TROPICKOU BOUŘÍ ČÍSLO 9 JE HIGOS

9.2.2015 7:44 | Autor: redakce

Higos

 

 

Severně od tichooceánských Karolín se v oblasti mezi 155. až 160. poledníkem východní polokoule a 10. až 15. rovnoběžkou severní polokoule zformovala o víkendu tropická bouře jménem Higos, která je v globálním měřítku 9. oceánským vzdušným vírem právě probíhajícího letopočtu 2015.

V neděli po poledni se bouře nacházela nad otevřeným mořem a produkovala vítr o maximální rychlosti kolem 105 km/h (v nárazech až okolo 130 km/h). Celý systém by měl postupovat směrem na západ až severozápad, tj. k souostroví Severní Mariany. Dle předpokladů by ale nijak zvlášť zesilovat neměl, nedaleké ostrovy by tak žádné pohromě čelit neměly.

Jiná tropická bouře – Fundi – nakonec po opuštění Madagaskaru opravdu začala rychle kolabovat a rozpadat se, ani v této situaci tím pádem k ničemo vážnému nedojde. V neděli po obědě našeho času byla ještě relativně silná, rychlost větru v jejím srdci činila bezmála 85 km/h, větších čísel už však nedosáhne. Po úplném rozpadu by ještě v Indickém oceánu měla chvíli působit jako pozůstalá oblast nižšího tlaku vzduchu a alespoň částečně ovlivnit počasí na ostrovech prince Edwarda / na sousedních Crozetových ostrovech.

Ostrovy prince Edwarda jsou poměrně malé – celkově vytvářejí plochu o rozloze necelých 340 km², což je něco mezi Prahou a Ostravou. Ostrovy jsou dva, ten větší se jmenuje Marionský a zabírá území o 290 km² a na menší ostrov Prince Edwarda tudíž připadá zbylých a neúplných 50 km².

Zeměpisně tyto kusy suché půdy odpovídají střední Evropě, nicméně zásluhou častých oblastí nižšího tlaku vzduchu a ne zrovna vyhřátým vodám zdejšího oceánu je jejich klima trochu tvrdší než u nás. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 5 až 6°C, nejteplejším měsícem roku bývá únor s téměř 8°C, nejchladnějším naproti tomu srpen s méně než 4°C a k tomu za dvanáct měsíců zpravidla naprší přes 2 000 litrů vody.

Ostrovy jsou neobydlé, narazit tady můžete jen na výzkumníky a pracovníky stanice, která stojí na východním pobřeží Marionského ostrova. Právě tady loni spadlo z oblohy nad 1 700 litrů vody, teplota vzduchu se v souhrnu držela na 6°C, největší teplo přinesl 5. leden s odpoledními 19°C, v polovině července spadla rtuť teploměru k -4°C (historická minima se zastavují na hranici -7°C a maxima na 23°C) a souhrnná rychlost větru dělala 8 m/s, tj. 29 km/h.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 9. PROSINEC

REKORDY NA 9. PROSINEC

Na pátek 9. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude oblačno, na jihozápadě...

REKORDY NA 8. PROSINEC

REKORDY NA 8. PROSINEC

Na čtvrtek 8. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

ROZHOVOR: NEJMLADŠÍ METEOROLOG, JENŽ KDY…

Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která...

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

ZHUBNĚTE DO VÁNOC, POČASÍ NÁM BUDE PŘÁT

Ten, kdo pravidelně sportuje ve venkovních prostorech, si určitě všiml,...

REKORDY NA 7. PROSINEC

REKORDY NA 7. PROSINEC

Na středu 7. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

PO MRAZU PŘIJDE OBLEVA

Po studeném začátku týdne, se bude na víkend oteplovat. Na...

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

PRVNÍCH MÍNUS 60 STUPŇŮ

Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21...


Vyrazte na dovolenou za pár korun. Je pravda, že dnes...