ZVLNĚNÁ STUDENÁ FRONTA ROZDĚLILA ČESKO

29.4.2015 7:31 | Autor: redakce

XF025

 

Pás oblačnosti a srážek, který už v pondělí začal vstupovat do vzdušného prostoru České republiky a jež byl klasifikován jako zvlněná studená fronta, se o poslední dubnový den tohoto roku postaral o to, že na relativně malém území Česka byl opět k vidění velký teplotní nesoulad – zatímco na východě ještě úřadovala teplá masa vzduchu a bylo zde tudíž teplo, západ už byl pod vlivem chladnějšího severozápadního proudění, které navíc umocnily déletrvající a intenzivnější srážky, takže tu bylo chladno.

Když už jsme u toho chladu, Albert Einstein prý kdysi na toto téma při rozmluvě s profesorem, jenž zastával názor, že chlad existuje, prohlásil následující: „Ve skutečnosti chlad neexistuje. To, co mi považujme za chlad, je ve faktu a v souladu se zákony fyziky pouze absence tepla. Osobu či jakýkoliv objekt je možné chápat jen na základě přenášení či vytváření energií – tepla. Absolutní nula (tj. 0 K neboli -273.15°C) je v tomto případě absolutní absencí tepla. Všechny látky se při této teplotě stávají inertními a ztratí tak schopnost reakce. Chlad neexistuje. To jen my jsme vytvořili toto slovo, abychom mohli popsat, jak se cítíme při nedostatku tepla.“ (převzato z artpsiholog.ru).

V Čechách v úterý oproti pondělí tepla opravdu ubylo – v severočeských Doksanech se na startu pracovního týdne teplota vzduchu ve 14 hodin zdržovala okolo 23°C, kdežto o den později jen kolem 6°C, tj. pokles o cca 17°C. Podobně na tom bylo Chomutovsko, které ve shodné hodině slevilo z pondělích 20°C na úterních 5°C, nebo také Plzeňsko, jež se z 23°C dostalo na 6°C. Pokles teplot (v rámci 14. hodiny 27. a 28. dubna) nevynechal ani metropolitní Prahu – na jejím severovýchodě (Kbely) šlo o sestup z 22°C na 5°C, severozápadní část (Ruzyně) se z 21°C propadla ke 4°C a ta jižní (Libuš) se dočkala pádu z 23°C na 5°C. Třeba v Přibyslavi byl rozdíl o krapet menší – první den týdne byl o své 14. hodině na 18°C a ten druhý pak v totožný čas na 6°C.

Brněnsko se v úterý dvě hodiny po poledni nacházelo na hodnotách v okruhu 21°C, situace tu tím pádem byla v podstatě identická jako o 24 hodin dříve. Bez větší změny se obešly také Kunovice (21°C ku 19°C) či Holešov (21°C ku 18°C).

Co se oblačnosti týče, tak v pondělí 27. dubna ve 14 hodin převládala v srdci Evropy jasná až polojasná obloha, přičemž v západních a jihozápadních Čechách už byly k vidění zárodky bouřkové aktivity (tj. vyspělé kupovité oblačnosti) a v úterý 28. dubna ve 14 hodin už bylo téměř kompletně zataženo (k menším výjimkám patřil hlavně Jihomoravský kraj a Vysočina, kde se ještě místa s neucelenou šedí našla).

V nejbližších dnech se rozložení teplot v zemi české srovná, Celsiovy dvacítky ani déletrvající jasno ale dle aktuálních prognóz prvomájový lásky čas ani víkend zřejmě nestihnou (celoplošně). Na pátek 1. května se konkrétně pro hustě osídlený střed Čech rýsují maxima okolo 13 až 15°C – před 11 lety to bylo nanejvýš kolem 13°C (Ruzyně), to letošní domácí hokejové MS by tedy mohlo být o něco lepší..

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

    Středa 21. září 2016 byla posledním plnohodnotným dnem astronomického léta...

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

  Na sobotu 24. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

Už je jen pár míst nedotčených člověkem. V knize ...


TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

V pátek bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Ráno místy mlhy....

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

    Americký stát Kansas zabírá něco kolem 213 000 km², což...

PODZIM SE OZÝVÁ

PODZIM SE OZÝVÁ

    V noci z úterý na středu ve střední Evropě (i...