ZIMA UKÁZALA SVOU SÍLU I V ASII – OD RUSKA AŽ PO LAOS

27.1.2016 9:41 | Autor: Jan Horák

radar

Předešlé lednové dny byly ve znamení zimního počasí, a to jak v Česku, tak i ve Spojených státech amerických. Avšak nejen východ a severovýchod Spojených států amerických hlásil velké problémy, komplikace spojené s výraznou zimní vlnou neušetřily ani třetí kontinent severní polokoule – Asii. Chladný vzduch, který obvykle neopouští sever Asie, se totiž vlivem vhodného rozložení tlakových útvarů rozlil po celém asijském východě a jihovýchodě – až na sever Laosu.

KLDR a Jižní Korea

Do Korejské lidově demokratické republiky vtrhly tuhé mrazy již v úterý 19. ledna, kdy metropolitní Pchjongjang zaznamenal v minimu až -17 °C (rekord z roku 1958, který činí -23 °C, však překonán nebyl) s tím, že maximum nabídlo -12 °C. V „sousedním“ Soulu bylo nejchladněji v neděli, to teplota vzduchu poklesla až k -18 °C (v roce 1974 si 24. leden připsal až -20 °C). Podprůměrné teploty nicméně provázely KLDR i po celý následující týden a hlavně ve vnitrozemí, jež je navíc poměrně hornaté, byly v důsledku silných mrazů pozorovány časté výpadky proudu a problémy s vytápěním, a to i v některých nemocnicích. Velmi chladné počasí si také bohužel připsalo desítky obětí na životech. Například ve městě Hesan na severu KLDR (kolem 700 m n. m.) se v neděli ochladilo až na -31 °C, přičemž přes den rtuť teploměru nešla nad -19 °C (před rokem v minimu -17 °C a v maximu +1 °C). Korejský meteorolog Ri Yong Nam dodal, že takto význačné ledové vlny přicházejí nanejvýš pouze jednou, ojediněle dvakrát, do roka.

Severní Čína a Mongolsko

Extrémní chlad registrovala i severní Čína – na severu autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko bylo na území města Genhe v pátek 22. ledna naměřeno až -48 °C, přesněji -47.8 °C. Historicky nejnižší zaznamenaná teplota však pokořena nebyla, neboť ta je rovna -49.6 °C. Na rovných -40 °C pak zavítalo hlavní město Mongolska – Ulánbátar, a to ve čtvrtek v noci (letištní stanice).

Čína, Vietnam a Laos

V jižnějších částech asijského východu už teploty tak těžkého záporu nedosahovaly, v rámci místních poměrů ale byly nemalou nesnází.

Velkoměstský Hongkong v neděli slevil až na 3 °C (Tmax 8 °C) – za poslední více než půlstoletí se tu nic takového nestalo (na konci 19. století se v Hongkongu zrodilo totální minimum, a to 0 °C). V měsíci lednu se v Hongkongu minima pohybují v průměru okolo 15 °C, neděle tedy byla značně podprůměrná.

Tchaj-pej na Tchaj-wanu se vrcholné fáze chladné vlny taktéž dočkala v závěru předešlého týdne – po dobu všech 24 hodin setrvaly teploty v rozmezí od 4 °C do 6 °C. V sobotu 24. ledna 2015 byste v Tchaj-peji zimu hledali jen marně, protože odpolední čas přinesl až 24 °C a ten ranní nešel pod 12 °C. Poslední chladnější 24. leden pamatuje Tchaj-pej v roce 2012, kdy se nejvyšší denní teploty motaly kolem 15 °C.

V úterý 26. ledna 2016 bylo v Česku tepleji než na jihu Číny / severu Vietnamu či Laosu a nejedná se o žert. Neobvykle chladné počasí totiž provázelo jižní Asii i v tento den, v některých městech to vypadalo takto:

V Čan-ťiang bylo ve 14 hodin zataženo s deštěm a teploměr k tomu ukazoval pouze necelých 6 °C.

V Hanoji bylo ve shodný čas také zataženo a deštivo a teplota vzduchu činila 7 °C.

A město Luang Prabang na severu Laosu hlásalo zataženo, déšť a bezmála 8 °C.
V některých českých městech, včetně Prahy, možná bylo zataženo, ale nepršelo a teploty odpovídaly 10 °C až 11 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...