TŘETÍ PATNÁCTKA V PŘÍSTAVU RŮŽÍ

17.2.2015 7:46 | Autor: redakce

 

 

Slovinsko, které v zimním období díky svým vysokým pohořím uspokojuje lyžařskou klientelu, se za pár měsíců zase stane spíše tranzitní zemí, a to hlavně díky Středoevropanům směřujícím za krásami chorvatského pobřeží i vnitrozemí. Za nimi se kromě Čechů či Němců vydávají i samotní Slovinci, Bosňané, Hercegovinci, Srbové, Italové či také Francouzi. K vidění jsou ale samozřejmě i příslušníci jiných národů. Slovinsko sice rovněž nabízí příštup k moři, oproti sousednímu Chorvatsku jsou však jeho možnosti o dost omezenější.

Přibližně 320 km severozápadně od Splitu a asi 190 km jihozápadně od Záhřebu lze nalézt Portorož, nevelkou přímořskou slovinskou lokalitu, v níž vyrostlo několik větších hotelových a jiných zábavných komplexů těžících z letního turismu. Počet domácích obyvatel nijak závratný není, pohybuje se jen kolem 3 000 s tím, že společně se sousedním městěm Piran, které v podstatě navazuje hned na Portorož, se celkový počet Slovinců majících zde trvalý pobyt nachází v okruhu 7 000.

Celá oblast datuje svůj počátek ještě do doby říše Římské, nakonec ale po velmi dlouhých letech politického vývoje skončila pod Slovinskem. Její název v doslovném překladu znamená „Přístav růží“, někteří Slovinci jej ale právě kvůli vybudovaným střediskům s trochou dávky cynismu změnili na „Přístav betonu“.

Portorožské klima je středomořské, průměrná roční teplota činí 4°C, na letní období připadá dohromady 22°C, přičemž nejteplejším měsícem je červenec se svými 23°C, zimní sezóna vlastní v dlouholetém měřítku 5°C s tím, že nejchladnější je leden s necelými 5°C a dvanáctiměsíční úhrn srážek se pohybuje okolo 1 000 mm.

Zima 2014/2015 sem zatím donesla něco kolem 130 litrů dešťové vody a teplota vzduchu se k tomu v součtu držela na 6.7°C. Nejchladnější moment se odehrál v neděli 8. února, kdy se rtuť teploměru podívala k -3.1°C a naopak nejdále měl do zimy hned její první den, tj. 1. prosinec, jenž zavítal až na 19.1°C. Začátek zimy astronomické pak byl o něco chladnější – v pondělí 22. prosince se v Portoroži dočkali nanejvýš 10.5°C.

Letošní svatý Valentýn se v Přístavu růží do historie nikterak neobvykle nezapsal, k vidění bylo hodně oblačnosti doplněné o nějakou tu dešťovou kapku a odpolední hodnoty nešly nad 10.6°C. O dva dny později, tj. v pondělí 16. února, už bylo počasí stejně jako u nás pohlednější – na obloze převládající modrá barva doplněná o zlatavý kotouč s teplotami překračující hranici 15°C. Díky tomu se zde 16. únor zapsal jako „třetí patnáctka“ – nikoliv však v rámci zimy 2014/2015, ale ve smyslu tohoto roku. Prvních 15°C bylo v ročníku 2015 naměřeno 16. ledna (možná trochu škoda, že tomu nebylo o den dříve – bylo by asi symbolické, kdyby o 15. den letopočtu 2015 padlo prvních 15°C), když se teploty zastavily až na 15.8°C a druhých 15°C následovalo o 24 hodin později, protože 17. leden zavítal na 15.5°C. Poté následovala měsíční pauza, kterou ukončil až 16. únor se svými maximálními 16.0°C (vyjma „třetí patnáctky“ tak tato únorová čtyřiadvacetihodinovka také nabyla statusu „první šestnáctka“ – u nás padlo prvních 16°C už 10. ledna).

Teplé počasí s nejvyššími odpoledními hodnotami nad 10°C by v této části starého kontinentu mělo panovat i nadále.

Zima s označením 2013/2014 donesla v celku 8.7°C, nejvíce byl ročnímu období vzdálen 19. leden s poobědovými 18.2°C, naproti tomu nejledovějším dnem byl 5. prosinec s minimálními -1.6°C, stavět sněhuláka z přírodního sněhu stejně jako v českých nížinách moc dobře nešlo a půdu svlažilo trochu nadprůměrných 280 litrů vody (díky častým srážkám přicházejícím od jihu, které pak ve velkém zachycovali masivní Alpy).

V zimě 2010/2011 tu sníh ležel, nebylo ho sice mnoho, ale i tak – v úvodu druhé poloviny prosince dělala tloušťka bílého koberce ±6 cm. Teplotní průměr všech 90 dnů byl roven 5.5°C a 17. prosince klesla teplota vzduchu až k -7.4°C. Poslední „přestupní“ zimní den měl do zimy daleko, ve středu 29. února se portorožské hodnoty vyšplhaly až na 11.8°C. Oblačnost byla minimální, jednalo se tedy o povedený, byť neoficiální jarní den (nad ránem 0°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude zpočátku oblačno až...

CO JE TO ANAFYLAXE

CO JE TO ANAFYLAXE

Anafylaxe je život ohrožující, urgentně nastupující stav, ve svém...


REKORDY NA 25. BŘEZNA

Na sobotu 25. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 2/2

„Ha ha... Podívej se na sebe, vypadáš jak vyzrálý...

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...


REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...