TEPLO TADY, TEPLO TAM…

1.4.2016 6:53 | Autor: Jan Horák

radar

Následující měsíce jsou sportovně velmi nabité: Ve dnech 6. 5. – 22. 5. se bude v Moskvě a Petrohradě konat Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, v termínu od 10. června do 10. července se bude v zemi galského kohouta pořádat Mistrovství Evropy ve fotbale (na letošním EURU se poprvé v historii objeví například Island) a mezi pátkem 5. srpna až nedělí 21. srpna proběhnou v brazilském Riu de Janeiru Letní olympijské hry. O výsledcích českých sportovců lze v této době pouze a jen spekulovat, v případě projevu současného počasí je tomu ale jinak.

Začněme v Tunisu, hlavním městě Tuniska. Tento protáhlý severoafrický stát provázel o poslední den měsíce března jižní saharský vánek, který hnal odpolední teploty do vyšších výšek – většina území hlásila 25 až 32 °C. Metropolitní Tunis zaznamenal už ve středu 29,2 °C, což se tu o 30. březen ještě nestalo, avšak rozlučka s březnem byla ještě výraznější – v maximu až 31,3 °C. Tím byl překonán předchozí rekord pro 31. březen, který činil 28,9 °C (1962).

Teplejší vzduch zavítal ve čtvrtek také do italského Říma, kde si připsal nejvyšší odpolední teploty okolo 24 °C. V roce 1981 se nicméně Řím těšil až z 27 °C.

Fénovalo, fénovalo, Alpami lemované Rakousko místy registrovalo pokoření 20,0 °C. K těm úspěšnějším pokusům o atak „dvacítky“ patří třeba 22,7 °C (Štýrský Hradec). Hranice dvaceti stupňů Celsia byla dle očekávání prolomena také v Česku, a to ve Vizovicích, v Dyjákovicích, Bojkovicích, ve Vyšším Brodě, Strážnicích, v Českém Krumlově, Kunovicích, Břeclavi – maxima od 20 do 22 °C. Zároveň se naplnil předpoklad, že západ, severozápad a sever Čech na tom bude nejhůře. Dvaadvacet stupňů Celsia nepozorovali jen v Břeclavi, ale taktéž na Slovensku ve městě Bratislava, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 22,8 °C. Historický březnový výkon však u nás ani na Slovensku ohrožen nebyl, českých 25,6 °C (Poděbrady, 31. 3. 1968) žije dále a to samé platí i pro slovenských 27,1 °C (Žiar nad Hronom, 25. 3. 1977).

Věru jarní, někde až letní, 31. březen byl tématem dne zejména v oblasti Velké uherské nížiny, tj. v Bosně a Hercegovině, Srbsku, Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku – zde se čtvrteční popolední teploty motaly okolo 20 až 25 °C. Rovněž 1. duben bude v této části Evropy velmi teplý, obzvláště na severu Bosny a Hercegoviny, ale také v chorvatském vnitrozemí a Srbsku očekávají 25 až 28 °C. Letní pátek se ale týká i některých Italů, Rumunů anebo Bulharů. Česká republika si na první letní den bude muset ještě nějaký ten čas počkat.

Jen pro zajímavost: Mládež v Malajsii si již několik dnů užívá neplánovaného volna. Důvod? Neobvyklá vlna veder, která žene teploty nad hranici 37 °C. Přerušení školní docházky se týká státu Perlis a Kedah – malajsijské Ministerstvo školství zde uzavřelo školy také tento čtvrtek a pátek. Předpovědi navíc hovoří jasně, i v následujících dnech bude tuto část světa sužovat horko v podobě 37 až 39 °C. K tomu je nutné přičíst silný nedostatek srážek, který trápí nejen majitele rýžových polí. Jeden sedmdesátiletý Malajsijec přidal výstižný komentář: „Něco takového jsem tu ještě nezažil.“

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

POPRVÉ -35 °C (CASPER), POPRVÉ -45 °C (JAKUTSK)

Rozlohou cca 1,2krát větší, populací přibližně 17,9krát menší. A čistokrevně...

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

REKORDNĚ ZASNĚŽENÝ ADVENT V CHICAGU

Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto...

REKORDY NA 11. PROSINCE

REKORDY NA 11. PROSINCE

Na 11. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


UDĚLEJTE SI RADOST

UDĚLEJTE SI RADOST

Pokud nemáte čas ani peníze, neznamená to, že nemůžete poznávat...

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

POČASÍ NA ŠTĚDRÝ DEN

Numerické modely dnes už dokáží předpovědět počasí až do Štědrého...

REKORDY NA 10. PROSINEC

REKORDY NA 10. PROSINEC

Na sobotu 10. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

SPOJENÉ STÁTY OČEKÁVAJÍ (VELMI) STUDENÝ POLIBEK

Tak se zdá, že se nad námi přinejmenším v nejbližším...

NORMAN WELLS A VARDAH

NORMAN WELLS A VARDAH

Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n....

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude polojasno až oblačno,...