UŽHOROD: VÁNOCE 2016 ZRCADLEM VÁNOC 2015

7.1.2016 7:52 | Autor: Jan Horák

radar

Na úvod začněme chorvatskou vodní smrští, berlínským zásypem a krétským skoro létem:

Nad Jaderským mořem seděla o tuto středu tlaková níže a s ní související frontální rozhraní, které postupovalo směrem na východ. Jeho součástí byla kupovitá oblačnost, která u chorvatského Splitu zplodila vodní smršť – Chorvaté tedy měli značně zpestřený den. V německém Berlíně zase naopak zachumelilo (při teplotách okolo -7 °C až -9 °C) a utvořila se až 10 cm tlustá bílá peřina. A to bylo o dost více než na naší Lysé hoře, Češi tak mohli za sněhem vyrazit právě do německé metropole. A na úplný závěr ještě zmiňme krétské Iraklio, které se dočkalo až 24 °C – stačilo málo a středa byla letním dnem. Sečteno a podtrženo, Evropa o 6. leden uspokojila jak teplomily, tak i zimomily.

A teď už se věnujme Užhorodu:

Nejstudenější Vánoce (pravoslavný Štědrý den) se v nejzápadnějším ukrajinském městě konaly v polovině 20. století, přesněji ve čtvrtek 6. ledna 1955. Šlo o výsledek tlakové výše na straně jedné a tlakové níže na straně druhé – průnik chladu ze severnějších zeměpisných šířek byl na světě. Pro Užhorod to tehdy znamenalo pád až k -24.5 °C. Tento výkon prozatím překonán nebyl a minimálně do roku 2017 se na tom nic nezmění.

Nejteplejší „ukrajinský“ 24. prosinec se u slovenských sousedů uskutečnil o několik desítek let později, a to konkrétněji ve středu 6. ledna 1988. V tento den provázelo obyvatele Užhorodu teplé jihozápadní proudění spojené s oblastí nízkého tlaku vzduchu nad Britskými ostrovy a oblastí vysokého tlaku vzduchu nad jihem Evropy. V Praze-Klementinu z toho bylo až 11 °C a v Praze-Ruzyni až 10 °C. A přesně do takové výšky se dostal i Užhorod – v maximu až 10.2 °C.

První den ortodoxních Vánoc 2016 donesl do tohoto ukrajinského města nepatrné oteplení. Začněme nocí – první minuty 6. ledna 2016 se v Užhorodu prezentovaly teplotami okolo -4 °C, což jak se později ukázalo bylo teplotním dnem celého dne. Nepřerušovaně mrzlo do pravého poledne, poté ale teplota vzduchu atakovala hranici 0.0 °C a lehce nad bodem mrazu setrvala také v dalších hodinách. V 17 hodin hlásil Užhorod necelý 1 °C. Výška sněhové pokrývky odpovídala v ranním čase 4 cm a stejně tomu bylo i v čase podvečerním.

V úterý 6. ledna 2015 byla situace tak trochu zrcadlová – zatímco letos teploty pozvolna stoupaly, před rokem naopak klesaly, a to relativně rychle. Start dne byl sice mrazivý, ale jen zlehka – mezi půlnocí až 3. hodinou -1 °C až -2 °C. V 9 hodin byl Užhorod na -2 °C, při obědě taktéž, v čase od 12:00 do 18:00 ukazoval teploměr -2 °C až -5 °C a v následujících 6 hodinách Užhorod vychladl až na -11 °C. Sněhu tenkrát bylo více než letos, a to 6 cm. Den byl jinak slunečný a suchý.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

VÝHLED POČASÍ DO 10. LEDNA

Podle výhledu počasí na následující měsíc to vypadá, že šanci...

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...


REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...


REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...