VÍKENDOVÉ OCHLAZENÍ V ROSTOVĚ NA DONU

30.3.2015 6:48 | Autor: redakce

F349

 

 

Rostov jako takový lze ve východní části Evropy nalézt dvakrát. Ten první, třicetitisícový, je situován mezi Moskvou a Nižněgorodskou nádrží při vodách jezera Nero (rus. Не́ро) a vlastní kontinentální klima. Loňský rok se tu dopracoval k 5.6°C, nejníže se podíval 30. leden (Tmin -30.7°C), nejvýše 1. srpen (Tmax 33.1°C) a z oblohy vypadalo bezmála 370 litrů vody. Druhý a milionový Rostov, tentokrát s přídomkem „na Donu“, je umístěn při Kubáňské nížině u Taganrožského zálivu, který spadá pod Azovské moře. Protíká jím řeka Don. Podnebí je také kontinentálního rázu. Rok 2014 se v Rostově na Donu vypracoval k 10.5°C, nejhlubší ponor připadl na 31. leden s jeho minimálními -24.9°C, do opozice se dostal 15. srpen se svými maximálními 38.7°C a půdu svlažilo 520 litrů vody. Teplo, byť ne takové, bylo ve větším Rostově i před víkendem, v průběhu soboty a neděle se ale situace změnila.

V pátek 27. března bylo ještě příjemně – rtuť teploměru se vyšplhala až na 18.9°C (v roce 1983 si tento den připsal až 22.0°C), během odpoledne však začal zesilovat východní vítr, který ze slabého s rychlostí do 2 m/s (7 km/h) zesílil na čerstvý s rychlostí do 9 m/s (32 km/h) s nárazy okolo 13 m/s (47 km/h). V dalších hodinách vítr dále nabíral na síle a sobotní noc díky tomu provázely poryvy o rychlosti až 18 m/s (65 km/h). Silný vítr ráno přispěl k nízké pocitové teplotě, kdy se z +1°C rázem stalo cca -8°C. Sobotní den poté v odpoledním čase donesl přinejlepším 8.5°C a cirkulace vzduchu navýšila své nárazovité tempo na 22 m/s (79 km/h). Větrné počasí pokračovalo i o nedělní noc a k tomu se plně projevila chladnější masa pevninského vzduchu – v neděli se denní hodnoty držely jen v okruhu 1°C, přičemž smyslový vjem zásluhou urychleného proudění odpovídal oněm cca -8°C. V jiterním čase se mimo jiné objevil mrznoucí déšť, který dost komplikoval dopravu nejen na dálničním úseku M4 vedoucím do metropolitní Moskvy. Úderem nového týdne by se v Rostově na Donu mělo oteplit, maxima by ale měla setrvat pod hranicí 10°C a obloha by měla být bohatá jak na oblačnost, tak i na dešťové kapky.

Nedělní rekord nicméně ani zdaleka ohrožen nebyl, v pátek 29. března roku 1918 se totiž Rostov na Donu podíval až k -12.7°C, letos to bylo „chabých“ -0.2°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10....

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

BROOME, AUSTRÁLIE: NEJTEPLEJŠÍ NOC OD R. 1939

Broome je nevelké západoaustralské přioceánské město čítající něco kolem 15...

REKORDY NA 12. PROSINCE

REKORDY NA 12. PROSINCE

Na pondělí 12. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VRÁTÍ SE ZIMA

VRÁTÍ SE ZIMA

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky,...

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...


REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...