TROJICE LINFA, CHAN-HOM A NANGKA

7.7.2015 7:19 | Autor: redakce

 

 

Po bouřkách, které v neděli odpoledne a večer bičovali zejména severozápad a sever Německa, se nad středním sektorem Evropy i přilehlým okolím po přechodu nepříliš vyspělé studené fronty opět vyčasilo a pondělní odpoledne tak znovu nabídlo mnoho slunečních paprsků a k tomu tentokrát o poznání lepší teploty. Úterý bude opět tropické, poté to však vypadá na „polární kýchnutí“, byť jen přechodně. Čeští milovníci bouřek by pak měli být ve střehu hlavně v noci z úterý na středu, kdy by přes nás měla přejít další, tentokrát však mnohem mocnější studená fronta, kterou by měly doprovodit bouřky. Ty mohou být ojediněle velmi intenzivní, tj. přívalové srážky, kroupy či silný nárazovitý vítr nebo popřípadě kombinace více faktorů najednou.

Velmi bouřlivě bylo o české sváteční pondělní popoledne v Tichém oceánu, kde byly k vidění hned tři dobře vyvinuté tropické cyklóny najednou.

To nejslabší byla tropická bouře Linfa, která se v pondělí ve 13 hodin a 30 minut středoevropského letního času zdržovala jen pár desítek kilometrů severozápadně od filipínského ostrova Luzon. V té době produkovala vítr o rychlosti nepřesahující 90 km/h a v nejbližších desítkách hodin by již zesilovat neměla, spíše naopak – Linfa s největší pravděpodobnosti zanikne v severovýchodním sektoru Jihočínského moče, tj. někde u čínského ostrovního Tchaj-wanu. Tento oblačný vír přešel přes sever zmíněného Luzonu, avšak „pouze“ v podobě tropické bouře, takže k žádné výjimečné situaci nedošlo. K zasaženým lokalitám patřilo třeba město Laoag, jenž je situováno při západním pobřeží Luzonu – tropická bouře Linfa sem (letištní stanice) přinesla nárazy větru o rychlosti kolem 24 až 29 m/s (86 až 104 km/h).

O nějakých 1 900 km dále směrem na jihovýchod od východního pobřeží Luzonu brázdil Filipínským mořem tajfun Chan-hom. O pondělní 13. hodinu a 30. minutu se tento systém zdržoval u 140. východního poledníku a mezi 15. až 20. severní rovnoběžkou neboli pár stovek kilometrů severozápadně od Guamu / Severních Marian, přes které přešel v podobě tropické bouře. V pondělí ráno našeho času produkovala bouře vítr o rychlosti okolo 115 km/h, v nejbližší době by ale měla zesilovat a očekává se dosažení tajfunu 3. až 4. kategorie. Tchaj-wan a přilehlé japonské souostroví Rjúkjú se díky tomu dostává do potencionálního ohrožení.

Poslední tropická cyklóna byla rovněž ve stádiu bouře nejvyšší třídy – tajfun Nangka urychloval cirkulaci vzduchu až někam na 130 km/h, díky čemuž o pondělní jitro patřil mezi tajfuny 1. kategorie. I on by měl stejně jako Chan-hom nadále nabírat na síle a Severní Mariany se tak rázem ocitají v případném nebezpečí prezentovaném tajfunem 3. až 4. kategorie.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...


METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...


REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...