VÍKENDOVÉ OCHLAZENÍ V ROSTOVĚ NA DONU

30.3.2015 6:48 | Autor: redakce

F349

 

 

Rostov jako takový lze ve východní části Evropy nalézt dvakrát. Ten první, třicetitisícový, je situován mezi Moskvou a Nižněgorodskou nádrží při vodách jezera Nero (rus. Не́ро) a vlastní kontinentální klima. Loňský rok se tu dopracoval k 5.6°C, nejníže se podíval 30. leden (Tmin -30.7°C), nejvýše 1. srpen (Tmax 33.1°C) a z oblohy vypadalo bezmála 370 litrů vody. Druhý a milionový Rostov, tentokrát s přídomkem „na Donu“, je umístěn při Kubáňské nížině u Taganrožského zálivu, který spadá pod Azovské moře. Protíká jím řeka Don. Podnebí je také kontinentálního rázu. Rok 2014 se v Rostově na Donu vypracoval k 10.5°C, nejhlubší ponor připadl na 31. leden s jeho minimálními -24.9°C, do opozice se dostal 15. srpen se svými maximálními 38.7°C a půdu svlažilo 520 litrů vody. Teplo, byť ne takové, bylo ve větším Rostově i před víkendem, v průběhu soboty a neděle se ale situace změnila.

V pátek 27. března bylo ještě příjemně – rtuť teploměru se vyšplhala až na 18.9°C (v roce 1983 si tento den připsal až 22.0°C), během odpoledne však začal zesilovat východní vítr, který ze slabého s rychlostí do 2 m/s (7 km/h) zesílil na čerstvý s rychlostí do 9 m/s (32 km/h) s nárazy okolo 13 m/s (47 km/h). V dalších hodinách vítr dále nabíral na síle a sobotní noc díky tomu provázely poryvy o rychlosti až 18 m/s (65 km/h). Silný vítr ráno přispěl k nízké pocitové teplotě, kdy se z +1°C rázem stalo cca -8°C. Sobotní den poté v odpoledním čase donesl přinejlepším 8.5°C a cirkulace vzduchu navýšila své nárazovité tempo na 22 m/s (79 km/h). Větrné počasí pokračovalo i o nedělní noc a k tomu se plně projevila chladnější masa pevninského vzduchu – v neděli se denní hodnoty držely jen v okruhu 1°C, přičemž smyslový vjem zásluhou urychleného proudění odpovídal oněm cca -8°C. V jiterním čase se mimo jiné objevil mrznoucí déšť, který dost komplikoval dopravu nejen na dálničním úseku M4 vedoucím do metropolitní Moskvy. Úderem nového týdne by se v Rostově na Donu mělo oteplit, maxima by ale měla setrvat pod hranicí 10°C a obloha by měla být bohatá jak na oblačnost, tak i na dešťové kapky.

Nedělní rekord nicméně ani zdaleka ohrožen nebyl, v pátek 29. března roku 1918 se totiž Rostov na Donu podíval až k -12.7°C, letos to bylo „chabých“ -0.2°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

    Středa 21. září 2016 byla posledním plnohodnotným dnem astronomického léta...

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

  Na sobotu 24. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

Už je jen pár míst nedotčených člověkem. V knize ...


TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

V pátek bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Ráno místy mlhy....

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

    Americký stát Kansas zabírá něco kolem 213 000 km², což...

PODZIM SE OZÝVÁ

PODZIM SE OZÝVÁ

    V noci z úterý na středu ve střední Evropě (i...