1. KVĚTEN V TROŠE ČÍSEL

2.5.2016 8:35 | Autor: Jan Horák

Prvomájové odpoledne bylo nad většinou Evropy slunečné, my měli bohužel trochu smůlu, neboť náš vzdušný prostor obsazovala oblačnost, vysoká i nevysoká, související s mnohem mohutnějším pásem oblaků táhnoucím se od Jónského moře přes západ Balkánského poloostrova až po Švýcarsko a jihovýchodní Francii. Autorem tohoto pásu zkondenzovaného vzduchu byla tlaková níže se středem nad centrálním Středomořím.

Velmi povedený vstup do měsíce května se konal například v okolí Oněžského jezera, kde bylo slunečních paprsků poměrně dost a teploty se pohybovaly kolem sympatických 20 °C. Namátkou dvoutisícová Vinnitsa naměřila 22 °C, po ránu zde ale slabě mrzlo, Tmin činila -1.4 °C. Loňský 1. máj tu byl chladnější – v maximu 13.1 °C a v minimu -4.6 °C.

V rámci celé Evropy pak bylo nejtepleji na jihozápadě Pyrenejského poloostrova, kde se nejvyšší odpolední teploty motaly okolo 23 až 27 °C.

Poměrně větrný první květen byl pozorován, kvůli zmiňované cyklóně, při pobřeží francouzského Lvího zálivu – mys Béar zaznamenal na své meteorologické stanici nárazy větru o rychlosti přes 150 km/h, a to při 12 °C, pocitová teplota tak byla cca poloviční (alpský vánek nikdy nezklame).

47.5 °C, tak zase vypadalo jedno z nejžhavějších prvokvětnových míst, samozřejmě ve smyslu celé planety. Konkrétně se jednalo o pákistánské město Nawabshah (přes 1 000 000 obyv.), které leží plus mínus 100 km severně od několikamilionového města Hajdarábád.

Pákistánským protikladem mohla být německá antarktická stanice Neumayer (pojmenována byla po německém geofyzikovi a polárním výzkumníkovi žijícím v letech 1826 až 1909, jenž se jmenoval Georg von Neumayer) – nedělní ráno a dopoledne se zde prezentovalo větrem o tempu v okruhu 70 km/h, teplotou v těsném sousedství -17 °C (Tpocitová < -30 °C) a sněhovými vločkami. Během dne se počasí neumoudřilo, spíše naopak – k večeru viditelnost pod 50 m, vítr, sníh... -74.1 °C, taková byla podoba jednoho z nejledovějších prvomájových koutů naší planety. Jde o minimum, které bylo naměřeno na ruské antarktické stanici Vostok o nedělní 7. hodinu. V pátek 1. května 2015 tady na tom byli úplně stejně – k ránu se taktéž konal pokles až k -74 °C. Došlo i na krupobití, přes stát Missouri přecházel v sobotu 30. 4. systém bouří, jež přinášely prudké poryvy větru, přívalové deště a v neposlední řadě také kroupy. Ty padaly rovněž na St. Louis, jedno z nejlidnatějších měst tohoto amerického státu. Největší ledové projektily měly v průměru až 5 cm. Pravdou však, že se jednalo o sobotní večer, nikoliv přímo o nedělní den. Pražské Klementinum překročilo po nedělním pravém poledni hranici 19.0 °C – Catania na východě Sicílie se spokojila s 15 až 17 °C, před obědem dosáhla vrcholu v podobě 18 °C. Kamil SOJKA Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...