VYDATNÉ DEŠTĚ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ

25.2.2016 8:22 | Autor: redakce

F424

 

 

V pátek 19. února sedělo nad východem České republiky frontální rozhraní, které se projevilo významnějším srážkovým úhrnem – nejvíce na Lysé hoře, kde se jednalo o 31 mm. Vrchol Moravskoslezských Beskyd byl však v nočních a ranních hodinách nad bodem mrazu, povětšinou se teploty pohybovaly kolem 1 až 2 °C, zpočátku tak bylo skupenství srážek kapalné. Od dopoledních hodin nicméně začalo stabilně mrznou, déšť přešel ve sněžení a sněhová pokrývka vzrostla z 46 cm na více než 60 cm. Loňský 19. únor se nicméně prezentoval až 110 cm sněhu.

Následný 20. únor byl srážkově nejbohatší na Šumavě, konkrétně v obci Prášily – až 21 mm.

Neděle 21. února pak dodala vláhu hlavně Krkonoším, například v Peci pod Sněžkou z toho bylo 37 mm (sníh vzhledem k teplotám a charakteru srážek rychle ubýval), ještě lépe na tom byla Labská bouda, která se dočkala bezmála 42 mm.

Vstup do tohoto týdne byl již sušší, max. srážkové úhrny se pohybovaly okolo 4 až 7 mm, menší výjimkou byla Labská bouda, kde šlo o 12 mm. A úterní den donesl v maximech srážkové úhrny v sousedství 11 až 15 mm, na Šumavě v ojedinělých případech byly ještě vyšší.

Na Blízkém východě se předposlední týden zimy 2015/2016 projevil vysokými odpoledními teplotami a nulovými srážkami. Takový izraelský Jeruzalém se v období od pondělí 15. února do neděle 21. února dočkal v průměru 16 °C s tím, že pátek přinesl až 25 °C – v předešlém roce hlásil Jeruzalém v časovém úseku od 15. 2. do 21. 2. v průměru 6 °C, takže o 10 °C méně (a nejvyšší teplotou tehdy bylo 14 °C). V minimu pak až -1 °C, v tomto roce činila Tmin 9 °C. Teplo bylo také v syrském Damašku, ten se mezi pondělím 15. 2. 2016 až nedělí 21. 2. 2016 dočkal v průměru 15 °C a čtvrtek donesl až 28 °C – loni ve shodné době nešel Damašek nad 15 °C a průměrná teplota byla rovna 6 °C.

Hned v pondělí se ale nad Blízký východ nasunula hustá oblačnost, jež týden velmi teplého počasí utnula ráznými dešti. V Izraeli se tato skutečnost projevila bleskovými povodněmi, a to hlavně na východě a jihu země. V několikasettisícovém městě Beerševa byl z důvodu vydatného deště hlášen kolaps střechy místního obchodního centra, v jiných koutech Izraele zase kolabovala doprava a samozřejmě došlo i na materiální škody. V Negevské poušti uvěznilo nevlídné počasí deset osob, avšak naštěstí se je podařilo zachránit. Jedno video můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=bC8ymjdLTmk

Význačnější příděly vody registrovali na začátku tohoto týdne také v některých částech Iráku, ve městě Hilla (cca 100 km jihovýchodně od Bagdádu) napršelo až 47 litrů vody, Karbalá ležící zhruba o 80 km dále na východ byla svlažena 25 litry vody, metropolitní Bagdád zalilo 21 litrů vody a namátkou ještě zmiňme město Khalis, které naměřilo až 37 mm deště.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 25. LEDNA

REKORDY NA 25. LEDNA

Na středu 25. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...


VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...


REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...