„IRSKÁ“ CYKLÓNA ROZFOUKALA SKOTSKO

24.8.2015 6:56 | Autor: redakce

 

Nejslunečnější oblastí Evropy byla v neděli stejně jako v předešlých dnech Skandinávie, nad kterou stále seděla tlaková výše. K modré obloze se rovněž přidaly velmi příjemné poobědové teploty, a to i za severním polárním kruhem – Bodø 21°C, nedaleký Bjeldaanaes 25°C, Kvikkjokk či Gällivare 24°C, Ivalo též 24°C a třeba Kautokeino 23°C. Tak teplo nebylo ani na severozápadě Pyrenejského poloostrova, kde úřadovala tlaková níže a s ní spojené chladnější severozápadní proudění a doprovodná fronta – například město zvané A Coruña hlásilo jen 19°C a přilehlé Santiago de Compostela se v popoledním čase spokojilo pouze se 14 až 15°C.

Další a mnohem výraznější pás oblačnosti byl pak k vidění na trase Andorra – Dijon – Paříž – Londýn – Dublin – skály Rockall – Faerské ostrovy, o což se postaraly hlavně cyklóny a brázdy nižšího tlaku vzduchu mezi Středozemním mořem a souostrovím Špicberky. Střed jedné z tlakových níží se nacházel také nad Irským mořem, tj. někde v prostoru mezi Belfastem a Liverpoolem – takový ostrov Man hlásil pokles tlaku vzduchu pod 997 hPa.

Při vzdalování se od ostrova Man směrem na severovýchod tlak vzduchu pouze stoupal (stav ve 14 hodin) – Sandwith (Whitehaven) 997 hPa, Carlisle 1001 hPa, Newcastle 1003 hPa, Ekofisk (ropná plošina) 1013 hPa, Kristiansand 1021 hPa, Oslo 1023 hPa a Sundsvall 1026 hPa. Do očí nejvíce bijící tlakový gradient se dal najít právě nad Velkou Británií, která se dočkala orkánu, a to konkrétně ve svém sektoru zvaném Skotsko, v němž se do výšky přes 1 000 m zvedá Skotská vysočina.

Nejvíce foukalo na vrcholcích pohoří, jež je jinak známé jako Grampiany (jižní a s více jak 1 200 m.n.m. nejvyšší úsek Skotské vysočiny) – stála rychlost větru se v neděli ráno pohybovala okolo 20 až 25 m/s (72 až 90 km/h) s nárazy do 36 m/s (130 km/h), avšak po obědě zvýšila cirkulace vzduchu své tempo na 28 až 33 m/s (101 až 119 km/h) s tím, že je její údernost sahala až někam k 40 m/s (144 km/h). Zdejší nedělní odpoledne tedy sice poskytlo jasnou oblohu a teploty v okruhu 13 až 14°C, ale vzhledem k orkánu moc vydařené nebylo. Tedy jak pro koho, milovníci adrenalinu a živého počasí měli zajisté velkou radost.

Pole nižšího tlaku vzduchu by se v nejbližších desítkách hodin mělo rozšířit z Britských ostrovů také do střední Evropy, kam by navíc mělo přinést studenou frontu. Ale to nevadí, hned po ní by mělo dojít na advekci velmi teplého vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, díky čemuž bychom se zase měli dočkat tropického počasí. Ochlazení by poté mohlo přijít hned na přelomu měsíců – bylo by „pěkné“, kdyby ještě 31. srpen nabídl tropy a hned následné 1. září (čili z meteorologického pohledu 1. podzimní den) citelné ochlazení a déšť. Tak uvidíme, třeba tomu tak bude.

Jen pro zajímavost: Někteří středoevropští ptáci z řad čápů už započali dlouhou pouť na sever Afriky, kde jako obvykle přečkají evropskou zimu. Trochu předčasný odlet opeřenců nicméně dle odborníku nepředzvěstuje kvalitní zimu, pouze prý využívají aktuálního teplého a suchého počasí (při současných podmínkách mohou užít klouzavý let, čímž šetří energii). Přesto ale doufejme, že zima 2015/2016 bude bohatší na středomořské tlakové níže (= sníh) a severní / severovýchodní proudění.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno....

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

BYŤ POMALU KONČÍ JARO, GANDER ZASYPAL SNÍH

Gander je plus minus 12 000 obyvatel čítající maloměsto ležící...

REKORDY NA 28. KVĚTEN

REKORDY NA 28. KVĚTEN

Na pondělí 28. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


MEKUNU VERSUS OMÁN

MEKUNU VERSUS OMÁN

Vývoj tropické tlakové níže Mekunu: ...

LETEM SVĚTEM (13.)

LETEM SVĚTEM (13.)

Velký rozdíl, zdali před, nebo za Ašským výběžkem ...

REKORDY NA 27. KVĚTEN

REKORDY NA 27. KVĚTEN

Na neděli 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...

REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...