„IRSKÁ“ CYKLÓNA ROZFOUKALA SKOTSKO

24.8.2015 6:56 | Autor: redakce

 

Nejslunečnější oblastí Evropy byla v neděli stejně jako v předešlých dnech Skandinávie, nad kterou stále seděla tlaková výše. K modré obloze se rovněž přidaly velmi příjemné poobědové teploty, a to i za severním polárním kruhem – Bodø 21°C, nedaleký Bjeldaanaes 25°C, Kvikkjokk či Gällivare 24°C, Ivalo též 24°C a třeba Kautokeino 23°C. Tak teplo nebylo ani na severozápadě Pyrenejského poloostrova, kde úřadovala tlaková níže a s ní spojené chladnější severozápadní proudění a doprovodná fronta – například město zvané A Coruña hlásilo jen 19°C a přilehlé Santiago de Compostela se v popoledním čase spokojilo pouze se 14 až 15°C.

Další a mnohem výraznější pás oblačnosti byl pak k vidění na trase Andorra – Dijon – Paříž – Londýn – Dublin – skály Rockall – Faerské ostrovy, o což se postaraly hlavně cyklóny a brázdy nižšího tlaku vzduchu mezi Středozemním mořem a souostrovím Špicberky. Střed jedné z tlakových níží se nacházel také nad Irským mořem, tj. někde v prostoru mezi Belfastem a Liverpoolem – takový ostrov Man hlásil pokles tlaku vzduchu pod 997 hPa.

Při vzdalování se od ostrova Man směrem na severovýchod tlak vzduchu pouze stoupal (stav ve 14 hodin) – Sandwith (Whitehaven) 997 hPa, Carlisle 1001 hPa, Newcastle 1003 hPa, Ekofisk (ropná plošina) 1013 hPa, Kristiansand 1021 hPa, Oslo 1023 hPa a Sundsvall 1026 hPa. Do očí nejvíce bijící tlakový gradient se dal najít právě nad Velkou Británií, která se dočkala orkánu, a to konkrétně ve svém sektoru zvaném Skotsko, v němž se do výšky přes 1 000 m zvedá Skotská vysočina.

Nejvíce foukalo na vrcholcích pohoří, jež je jinak známé jako Grampiany (jižní a s více jak 1 200 m.n.m. nejvyšší úsek Skotské vysočiny) – stála rychlost větru se v neděli ráno pohybovala okolo 20 až 25 m/s (72 až 90 km/h) s nárazy do 36 m/s (130 km/h), avšak po obědě zvýšila cirkulace vzduchu své tempo na 28 až 33 m/s (101 až 119 km/h) s tím, že je její údernost sahala až někam k 40 m/s (144 km/h). Zdejší nedělní odpoledne tedy sice poskytlo jasnou oblohu a teploty v okruhu 13 až 14°C, ale vzhledem k orkánu moc vydařené nebylo. Tedy jak pro koho, milovníci adrenalinu a živého počasí měli zajisté velkou radost.

Pole nižšího tlaku vzduchu by se v nejbližších desítkách hodin mělo rozšířit z Britských ostrovů také do střední Evropy, kam by navíc mělo přinést studenou frontu. Ale to nevadí, hned po ní by mělo dojít na advekci velmi teplého vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, díky čemuž bychom se zase měli dočkat tropického počasí. Ochlazení by poté mohlo přijít hned na přelomu měsíců – bylo by „pěkné“, kdyby ještě 31. srpen nabídl tropy a hned následné 1. září (čili z meteorologického pohledu 1. podzimní den) citelné ochlazení a déšť. Tak uvidíme, třeba tomu tak bude.

Jen pro zajímavost: Někteří středoevropští ptáci z řad čápů už započali dlouhou pouť na sever Afriky, kde jako obvykle přečkají evropskou zimu. Trochu předčasný odlet opeřenců nicméně dle odborníku nepředzvěstuje kvalitní zimu, pouze prý využívají aktuálního teplého a suchého počasí (při současných podmínkách mohou užít klouzavý let, čímž šetří energii). Přesto ale doufejme, že zima 2015/2016 bude bohatší na středomořské tlakové níže (= sníh) a severní / severovýchodní proudění.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...

REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

STŘEDA – OD ZATAŽENA PO JASNO

Nad územím Česka se bude ještě zpočátku dne rozpadat...

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

ZIMNÍ CHARAKTER POČASÍ VYDRŽÍ

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízká...