V SENEGALU DOROVNALI REKORD Z 18. 5. 2011

31.5.2016 8:07 | Autor: redakce

oZulP4O

 

 

Západoafrický stát zvaný Senegal je se svými bezmála 200 000 km² zhruba dvaapůlkrát větší než Česko, v rámci počtu obyvatel už je ale rozdíl menší – Senegalců je přibližně 13,5 milionu, Čechů pak o plus mínus 3 miliony méně. Největší odlišností mezi námi a Senegalem je bezesporu podnebí – zatímco Česká republika spadá pod mírné klima, Senegalská republika vlastní tropické podnebí.

V Senegalu se zároveň nachází nejzápadnější bod celé pevninské Afriky – Zelený mys. Ten je mimo jiné nosnou půdou pro část senegalské metropole, kterou je několikamilionový Dakar. A právě západ Zeleného mysu / Dakaru nabízí nejpříjemnější teploty – vánek vanoucí z Atlantiku nedovoluje zdejším teplotám růst do takových výšek jako na východě země.

A poměrně výrazný kontrast mezi západním Dakarem a východem Senegalu, který v tomto případě reprezentuje cca osmnáctitisícové město Matam, byl k vidění také v neděli 29. května.

Tmin 20,4 °C, Tmax 26 °C, polojasno a mírný severní vítr o rychlosti do 25 km/h, tak vypadal závěr předešlého týdne v hlavním městě Senegalu. Ve městě Matam to vypadlo jinak: Jasno, pouze přechodně skoro jasno až polojasno, vítr povětšinou do 10 km/h, Tmin 30 °C a Tmax 48,5 °C.

Období od 1. 1. 2001 do 28. 5. 2016 nabídlo celkem 493 květnových dnů, pouze jeden z nich však poskytl necelých 49 °C – ve středu 18. 5. 2011 bylo ve městě Matam taktéž 48,5 °C. Pouze 0,1 °C tak scházelo k tomu, aby se tento kout Senegalu dočkal nové nejžhavější májové čtyřiadvacetihodinovky.

Dakar, jenž je od Matamu vzdálen něco kolem 500 km, naměřil 18. 5. 2011 nanejvýš 26 °C. Nejnižší teplota byla rovna 21,3 °C – matamským teplotním dnem se stalo 31,3 °C.

Pátek 12. června 2015 byl v Česku tropický – například Ústí nad Orlicí zaznamenalo 31,3 °C, v Brně (Tuřanech) se rtuť teploměru zastavila na 31 °C, Praha (Libuš) registrovala 30,3 °C a Ostrava (Mošnov) se dočkala 30,1 °C. V Matamu bylo v tento den o poznání tepleji – vzduch se tu rozžhavil na úmorných 49 °C. Tato hodnota je tou nejvyšší za posledních více než 10 let.

Nicméně, v sobotu 8. srpna 2015 se evropské srdce rozpálilo natolik, že překonalo i Matam – Doksany se zastavily na 38,9 °C, kdežto Matam na 38 °C. V Doksanech tak bylo o 0,9 °C tepleji. Pravdou však, že srpen je v Matamu nejdeštivějším měsícem – průměrný srážkový úhrn se pohybuje okolo 130 mm.

Nejbližší dny už by v Matamu tak horké být neměly, do konce pracovního týdne to vypadá na nejvyšší odpolední teploty v okolí 41 až 45 °C, na další květnový zápis do zdejších meteorologických dějin se tím pádem bude muset počkat ještě minimálně rok.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...


ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...


PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...

REKORDY NA 6. PROSINEC

REKORDY NA 6. PROSINEC

Na úterý 6. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...