Tropické teploty lákají ke koupání

9.6.2007 14:40 | Autor: Anna Holečková

Už deset dní ovlivňuje počasí nad střední Evropou brázda nízkeho tlaku vzduchu a od východu sem proudí velmi teplý a vlhký vzduch. Včerejší odpolední maxima se v nižších polohách pohybovala mezi 25 až 31 stupni Celsia. Nejvyšší teplotu zaznamenali v Poděbradech, kde bylo naměřeno 31,5 stupně Celsia. Takto vysoké teploty jsou typické spíše pro letní období, pro začátek června jsou nadprůměrné a to až o pět stupňů Celsia. Oproti tomu bylo v loňském roce až o deset stupňů Celsia chladněji. A tak není divu, že se začala plnit přírodní koupaliště.

Kam za koupáním
Nezávadnou vodu mají například ve Sloupu v Čechách, v Hamru na Jezeře, v Zákupech a také v liberecké a jablonecké přehradě. Velmi dobré podmínky na koupání nabízí také Máchovo jezero. Díky teplému jaru se v posledních dnech teplota vody pohybuje okolo 23 stupňů Celsia a po nedávném chemickém ošetření je voda kvalitní. ČTK to řekla Marcela Dvořáková, provozní pláží na Máchově jezeře. Ale podle validních měření je teplota vody nižší. Například v sobotu ráno tam bylo naměřeno 19 stupňů Celsia. Nejteplejší voda je v horních pěti centimetrech, ale i tam může být teplejší maximálně o dva stupně.

Nejteplejší voda je v Nových Mlýnech, zde bylo v sobotu ráno naměřeno 22 stupňů Celsia. 17 stupňů zaznamenalo například Lipno, Hlučín a Nechranice.

Kdo si spíš potrpí na koupání v řekách, ty potěší vysoké teploty kolem 22 stupňů například na Labi v Brandýse nad Labem, v Písku na Otavě a v Ostravě na Ostravici. Nejméně stupňů má Vltava ve Vyšším Brodě a Ohře v Lounech.

Pozor na sinice a řasy
Kvůli tomu, že je letošní jaro od svého počátku velmi teplé, setkáváme se s výskytem sinic a bakterií ve vodních plochách až o měsíc dříve, než tomu bylo v minulých letech.Díky tomu už je nyní na mnohých místech omezeno koupání. Například v Libereckém kraji hygienici zakázali koupání v přírodním koupališti v České Lípě – Dubici.

Sluníčko je zrádné!
Jasná obloha a tropické teploty lákají také k opalovaní. UV index ale má nyní vysoké hodnoty, z deseti bodové stupnice je v sobotu 8,5. Proto by se lidé citliví na sluníčko měli po půl hodině odebrat do stínu. Také je nezbytné chránit se vhodnými prosředky, používat opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

OHLÉDNUTÍ ZA REKORDNÍ PACIFICKOU VLNOU

Přímá jihozápadní advekce teplejšího vzduchu z Tichého oceánu je přesně...


OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

OBERSTDORF ZAŽIL VŮBEC NEJCHLADNĚJŠÍ 20. LEDEN

Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce...

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

KDO UŽ JÍ VIDĚL?

Denně o ní slyšíme, ale kdo ji viděl ... Čína....

REKORDY NA 21. LEDEN

REKORDY NA 21. LEDEN

Na sobotu 21. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...