanejvýš dobré… Výsledek? Nížiny zchladily více než vrcholky hor.

Ostrava-Poruba kolem 7. hodiny zavítala mezi 2 až 3 °C, čili se podívala ke 2,5 °C. To je vskutku povedený, lepšími slovy vychlazený výsledek, jelikož ani na vrcholu Krušných hor taková zima nebyla. Fichtelberg totiž nešel pod 6,6 °C, přičemž v okruhu 7. hodiny naměřil bezmála 8 °C, z čehož vyplývá, že byl o nějakých 5 °C teplejší než hlavní město Slezska. Ještě „lépe“ na tom byla Ostrava-Mošnov, jež slevila až na 1,8 °C, načež se v rámci nejnižších nočních/ranních teplot a synoptické sítě umístila v TOP 5. Mimoto vyrovnala Lysou horu, kde teplotní křivka zcela logicky taktéž slétla až k 1,8 °C. Nutno ale poznamenat, že vršek Moravskoslezských Beskyd bičoval vítr o tempu až přes 60 km/h, pocitová teplota proto byla o dost níže než dole v Ostravě.

Prostějov, další premiant. Ten cca 60 minut po 6. hodině nabídl až 1,3 °C, čímž mimo jiné porazil hrubojesenický Šerák a jeho 2,5 °C. Popravdě, ani na Špicberkách nebyla taková kosa jako v Prostějově, názornou ukázkou může být veřejnosti špatně dostupné městečko Ny-Ålesund, jehož nedělní nejnižší noční/ranní teplota činila 4,6 °C.

Kromě mnoha jiných, palec nahoru se dále konal v:

Českých Budějovicích, které vychladly až na 3,5 °C (pokořeno Tromsø a jeho 9,2 °C).

Čáslavi, jejíž teplotní křivka tečovala 4,6 °C (pokořen Churáňov a jeho 6,8 °C).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno, na severovýchodě,...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...