ZAČÁTEK JARA NA MYSU MORRISE JESUPA

19.3.2015 9:00 | Autor: Jan Horák

radar

V roce 1900 se na půdě Severní Ameriky konala expedice, jejíž cílem bylo dobytí dalekého severu. Z finančního hlediska se ji vzhledem k zálibě o vědecký výzkum snažil podporovat pan Morris Ketchum Jesup, americký bankéř, filantrop a také ředitel Amerického přírodovědného muzea, který se v červnu roku 1830 narodil ve státě Connecticut, konkrétně ve městě zvaném Westport (v současnosti cca 30 000 obyvatel, tehdy okolo 1 500 obyvatel). O 14 let později své rodné místo opustil a usadil se v New York City, kde také skončila jeho životní pouť, a to v lednu 1908. O 8 let dříve se však ve věku svých 70 let ještě dožil úspěšného tažení Roberta Edwina Pearyho, účastníka zmíněné polární expedice – dle některých byl prvním člověkem na severním pólu.

Robertu Edwinu Pearymu bylo 44 let, když dosáhl nejsevernějšího bodu Grónska. Pokládal jej za vůbec nejsevernější cíp suché země (později se ukázalo, že jím je Kaffeklubben, který se nachází o přibližně 30 km dále na severovýchod) a pojmenoval jej právě po M.K.J. – proto mys Morrise Jesupa.

Tento kout světa se nachází poblíž 83. rovnoběžky severní polokoule, od rovníku ho tím pádem dělí více jak 9 000 km. Klima polární (arktické), průměrná roční teplota se pohybuje okolo -19°C, nejmírnějším měsícem je červenec s jeho 1°C a těmi nejkrutějšími jsou naproti tomu únor a březen s jejich -33 až -34°C. Pravidelně se zde střídá polární den a polární noc, tyto jevy jsou s ohledem na zeměpisnou polohu delší – pět měsíců (nepřetržitá tma startuje v polovině října a končí začátkem března, opačná situace pak panuje od začátku dubna do úvodu druhého zářijového týdne).

V pátek se na mysu Morrise Jusepa budou stejně jako u nás konat dvě důležité věci – zeštíhlení slunečního disku a jarní rovnodennost. Sever Grónska je vůči České republice situován v časovém pásmu -4 hod., astronomické jaro tady tím pádem odstartuje už před 20. hodinou a přechod Měsíce mezi Sluncem a Zemí (maximum) bude možné pozorovat už v ranním čase, tj. před 7. hodinou. Nad nejsevernějším výběžkem Grónska by v pátek ráno rovněž měla panovat malá oblačnost, nic by tedy nemělo bránit pohledu na zlatavý disk, z kterého se v tomto případě stane jen úzký srpek.

Jaro 2015 započne na mysu Morrise Jusepa tlakovou výší a jihozápadním prouděním, což by kromě již řečené zmenšené oblačnosti mělo přinést i „příjemné“ teploty okolo -26 až -24°C. Anticyklóna tu byla k vidění také ve středu 18. března a zasahoval sem přímo její střed – tlak vzduchu stoupal k 1040 hPa (v 7 hodin SEČ to bylo 1034 hPa, o 3 hodiny později 1036 hPa a za dalších 180 minut tlak atakoval 1038 hPa) a teploty se k tomu držely pod -30°C.

V roce 2014 se mys Morrise Jusepa ve čtvrtek 20. března dočkal nižšího a neměnného tlaku o 1011 hPa s tím, že rtuť teploměru po dobu všech 24 hodin balancovala od -28 do -26°C. Poměrně dost teplý nástup astronomického jara se konal v roce 2013, když se teplota vzduchu ve svižném jižním až jihozápadním anticyklonálním proudění nepodívala pod -9°C (nárazy větru však přesahovaly 25 m/s, tj. 90 km/h, smyslový vjem tak stejně klesal až pod -20°C). V roce 2012 se den obohacený o jarní rovnodennost prezentoval -34 až -30°C a v ročníku 2011 se poslední 21. březen s jarní rovnodenností pohyboval od -25 do -20°C. Podobně tomu bylo i v letech dřívějších.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. LEDEN

REKORDY NA 18. LEDEN

Na středu 18. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude většinou oblačno a...

REKORDY NA 17. LEDEN

REKORDY NA 17. LEDEN

Na úterý 17. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (1. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 16. LEDEN

REKORDY NA 16. LEDEN

Na pondělí 16. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

DO HISTORIE SE VEPISUJÍCÍ TMIN V PORTLANDU

Je veřejně známým tajemstvím, že se v neděli 31. ledna...


REKORDY NA 15.LEDEN

REKORDY NA 15.LEDEN

Na neděli 15. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

VÝRAZNÝ PODPRŮMĚR V PERTHU, ROZHODLO 0,5 °C

Než se vydáme do Perthu, tak ve stručnosti páteční větry: Řeč...

V NEW YORK CITY PADL REKORD Z R. 1890

V NEW YORK CITY PADL REKORD Z R. 1890

-9 až -5 °C, takový byl teplotní rozptyl pondělí 9....