V ČR I NA JIHU ZIMA, ZATO V RUSKU RADOST Z JARA

27.4.2016 6:52 | Autor: Jan Horák

radar

Před několika týdny vzešla myšlenka, že by konec letošního dubna mohl být protikladem dubna 2012. Nakonec se tedy tak opravdu stalo – před čtyřmi lety nám příliv tepla od jihu dopřával letní až tropické dny, kdežto letos se severní vítr postaral o sněhánky i v polohách pod 500 m n. m. Při pohledu na úterní ranní/dopolední teplotní mapu Evropy bylo naprosto zřejmé, kde všude je nateklý chlad z dalekého severu – po celé střední Evropě, prakticky po celém Balkánském poloostrově a pak samozřejmě v zemích umístěných v severnějších zeměpisných šířkách. V tomto případě k nim nepatřily pouze skandinávské státy, ale taktéž Spojené království a Irsko.

Metropolitní Londýn slevil na 2,3 °C s tím, že sousední Dublin klesl až k 0,3 °C – Ivalo na severu Finska registrovalo v minimu -0,2 °C, tj. pouze o 0,5 °C méně než v irském hlavním městě. Takové středofinské Oulu se dočkalo Tmin 2,4 °C – v neděli 26. dubna 2015 byla nejnižší denní teplota rovna lehce záporným -1,6 °C, přičemž v Dublinu v tento den rtuť teploměru klesla k -2,7 °C.

Vstup do úterního dne se mimo jiné nesl v duchu sněžení, a to jak na horách, tak také v nížinách. Husté sněžení, jinými slovy pěkná chumelenice, zavítalo o úterní jitro do německého nížinatého (cca 160 m n. m.) města Heilbronn v Bádensku-Württembersku. Sněhové vločky byly mokré a v teplotách nad bodem mrazu neměly mnoho nadějí na vytvoření pravé zimní atmosféry, na automobilech a některé vegetaci se ale přeci jen trochu té zimní nálady zformovalo. Zcela nejarní začátek 26. dubna 2016 byl rovněž spatřen v Nizozemsku, které ani v zimních měsících zpravidla nikterak vážně zimní nebývá. No druhý ten posledního dubnového pracovního týdne byl zimní až až – na severu Nizozemka napadlo až několik centimetrů těžkého (vlhkého) sněhu. Sníh se dobře lepil i na stromy, „vánoční idylka“ v závěru druhé třetiny jara tak byla na světě. A sněhové vločky, ať už samotné nebo v doprovodu dešťových kapek, se snášely i na řadu jiných míst, ať už v Německu či jinde.

Evropské Rusko naproti tomu provázelo 100 % jaro. Drtivou většinu území mezi 35. východním poledníkem a pohořím Ural doprovázely dopoledne, někde i ráno, teploty v okruhu 11 až 17 °C. Moskva, například, byla ve 3 hodiny na bezmála 14 °C a v 9 hodin naměřila 15 °C. Namátkou v srbském Bělehradě byly 180 minut po půlnoci 4 °C a o 6 hodin později 5 °C. V Archangelsku, jenž je od severního polárního kruhu vzdálen pouze 200 km, bylo ve 3 hodiny 9 °C a v 9 hodin 10 °C – ve Splitu v Chorvatsku bylo v těchto časech 7 až 10 °C.

Zima byla také na opačné straně zeměkoule – v Jižní Americe. Argentina, Chile, Uruguay, Paraguay, Bolívie a i jižní Brazílie. Všude činila teplotní odchylka -2 až -12 °C, ojediněle byla ještě výraznější. Mrazivé ráno se vyskytlo i v Los Angeles – nikoliv však v tom americkém, ale v chilském. Rtuť teploměru zde poklesla až k -1,8 °C. K nejchladnějším koutům Chile pak patřila víska Balmaceda, která vychladla až na -8,6 °C (historické dubnové minimum nicméně zasahuje k -15 °C).

Na závěr zavítejme do úterního sněhobílého (vánočního) Nizozemska:

https://www.youtube.com/watch?v=6w8aiugyMyI

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

PŮLHODINA DENNĚ STAČÍ

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

REKORDY NA 30. ZÁŘÍ

Na pátek 30. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

26. ZÁŘÍ 53 MM V DEŠTI A 28. ZÁŘÍ 30 MM VE SNĚHU

V pondělí 26. září 2016 srážkoměry všech koutů Česka zaznamenaly...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno....

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...