TLAKOVÉ NÍŽE BUDOU STÁLE VYHÁNĚT ZIMU Z EVROPY

8.2.2016 7:55 | Autor: Jan Horák

radar

V neděli byla při pohledu na záběry z družice Meteosat zřetelně vidět tři místa, v nichž se nacházel střed tlakové níže – jedno nad Atlantikem několik set kilometrů severozápadně od Irska, druhé přímo u Velké Británie (Skotska) a třetí ve Středomoří, konkrétně u Baleárských ostrovů. Takováto synoptická situace znamená v praxi pouze jedno, a to nezimní počasí kam až oči dohlédnou. A přesně tak tomu v závěru „předvalentýnského“ týdne bylo, protože většina starokontinentálních zemí hlásila odpolední teploty převážně kolem 5 až 10 °C. Ani v evropské části Ruska nebylo po pravé ruské zimě vidu ani slechu, po nedělním obědě zde byly nejčastěji k vidění teploty okolo +3 až -6 °C, pouze na dalekém severu se daly spatřit hodnoty poblíž -13 až -18 °C. A když už jsme u těch teplot, egyptská Káhira byla o nedělní 15. hodinu na 14 °C – rakouská Vídeň naměřila v ten samý čas také 14 °C (přesně před rokem činilo vzájemné skóre 2 °C : 23 °C, samozřejmě ve prospěch Káhiry).

Ani v úvodu nového týdne k žádné výrazné změně nedojde, nejen v Česku bude nadále kralovat zimu nepřinášející oceánské proudění jihozápadního až západního směru. Na Britských ostrovech byla už o víkendu vydána výstraha související s další cyklónou – bouře Imogen přinese, především do jižní Anglie a jižního Walesu, vydatné srážky a vítr, jenž bude v nárazech dosahovat rychlosti 100 až 150 km/h. Například v hrabství Cornwall a Devon se rovněž očekávají vysoké (několikametrové) vlny.

Větší koncentrace izobar a s tím související větrnější počasí se bude týkat i České republiky – hned v pondělí čeká většinu Česka čerstvý vítr jižní až jihozápadní orientace s nárazy o rychlosti okolo 40 až 80 km/h, v horských oblastech bude jako obvykle bouřlivěji, zde bude tempo poryvů větru bez problémů přesahovat hranici 100 km/h. Z Německa k tomu dorazí studená fronta, dočkáme se tak i nějakých těch srážek – jejich skupenství ale bude s ohledem na teplotu při zemi i ve větší výšce kapalné. Další srážkové pásmo by mělo do evropského srdce dorazit v úterý odpoledne, stejně jako v předešlém případě ale bude rozložení teplot nanejvýš nevhodné co se sněžení týče, a to i v nejvyšších polohách (jak v pondělí, tak i v úterý lze počítat s nejvyššími denními teplotami okolo 7 až 12 °C, od středy do pátku to následně vypadá na maxima kolem 3 až 8 °C).

Sečteno a podtrženo, šance na nástup zimy (ve smyslu celoplošného přírodního zasněžování a pobytu nejvyšších odpoledních teplot pod 0 °C) v termínu od 8. do 14. února je pramalá…

Na závěr a jen pro zajímavost odbočme na území Spojených států amerických, přesněji do města Lake Geneva ve státě Wisconsin. Toto nevelké osmitisícové město je situováno u vod stejnojmenného jezera a o víkendu se zde konal zimní festival (součástí byla soutěž v tvorbě soch ze sněhu / ledu), který přilákal větší množství lidí. Protože však město Lake Geneva nedisponuje velkými parkovišti, muselo se improvizovat – vzhledem k mrazivému počasí bylo dovoleno parkování na zamrzlém jezeře. V sobotu, kdy se tato událost pořádala, však na tento kout Ameriky svítilo sluníčko a teploty trochu stouply. Výsledek? Led nevydržel tíhu automobilů, zhroutil se a několik desítek vozidel skončilo ve vodě. Nikomu se nic nestalo, majitelé aut ale zřejmě moc radosti nenabyli.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...

REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...


YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude zataženo nízkou oblačností...

REKORDY NA 22. LEDEN

REKORDY NA 22. LEDEN

Na neděli 22. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...