ŤAN-ŠAN POBLÍŽ A364: LONI 0 CM, LETOS 10 CM

27.9.2015 8:59 | Autor: redakce

Petrov

 

 

Ťan-šan je název pro jedno majestátné pohoří a jak už může samotný název napovídat, nejedná se o Evropu, Ameriku, Afriku, Antarktidu a ani o Austrálii, ale o Asii. Vzhledem k celkovému uspořádání písmen se jako velmi vhodným kandidátem jeví Čína a skutečně tomu tak je – hory zvané Ťan-šan se nalézají ve střední Asii, a to přesněji na severozápadě Číny, jihovýchodě Kazachstánu a v Kyrgyzstánu. A364 je pak označení pro jednu z hlavních silnic dlouhou bezmála 360 km, která se táhne východem Kyrgyzstánu (Tamaga <-> Jergalan). Severně od A364 leží ledovcové jezero Petrov (je cca desetkrát menší než šumavská Lipenská přehrada a zhruba 4.5 krát větší než „Mácháč“). A právě u Petrova je umístěna jedna z kyrgyzstánských meteorologických stanic (nadmořská výška ±3 500 m.n.m.).

Přesně před rokem, tj. v pátek 26. září roku 2014, byla tato část Kyrgyzstánu bez sněhu. Tedy ne tak úplně, v nočních a ranních hodinách, kdy rtuť teploměru poklesla až k -7.4°C, byla na zemi patrná nesouvislá sněhová pokrývka, avšak ta přes den rychle mizela, neboť mezi 10. až 21. hodinou nemrzlo a denním maximem bylo až rovných 6°C. Letos tomu bylo jinak – zaprvé po celý den nebyla zaznamenána kladná teplota (v minimu až -12.2°C) a zadruhé zemský povrch byl schován pod 10 cm tlustým přírodním bílým kobercem (stav nad ránem).

Předloňské 26. září bylo o poznání teplejší než nyní – zatímco tato sobota nabídla přinejlepším -1°C, tak ve čtvrtek 26.9.2013 se vzduch prohřál až na 14°C (13.5°C). Pocit „tepla“ navíc umocnila celodenní bezoblačná obloha a s ní související sluneční paprsky. V noci se samo sebou projevilo radiační ochlazování, při němž došlo k prochladnutí až na -4°C.

Poslední 26. září se souvislou sněhovou pokrývkou pamatuje okolí jezera Petrov v sezóně 2012, to v jiterním čase zakrývaly zem 3 cm sněhu. Avšak sníh byl nekvalitní, v noci se kvůli mrazu (až -10°C) změnil spíše na led a odpoledne vzhledem k navýšení až na 3°C pokračoval v procesu odtávání.

V létě 2015 se tu teplota vzduchu držela v průměru na 6°C, přičemž nejnižší hodnota -8.4°C padla v úterý 2. června a nejvyšší byla hlášena ve čtvrtek 16. července a činila příjemných 18.4°C. Na sníh byl nejbohatší čtvrtek 11. června, poněvadž od středečních odpoledních hodin až do čtvrteční noci sněžilo a ráno leželo na zemi kolem 10 cm sněhu (sníh se zpočátku neudržoval, jelikož ve středu po poledni vystoupala teplota vzduchu až na 2°C).

Zima 2014/2015 jako celek se prezentovala -17°C, nejledovější moment se odehrál v úterý 9. prosince, když se vzduch zchladil až na -32°C (-31.8°C) a naproti tomu nejteplejším dnem celého zimního období bylo úterý 10. února, které slevilo až na -2°C (-1.6°C). V průběhu všech 90 dnů napadalo něco okolo 25 cm sněhu.

Ve čtvrtek 19. ledna roku 2012 se během noci postupně vyjasnilo a v úvodu dne se díky tomu rtuť teploměru propadla až k -36.8°C, od té doby zatím větší zima nebyla.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 25. LEDNA

REKORDY NA 25. LEDNA

Na středu 25. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...


VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...


REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...