Tropické teploty lákají ke koupání

9.6.2007 14:40 | Autor: Anna Holečková

Už deset dní ovlivňuje počasí nad střední Evropou brázda nízkeho tlaku vzduchu a od východu sem proudí velmi teplý a vlhký vzduch. Včerejší odpolední maxima se v nižších polohách pohybovala mezi 25 až 31 stupni Celsia. Nejvyšší teplotu zaznamenali v Poděbradech, kde bylo naměřeno 31,5 stupně Celsia. Takto vysoké teploty jsou typické spíše pro letní období, pro začátek června jsou nadprůměrné a to až o pět stupňů Celsia. Oproti tomu bylo v loňském roce až o deset stupňů Celsia chladněji. A tak není divu, že se začala plnit přírodní koupaliště.

Kam za koupáním
Nezávadnou vodu mají například ve Sloupu v Čechách, v Hamru na Jezeře, v Zákupech a také v liberecké a jablonecké přehradě. Velmi dobré podmínky na koupání nabízí také Máchovo jezero. Díky teplému jaru se v posledních dnech teplota vody pohybuje okolo 23 stupňů Celsia a po nedávném chemickém ošetření je voda kvalitní. ČTK to řekla Marcela Dvořáková, provozní pláží na Máchově jezeře. Ale podle validních měření je teplota vody nižší. Například v sobotu ráno tam bylo naměřeno 19 stupňů Celsia. Nejteplejší voda je v horních pěti centimetrech, ale i tam může být teplejší maximálně o dva stupně.

Nejteplejší voda je v Nových Mlýnech, zde bylo v sobotu ráno naměřeno 22 stupňů Celsia. 17 stupňů zaznamenalo například Lipno, Hlučín a Nechranice.

Kdo si spíš potrpí na koupání v řekách, ty potěší vysoké teploty kolem 22 stupňů například na Labi v Brandýse nad Labem, v Písku na Otavě a v Ostravě na Ostravici. Nejméně stupňů má Vltava ve Vyšším Brodě a Ohře v Lounech.

Pozor na sinice a řasy
Kvůli tomu, že je letošní jaro od svého počátku velmi teplé, setkáváme se s výskytem sinic a bakterií ve vodních plochách až o měsíc dříve, než tomu bylo v minulých letech.Díky tomu už je nyní na mnohých místech omezeno koupání. Například v Libereckém kraji hygienici zakázali koupání v přírodním koupališti v České Lípě – Dubici.

Sluníčko je zrádné!
Jasná obloha a tropické teploty lákají také k opalovaní. UV index ale má nyní vysoké hodnoty, z deseti bodové stupnice je v sobotu 8,5. Proto by se lidé citliví na sluníčko měli po půl hodině odebrat do stínu. Také je nezbytné chránit se vhodnými prosředky, používat opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude oblačno až zataženo,...

REKORDY NA 25. ŘÍJEN

REKORDY NA 25. ŘÍJEN

  Na úterý 25. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: VOJENSKÁ ZÁKLADNA ALERT, ARKTIDA

ROZHOVOR: VOJENSKÁ ZÁKLADNA ALERT, ARKTIDA

Povětšinou přátelské počasí, oceán klidný jako silnice v centrální části...


DIETA PODLE POČASÍ

DIETA PODLE POČASÍ

Kdy začít držet dietu? Ze zdravotního hlediska asi kdykoliv, kdy...

REKORDY NA 24. ŘÍJEN

REKORDY NA 24. ŘÍJEN

  Na pondělí 24. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

PŘECHODNĚ ZAHLÉDNEME I SLUNCE

PŘECHODNĚ ZAHLÉDNEME I SLUNCE

V pondělí bude zataženo až oblačno, ojediněle mrholení. Jen ojediněle polojasno....


TORONTO, 22. I 23.10.1969: REKORD TEPLOTNÍ I SNĚŽNÝ

TORONTO, 22. I 23.10.1969: REKORD TEPLOTNÍ I SNĚŽNÝ

  Co se zbrklostí zim týče: Za Slovensko můžeme zmínit například...

DO VLADIVOSTOKU SE PO 192 DNECH VRÁTIL MRÁZ

DO VLADIVOSTOKU SE PO 192 DNECH VRÁTIL MRÁZ

    V úterý 25. října 2016 oslaví ruský Vladivostok 34. výročí...

3 DNY, 4 REKORDY, MÁLEM VŠAK 3 DNY, 5 REKORDŮ

3 DNY, 4 REKORDY, MÁLEM VŠAK 3 DNY, 5 REKORDŮ

  V Římě, hlavním městě Itálie, se v druhé třetině meteorologického...