1. ŘÍJEN, HRAVÝ TO DEN

2.10.2017 6:02 | Autor: Kamil Sojka

Z důvodu zeslabení anticyklonální hradby se 1. říjen prezentoval dvojí tváří. Zatímco na západě České republiky bylo převážně zataženo a sem tam se zjevila i nějaká ta kapka deště, počínaje východní polovinou Čech a konče Slezskem byla, až na pár malinkých výjimek, k vidění oblaků zcela zbavená obloha doplněná o nespočet slunečních paprsků. Názor na počasovou (ne)vydařenost vstupu do druhé třetiny letošního meteorologického podzimu se proto bude dosti různit.

Oblačnostní nesoulad mezi českým západem a východem samozřejmě rozladil také teploty. Příkladem Lučina nedaleko Ostravy ve 14 hodin naměřila 19 °C, kdežto kupříkladu Plzeň 12 °C. Menší zajímavostí v tomto ohledu může být to, že v Lučině bylo slunněji a tepleji než například v řeckých Athénách, které v tutéž dobu hovořily o oblačnu a 18 °C. Nemluvě o živějším větru, kdy anemometry informovaly o nárazech kolem 30 až 40 km/h. Naopak zmiňovaná Plzeň se tvářila podzimněji než namátkou Vopnafjörður na východě Islandu, kde se včerejší poledne pyšnilo 14 °C. Západočeská metropole v témže okamžiku hlásala 11 °C.

Na družicových snímcích pořízených v pátek a sobotu nebylo možné přehlédnout, jak oblačnost přicházející z Evropy západní do Evropy střední zůstává trčet u česko-německé státní hranice, lépe řečeno u Ašského výběžku. HAARP v akci? Kdepak, to ta úvodem řečená anticyklonální hradba, jinak řečeno okrajová partie dříve už několikrát skloňované tlakové výše se středem nad starokontinentálním severovýchodem. Už v průběhu zářijo-říjnové noci bylo patrné, že došlo k jejímu zeslabení, poněvadž oblaka začala, byť velice ztuha, pronikat do západočeského vzdušného prostoru. Jinde ale bylo jasno až skoro jasno, spíše to první, povětrnostní podmínky k tomu nanejvýš dobré… Výsledek? Nížiny zchladily více než vrcholky hor.

Ostrava-Poruba kolem 7. hodiny zavítala mezi 2 až 3 °C, čili se podívala ke 2,5 °C. To je vskutku povedený, lepšími slovy vychlazený výsledek, jelikož ani na vrcholu Krušných hor taková zima nebyla. Fichtelberg totiž nešel pod 6,6 °C, přičemž v okruhu 7. hodiny naměřil bezmála 8 °C, z čehož vyplývá, že byl o nějakých 5 °C teplejší než hlavní město Slezska. Ještě „lépe“ na tom byla Ostrava-Mošnov, jež slevila až na 1,8 °C, načež se v rámci nejnižších nočních/ranních teplot a synoptické sítě umístila v TOP 5. Mimoto vyrovnala Lysou horu, kde teplotní křivka zcela logicky taktéž slétla až k 1,8 °C. Nutno ale poznamenat, že vršek Moravskoslezských Beskyd bičoval vítr o tempu až přes 60 km/h, pocitová teplota proto byla o dost níže než dole v Ostravě.

Prostějov, další premiant. Ten cca 60 minut po 6. hodině nabídl až 1,3 °C, čímž mimo jiné porazil hrubojesenický Šerák a jeho 2,5 °C. Popravdě, ani na Špicberkách nebyla taková kosa jako v Prostějově, názornou ukázkou může být veřejnosti špatně dostupné městečko Ny-Ålesund, jehož nedělní nejnižší noční/ranní teplota činila 4,6 °C.

Kromě mnoha jiných, palec nahoru se dále konal v:

Českých Budějovicích, které vychladly až na 3,5 °C (pokořeno Tromsø a jeho 9,2 °C).

Čáslavi, jejíž teplotní křivka tečovala 4,6 °C (pokořen Churáňov a jeho 6,8 °C).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...


REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

ZIMA ZLEHKA NAKOUKLA DO CANBERRY

-2,1 °C, toť pro tuto chvíli teplotní dno r....