UŽHOROD: VÁNOCE 2016 ZRCADLEM VÁNOC 2015

7.1.2016 7:52 | Autor: Jan Horák

Na úvod začněme chorvatskou vodní smrští, berlínským zásypem a krétským skoro létem:

Nad Jaderským mořem seděla o tuto středu tlaková níže a s ní související frontální rozhraní, které postupovalo směrem na východ. Jeho součástí byla kupovitá oblačnost, která u chorvatského Splitu zplodila vodní smršť – Chorvaté tedy měli značně zpestřený den. V německém Berlíně zase naopak zachumelilo (při teplotách okolo -7 °C až -9 °C) a utvořila se až 10 cm tlustá bílá peřina. A to bylo o dost více než na naší Lysé hoře, Češi tak mohli za sněhem vyrazit právě do německé metropole. A na úplný závěr ještě zmiňme krétské Iraklio, které se dočkalo až 24 °C – stačilo málo a středa byla letním dnem. Sečteno a podtrženo, Evropa o 6. leden uspokojila jak teplomily, tak i zimomily.

A teď už se věnujme Užhorodu:

Nejstudenější Vánoce (pravoslavný Štědrý den) se v nejzápadnějším ukrajinském městě konaly v polovině 20. století, přesněji ve čtvrtek 6. ledna 1955. Šlo o výsledek tlakové výše na straně jedné a tlakové níže na straně druhé – průnik chladu ze severnějších zeměpisných šířek byl na světě. Pro Užhorod to tehdy znamenalo pád až k -24.5 °C. Tento výkon prozatím překonán nebyl a minimálně do roku 2017 se na tom nic nezmění.

Nejteplejší „ukrajinský“ 24. prosinec se u slovenských sousedů uskutečnil o několik desítek let později, a to konkrétněji ve středu 6. ledna 1988. V tento den provázelo obyvatele Užhorodu teplé jihozápadní proudění spojené s oblastí nízkého tlaku vzduchu nad Britskými ostrovy a oblastí vysokého tlaku vzduchu nad jihem Evropy. V Praze-Klementinu z toho bylo až 11 °C a v Praze-Ruzyni až 10 °C. A přesně do takové výšky se dostal i Užhorod – v maximu až 10.2 °C.

První den ortodoxních Vánoc 2016 donesl do tohoto ukrajinského města nepatrné oteplení. Začněme nocí – první minuty 6. ledna 2016 se v Užhorodu prezentovaly teplotami okolo -4 °C, což jak se později ukázalo bylo teplotním dnem celého dne. Nepřerušovaně mrzlo do pravého poledne, poté ale teplota vzduchu atakovala hranici 0.0 °C a lehce nad bodem mrazu setrvala také v dalších hodinách. V 17 hodin hlásil Užhorod necelý 1 °C. Výška sněhové pokrývky odpovídala v ranním čase 4 cm a stejně tomu bylo i v čase podvečerním.

V úterý 6. ledna 2015 byla situace tak trochu zrcadlová – zatímco letos teploty pozvolna stoupaly, před rokem naopak klesaly, a to relativně rychle. Start dne byl sice mrazivý, ale jen zlehka – mezi půlnocí až 3. hodinou -1 °C až -2 °C. V 9 hodin byl Užhorod na -2 °C, při obědě taktéž, v čase od 12:00 do 18:00 ukazoval teploměr -2 °C až -5 °C a v následujících 6 hodinách Užhorod vychladl až na -11 °C. Sněhu tenkrát bylo více než letos, a to 6 cm. Den byl jinak slunečný a suchý.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...


HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...