TROPICKOU BOUŘÍ ČÍSLO 9 JE HIGOS

9.2.2015 7:44 | Autor: redakce

Higos

 

 

Severně od tichooceánských Karolín se v oblasti mezi 155. až 160. poledníkem východní polokoule a 10. až 15. rovnoběžkou severní polokoule zformovala o víkendu tropická bouře jménem Higos, která je v globálním měřítku 9. oceánským vzdušným vírem právě probíhajícího letopočtu 2015.

V neděli po poledni se bouře nacházela nad otevřeným mořem a produkovala vítr o maximální rychlosti kolem 105 km/h (v nárazech až okolo 130 km/h). Celý systém by měl postupovat směrem na západ až severozápad, tj. k souostroví Severní Mariany. Dle předpokladů by ale nijak zvlášť zesilovat neměl, nedaleké ostrovy by tak žádné pohromě čelit neměly.

Jiná tropická bouře – Fundi – nakonec po opuštění Madagaskaru opravdu začala rychle kolabovat a rozpadat se, ani v této situaci tím pádem k ničemo vážnému nedojde. V neděli po obědě našeho času byla ještě relativně silná, rychlost větru v jejím srdci činila bezmála 85 km/h, větších čísel už však nedosáhne. Po úplném rozpadu by ještě v Indickém oceánu měla chvíli působit jako pozůstalá oblast nižšího tlaku vzduchu a alespoň částečně ovlivnit počasí na ostrovech prince Edwarda / na sousedních Crozetových ostrovech.

Ostrovy prince Edwarda jsou poměrně malé – celkově vytvářejí plochu o rozloze necelých 340 km², což je něco mezi Prahou a Ostravou. Ostrovy jsou dva, ten větší se jmenuje Marionský a zabírá území o 290 km² a na menší ostrov Prince Edwarda tudíž připadá zbylých a neúplných 50 km².

Zeměpisně tyto kusy suché půdy odpovídají střední Evropě, nicméně zásluhou častých oblastí nižšího tlaku vzduchu a ne zrovna vyhřátým vodám zdejšího oceánu je jejich klima trochu tvrdší než u nás. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 5 až 6°C, nejteplejším měsícem roku bývá únor s téměř 8°C, nejchladnějším naproti tomu srpen s méně než 4°C a k tomu za dvanáct měsíců zpravidla naprší přes 2 000 litrů vody.

Ostrovy jsou neobydlé, narazit tady můžete jen na výzkumníky a pracovníky stanice, která stojí na východním pobřeží Marionského ostrova. Právě tady loni spadlo z oblohy nad 1 700 litrů vody, teplota vzduchu se v souhrnu držela na 6°C, největší teplo přinesl 5. leden s odpoledními 19°C, v polovině července spadla rtuť teploměru k -4°C (historická minima se zastavují na hranici -7°C a maxima na 23°C) a souhrnná rychlost větru dělala 8 m/s, tj. 29 km/h.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

SOČI: BOUŘLIVÁ ROZLUČKA S ASTRO. LÉTEM 2016

    Středa 21. září 2016 byla posledním plnohodnotným dnem astronomického léta...

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

REKORDY NA 24. ZÁŘÍ

  Na sobotu 24. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

KOUZELNÁ MÍSTA SVĚTA

Už je jen pár míst nedotčených člověkem. V knize ...


TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

TEPLOTA UŽ VÝRAZNĚJI PŘES 20 °C NEPŮJDE

V pátek bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Ráno místy mlhy....

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

KANSASKÁ ÚTERNÍ ČTYŘKA

    Americký stát Kansas zabírá něco kolem 213 000 km², což...

PODZIM SE OZÝVÁ

PODZIM SE OZÝVÁ

    V noci z úterý na středu ve střední Evropě (i...