ÚVOD JARA KVŮLI OKLUZI NABÍDL I SNĚŽENÍ

2.3.2015 8:16 | Autor: redakce

F419

 

 

Vůbec nejranější letní den (teplota vzduchu dosáhne alespoň 25°C) se v České republice konal v první třetině kalendářního jara, tj. v březnu, a to v roce 1974, konkrétně ve čtvrtek 21. března na Čáslavsku s jeho 25.4°C. Loňský třetí měsíc byl sice pěkný teploušek – v takové Praze se v součtu dopracoval k 7.5°C, čímž se dostal na stříbrnou pozici hned za ročníkem 1990 se 7.9°C (v celoplošném měřítku si březen 2014 v souhrnu připsal 6.1°C), nicméně letní den dosažen nebyl. Nejblíže mu byly středočeské Dobřichovice, které se v pátek 21. března zastavily až na 24.1°C.

V sobotu 1. března 2014 bylo nejtepleji na jihu Moravy, například v Holešově se rtuť teploměru dostala až lehce nad 13°C. V čase obědu se tu tehdy hodnoty zdržovaly u 10°C, letos tomu bylo s 8°C obdobně. Na opačné straně republiky se ve stejný den museli na Chomutovsku díky šedému poklopu spokojit s nanejvýš 4.4°C. Kolem 9. hodiny se zde teplota vzduchu nalézala na půl cesty mezi bodem mrazu a 1°C – letos tomu bylo stejně, a to i v rámci oblačnosti, neboť obloha byla opět nemodrá. Tentokrát se o to však postarala fronta, v tomto případě ta s přídomkem okluzní.

V nočních hodinách, přesněji okolo 01:30, panovalo na většině území Česka jasno. O hodinu a půl pozdě už bylo možné pozorovat, jak se od západu začíná nasouvat vysoká oblačnost (= mraky nacházející se ve výšce od 5 do ±12 km, díky své poloze jsou složeny z ledových krystalků, díky čemuž jsou „řidší“ než jejích nížší kolegové, takže skrze ně prosvítá sluneční disk, někdy méně, někdy více, v závislosti na daném typu a množství oblaků), která byla spojená se zmíněnou okluzní frontou, jež donesla i srážky.

Ta do srdce Evropy dorazila již v ranních hodinách, což také přispělo k tomu, že se v Čechách objevilo sněžení, a to i v nižších polohách – i vydatné, takže se někde na startu meteorologického jara dočkali chumelenice a popř. i poprašku – v nočních hodinách zásluhou malé oblačnosti mohl přízemní vzduch vychladnout a když se k tomu přidaly i nižší teploty ve vyšších výškách, tak bylo sněhovým vločkám umožněno proniknout až k zemského povrchu v nížinách (tj. pod 400 m.n.m.). Podmínky ale nebyly zrovna nejideálnější, takže tam, kde zasněžilo, byl přírodní bílý materiál k vidění jen ve vzduchu, popř. pak chvíli na zemi či sem tam na přechlazeném povrchu.

V nejbližších dnech bude počasí obdobné – oblačnost bude proměnlivá, v průměru polojasno až oblačno, nejvyšší odpolední teploty se budou držet okolo 3 až 8°C, ty ranní pak povětšinou v těsném sousedství bodu mrazu a při přeháňkách se sněhové vločky mohou teoreticky zatoulat i do níže položených míst, reálně je zde ale nutné počítat s dešťovými kapkami (ve vyšších výškách budou hodnoty v záporu, bude tedy záležet na tom, zda-li nějaká „ambiciózní“ vločka přežije putování teplejším – kladně laděným vzduchem – největší šance samozřejmě budou v noci / ráno.., na horách pak skupenství srážek problémem nebude). Běžná sněhová vločka urazí 1 km za cca 12 minut.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

    Středa 21. září 2016 byla posledním plnohodnotným dnem astronomického léta...

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

  Na sobotu 24. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

Už je jen pár míst nedotčených člověkem. V knize ...


TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

V pátek bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Ráno místy mlhy....

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

    Americký stát Kansas zabírá něco kolem 213 000 km², což...

PODZIM SE OZÝVÁ

PODZIM SE OZÝVÁ

    V noci z úterý na středu ve střední Evropě (i...