VEDRA UZAVŘELA BERLÍNSKOU KOPULI

6.8.2015 7:32 | Autor: redakce

Reichstag

 

Při pohledu na některé předpovědní modely by se nyní mohlo krapet zdát, že se Evropa trochu posunula směrem k rovníku – bude-li se synoptika nad starým kontinentem pevně držet některých předkládaných variant, tak nás ještě čeká kupa dnů s 30°C. Aktuální meteorologické léto je zkrátka poměrně dost přemotivované, možná by neuškodilo, kdyby se o něco podobného pokusila také zima 2015/2016. Již se objevily určité „prognózy“, které laškují s myšlenkou tužšího zimního období a některé vycházejí ze „zaseklého“ indexu NAO (= North Atlantic Oscillation, tj. Severoatlantická oscilace – ve zkratce se jedná hlavně o chování tlakového pole v severním Atlantiku, do kterého promlouvají dva stálé tlakové útvary, a to Azorská tlaková výše a Islandská tlaková níže), který od poloviny června zůstává v záporu. Dle nějakých idejí by záporný index NAO měl provázet také nadcházející zimu, podobně jako v sezóně 1978/1979. Podobných výkřiků do tmy už ale v minulosti bylo nespočet.

Horké počasí nepanuje pouze v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku nebo ve Francii, ale také v Německu včetně metropolitního a velkoměstského Berlína. Největší německé město (přesněji Berlín-Tempelhof) zaznamenalo od 1. června do 5. srpna 2015 celkem 15 tropických dnů – v takovém roce 2011 to za totožný časový úsek byly 3 tropické dny. Loni se mezi 1. červnem až 5. srpnem vyskytlo dohromady 17 tropických dnů (zbylých 26 srpnových dnů už tropy nenabídlo) a byly o maličko mírnější než nyní – v celodenním průměru šlo o 24.6°C (tento rok rovněž 24.6°C), v rámci maxim pak o 31.4°C (tento rok 32.9°C). Teplotním stropem v periodě začínají 1. června a končící 5. srpna 2014 bylo 34.8°C z 20. července a v období od 1. června do 5. srpna 2015 se rtuť teploměru vyšplhala až na 37.8°C (odchylka od dlouhodobého průměru pro tento den dělala bezmála +11°C).

Rovněž srpen odstartoval v několikamilionovém Berlíně ve velkém stylu a po menší pauze v polovině tohoto pracovního týdne (a o víkendu) v tom zřejmě bude pokračovat i nadále. Nejhorším dnem osmého měsíce bylo prozatím úterý, které rozpálilo berlínský vzduch až na 35°C. Výjimkou nebyla ani centrální část Berlína, kde je kromě mnoha jiných možné spatřit budovu Říšského sněmu, která je obohacena o pár desítek metrů vysokou skleněnou kopuli, jež slouží jako rozhledna a lákadlo pro turisty. Právě tato část budovy Říšského sněmu ale musela být uzavřena, neboť se z ní stal obří skleník – teplota v kopuli sahala až k 50°C. S tím by měli obtíže i samotní Iráčané, natož pak Evropané či jiní lidé pocházející ze severnějších zeměpisných šířek.

Po středečním ochlazení, kdy se maxima stáhla k 25 až 26°C, očekává Berlín další citelné oteplení – ve čtvrtek by se měly nejvyšší popolední hodnoty pohybovat okolo 34 až 35°C (na 6. srpen připadá 33.2°C z roku 1952) a v pátek dokonce kolem 36 až 37°C (na 7. srpen se vztahuje 34.3°C z letopočtu 1965).

Jen pro zajímavost: Vlny veder nevyvolávají nadměrné pocení pouze u Němců anebo Čechů, ale také u Alp – v italských velehorách jsou k vidění řeky slz zdejších ledovců (v nížinatých sektorech Itálie to dokonce vypadá na Celsiovy čtyřicítky). Jde prý o jasný ukazatel toho, že změna klimatu postupuje drastickým tempem.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude jasno až polojasno,...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

BOUŘLIVÝ VÍKEND V SOČI

Zatímco u nás byl víkend čistokrevně anticyklonální, což bylo znát...

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

NĚMECKÝ BAMBERK ZAŽIL 4. NEJSVĚŽEJŠÍ 4. PROSINEC

Než se budeme věnovat Bamberku v Německu, zavítejme ještě na...

REKORDY NA 5. PROSINCE

REKORDY NA 5. PROSINCE

Na pondělí 5. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...