Tropické teploty lákají ke koupání

9.6.2007 14:40 | Autor: redakce

Už deset dní ovlivňuje počasí nad střední Evropou brázda nízkeho tlaku vzduchu a od východu sem proudí velmi teplý a vlhký vzduch. Včerejší odpolední maxima se v nižších polohách pohybovala mezi 25 až 31 stupni Celsia. Nejvyšší teplotu zaznamenali v Poděbradech, kde bylo naměřeno 31,5 stupně Celsia. Takto vysoké teploty jsou typické spíše pro letní období, pro začátek června jsou nadprůměrné a to až o pět stupňů Celsia. Oproti tomu bylo v loňském roce až o deset stupňů Celsia chladněji. A tak není divu, že se začala plnit přírodní koupaliště.

Kam za koupáním
Nezávadnou vodu mají například ve Sloupu v Čechách, v Hamru na Jezeře, v Zákupech a také v liberecké a jablonecké přehradě. Velmi dobré podmínky na koupání nabízí také Máchovo jezero. Díky teplému jaru se v posledních dnech teplota vody pohybuje okolo 23 stupňů Celsia a po nedávném chemickém ošetření je voda kvalitní. ČTK to řekla Marcela Dvořáková, provozní pláží na Máchově jezeře. Ale podle validních měření je teplota vody nižší. Například v sobotu ráno tam bylo naměřeno 19 stupňů Celsia. Nejteplejší voda je v horních pěti centimetrech, ale i tam může být teplejší maximálně o dva stupně.

Nejteplejší voda je v Nových Mlýnech, zde bylo v sobotu ráno naměřeno 22 stupňů Celsia. 17 stupňů zaznamenalo například Lipno, Hlučín a Nechranice.

Kdo si spíš potrpí na koupání v řekách, ty potěší vysoké teploty kolem 22 stupňů například na Labi v Brandýse nad Labem, v Písku na Otavě a v Ostravě na Ostravici. Nejméně stupňů má Vltava ve Vyšším Brodě a Ohře v Lounech.

Pozor na sinice a řasy
Kvůli tomu, že je letošní jaro od svého počátku velmi teplé, setkáváme se s výskytem sinic a bakterií ve vodních plochách až o měsíc dříve, než tomu bylo v minulých letech.Díky tomu už je nyní na mnohých místech omezeno koupání. Například v Libereckém kraji hygienici zakázali koupání v přírodním koupališti v České Lípě – Dubici.

Sluníčko je zrádné!
Jasná obloha a tropické teploty lákají také k opalovaní. UV index ale má nyní vysoké hodnoty, z deseti bodové stupnice je v sobotu 8,5. Proto by se lidé citliví na sluníčko měli po půl hodině odebrat do stínu. Také je nezbytné chránit se vhodnými prosředky, používat opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte dodržovat pitný režim a denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno, ojediněle slabý...

UFA PO 4 LETECH OPĚT HLÁSÍ PŮL METRU SNĚHU

UFA PO 4 LETECH OPĚT HLÁSÍ PŮL METRU SNĚHU

Plus 2 cm mokrého sněhu za 15 minut, tak nějak...

ÚTERÝ BYLO TAK JARNÍ, ŽE NAKONEC BYLO LETNÍ

ÚTERÝ BYLO TAK JARNÍ, ŽE NAKONEC BYLO LETNÍ

Úternímu dni s přídomkem 28. 3. 2017 se asi dala...


REKORDY NA 30. BŘEZNA

REKORDY NA 30. BŘEZNA

Na čtvrtek 30. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 29. BŘEZNA

REKORDY NA 29. BŘEZNA

Na středu 29. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

Na období od 21. do 27. března připadá jedna...


KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...