SUCHO NETRÁPÍ POUZE ČECHY, ALE TAKÉ THAJCE

31.7.2015 7:23 | Autor: redakce

 

Zejména u posekaných travnatých povrchů, které jsou navíc vystavovány přímému slunečnímu záření, nelze v přítomné době hovořit tolik o trávě, jako spíše o seschlých zbytků někdejšího přírodního zeleného koberce. Podobně jsou na tom také některé stromy či jiné dřeviny, které začaly nedobrovolně shazovat listí (opadávání jehličí u smrků je letos způsobeno hlavně mšicí smrkovou). Stejně jako zima 2014/2015 nebylo po zimě 2013/2014 nikterak šťastnou, tak ani léto 2015 nebude o moc vydařenější než léto 2014. Z pohledu příležitostí ke koupání a opalování je sice možná aktuální letní období sympatičtější než to minulé, avšak nejen zahrádkáře trápí noční můra v podobě nedostatku srážek. Očekáváte-li v tomto ohledu v nejbližších dnech výraznou změnu k lepšímu, budeme bohužel zklamáni – první srpnový týden s velkou pravděpodobností nabídne mizivý, resp. nulový příděl vody (ojedinělé bouřky nelze příliš počítat), takže lze nadále očekávat prohlubování srážkového deficitu. K tomu se zřejmě přidá další tropická vlna – horký vzduch urychlí vysychání už tak dost vyschlé půdy. Doufejme, že v co nejbližší době dojde k nějaké významné obměně v cirkulaci vzduchu, zároveň ale věřme, že extrém nenahradí extrém, tj. že z velkého sucha nebude velké mokro.

Velice špatné podmínky ve věci dešťové vody hlásí také Thajsko, kde by v těchto dnech již mělo naplno probíhat období dešťů. Tento rok si ale dává poměrně na čas – zpoždění je již dvouměsíční. Toto tvrzení není úplně přesné, problém totiž tkví obzvláště v teplotách – thajské hodnoty stále stoupají vysoko přes 30°C, přitom by už mělo být několik týdnů chladněji.

Jak uvedly samotné thajské úřady, v nejvíce postižených oblastech této turisticky vyhledávané země se jedná o nejhorší sucho za posledních 50 let. Nedojde-li troposférou k nápravě situace, je vláda připravena na zavedení velmi přísných podmínek v užívání vody.

Nejvíce samozřejmě trpí thajští farmáři, kteří nemají čím zavlažovat svou úrodnou půdu – dle některých jsou už plodiny nevratně odsouzeny k záhubě. Příslušné orgány stanovaly určité množství vody, které lze využít na zavodňování užitkových ploch. V některých městech byl dokonce vydán zákaz mytí aut a rovněž bylo přerušeno zalévání okrasných rostlin. V místech, kde koryta řek a potoků přišla o 100% vody, nastala krizová situace – lidé musejí brát vody z přistavených cisteren. Thajská vláda rovněž zavedla pevné ceny za balenou vodu.

Řečeno slovy nejmenovaného thajského zemědělce: „Jsme zcela odříznuti od dodávky vody, takže například pro praní prádla jsme nuceni užívat zbylé vody v příkopech – voda v nich však není příliš čistá, svědí nás po ní kůže, ale bohužel nemáme na výběr.“

Problém s nedostatkem vody je nicméně pouze lokálního charakteru, v jiných koutek Thajska naopak přívalové srážky související s konvektivní činností spojenou s letní monzunovou sezónou vedly k záplavám. Vyspělá kupovitá oblačnost a prudké lijáky byly v Thajsku místy k vidění i ve čtvrtek, v tomto případě byla jejich tvorba značně podpořena přítomností tropické bouře Komen, jež se před pár dny zrodila na severu Bengálského zálivu. Buď zkrátka prší málo nebo moc a platí to nejen u nás, ale též ve světě. Jeden z příznaků změny globálního klimatu? …

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

ROZHOVOR: KDYŽ JE TEN DEN METEOROLOGIE… 1/2

Dámy a pánové, prosím přivítejte dnes, v tento pro...

REKORDY NA 24. BŘEZNA

Na pátek 24. března připadají z měření Praha-Klementinum...

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...


SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...

REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...


HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...