V PRAZE JAKO V MOSKVĚ, V BRNĚ JAKO NA KORFU

24.2.2016 10:10 | Autor: redakce

UMTQVyj

 

„Velká česká trojka“ (Praha, Brno, Ostrava) byla v prvních hodinách úterního dne značně nesjednocená – zatímco v Praze panovaly obdobné podmínky jako v Moskvě, v Brně si užívali teplejšího počasí než Řekové na Korfu. To samé ale platilo také o Ostravě.

23. 2. 2016 v 8 hodin ráno ležel v Praze sníh, byť ne všude – příliv chladnějšího vzduchu v kombinaci se srážkami srazil teploty až pod 1 °C, sněhové vločky tak pronikly i do poloh v nadmořské výšce pod 400 m n. m. Byly mokré, kvůli jejich vyššímu počtu a nižším teplotám těsně nad zemí však dokázaly přilnout k vegetaci a chvíli na ní zůstat. V Praze-Libuši a jejím okolím ležel v 8 hodin vlhký poprašek sněhu a rtuť teploměru k tomu byla na půl cesty mezi 0 a 1 °C. V metropolitní Moskvě bylo možná v ten samý čas sněhu trochu více (30 cm), avšak s oblačností, srážkami a teplotami to bylo v podstatě stejné jako v Praze – zataženo, sněhové přeháňky a 1 °C.

V Brně naproti tomu nebylo po sněhu ani památky, vzhledem k teplotám se ale není čemu divit – úterní osmá hodina se prezentovala 10 °C. V Řecku, konkrétně na ostrově známém jako Korfu, takové teplo nebylo, v rozebíraném čase zde naměřili 8 °C, což bylo zároveň minimální hodnotou. V porovnání s Brnem nicméně Korfu vlastnilo jedno velké plus, a to slunečnou oblohu. Hlavní město Moravy hlásilo spolu s celým zbytkem Česka oblačno až zataženo – důvodem byla studená fronta. V sousední Ostravě se ve shodnou dobu taktéž dočkali 10 °C (Poruba), sem tam se navíc dala spatřit mezera v oblacích. V odpoledních hodinách už v Ostravě sněžilo, v Brně však ještě ne, tam se totiž stále držel teplejší vzduch, byť jeho urputnost slábla a slábla.

Česko nám tedy v úterý opět dokázalo, že přestože je rozlohou malé, ve světě počasí dokáže být velikánem.

Zavítejme na závěr do zahraničí shrnout události posledních desítek hodin:

V rakouském městě Ternitz (416 m n. m.) v Dolních Rakousech se v pondělí vzduch prohřál až na silně jarních 23.2 °C. Hranice 23.0 °C byla v Dolních Rakousech mimo jiné atakována i v Berndorfu (337 m n. m.), kde bylo maximem 23.1 °C. Věru „pěkný zimní den“ byl pozorován v polohách nad 600 m n. m. Nad městečkem Gutenstein lze najít oblast známou jako Mariahilfberg (709 m n. m.) – právě v této části Rakouska se teplota vzduchu vyšplhala až na 20.6 °C. V Káhiře přitom nanejvýš 19.8 °C.

Vedro, a to doslova, bude v tomto pracovním týdnu na severu Argentiny – nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nepohodlných 33 až 38 °C, někde až okolo 40 °C. Úterý bylo rovněž horké, město Resistencia bylo už v 9 hodin na 27 °C. Letních 25 °C provázelo o úterní 9. hodinu například Floridu (město v jižní Uruguayi) – nejteplejší tady bude středeční den, který přinese 35 až 37 °C. Poslední „přestupný“ 24. únor byl o poznání mírnější, stropem bylo dobře snesitelných 24 °C.

Na východě Kanady naopak mrzne, až praští – v cca desetitisícové lokalitě Mont-Tremblant (přibližně 130 km severozápadně od Montréalu) klesla teplota až na -28.4 °C. Průměrná hodnota denních minim v tomto období ale činí -17 °C, současné teploty jsou tak značně podprůměrné.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

REKORDY NA 1. ŘÍJEN

Na sobotu 1. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

JIHOAUSTRALSKÁ CYKLÓNA

Austrálie letem světem: Dle českého pojímání pozemského časoprostoru se během úterý...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude skoro jasno až...


ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

ATLANTA: TAK BLÍZKO, ALE PŘITOM TAK DALEKO

90 krát 90. Na první pohled poměrně jednoduchá rovnice, jejímž...

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...