STUDENÉ JEZERO JE OPRAVDU STUDENÉ

14.2.2015 12:06 | Autor: redakce

F319

 

Česká republika nabídla, jako již mnohokrát při inverzním počasí, o pátek třináctého dvojí tvář – jedna byla veselá, zatímco ta druhá podkreslovala den paraskavedekatriafobie (odborný název pro patologický strach z pátečnáho dne s přídomkem třináctý). Ve středu měli štěstí na západě / severozápadě Čech, před sv. Valentýnem zase ve Slezsku, na Moravě a v rámci Čech pak hlavně v Pardubickém a Královehradeckém kraji. Inverze byla spojená s mírnějším jižním / jihozápadním prouděním a při této situaci bývá nejtepleji na Šumavě. To platilo i o 13. únor – zdejší Churáňov nebo i nedaleká Kvilda byly o páteční pravé poledne na 8°C, celkem příjemně ale bylo v čase oběda třeba také na Ostravsku s teplotou okolo 5°C. V dalších hodinách pak například Karvinsko atakovalo hranici 7°C, čímž dohnalo i vzdálenou Krétu, a to konkrétně její druhé nejlidnatější město, jímž je Chania. Koketování s jarem bude v České republiky místy k vidění i v nejbližších dnech.

Při cestě z Karvinska směrem lehce na severozápad lze po více jak 9 500 km dorazit do města zvaného Cold Lake (čes. Studené Jezero). To se nachází na půdě druhého největšího státu planety, kterým je francouzsky a anglicky hovořící Kanada. Cold Lake se přesně rozprostírá cca 250 km severovýchodně od Edmontonu při vodách stejnojmenného jezera poblíž hranic oddělující Albertu od Saskatchewanu. Město nijak zvlášť velké není, dohromady zde žije přibližně 14 000 lidí, což je v rámci populace o nějakých 400% méně než ve východočeské Karviné.

Klima Studeného Jezera je kontinentální, společně s ohledem na samotné umístění na severoamerickém kontinentě to tím pádem znamená, že tu bývají drsné zimy a naopak v létě občas nepřekvapí ani tropy. Průměrná roční teplota delá 2°C, nejteplejší červenec nabízí 17°C (celé letní období 16°C), nejchladnější leden vlastní v dlouhodobém měřítku -15°C (na zimu připadá -14°C), dvanáctiměsíční úhrn srážek se pohybuje v okruhu 400 mm, z toho většina (necelých 300 mm) platí pro květen až září.

V letošní zimní sezóně (do pátku třináctého) se Cold Lake (540 m.n.m.) dočkalo v souhrnu -11.9°C, v neděli 28. prosince se zde rtuť teploměru propadla až k -32°C, v neděli 25. ledna naproti tomu teplota vzduchu letěla až k 10°C, byť na ně nakonec s maximem 9.8°C těsně nestačila a k nejbílejším dnům patřil namátkou 21. leden s pokrývkou o 23 cm (stejné množství zároveň představuje lednový průměr) s tím, že v pátek 13.2. tady leželo okolo 11 cm sněhu (Cold Lake díky tomu patřilo ke kanadským místům se slabším sněhovým pokrytím, kdyby ale leželo o 1 500 km dále na východ, tj. na území Ontaria, bylo by s více než 70 cm v jiné situaci), nicméně do neděle by mělo připadnout až přes 10 čísel.

K nejchladnějším 13. únorům patřil ten v roce 2007 s minimem -36.9°C, přičemž o 52 týdnů dříve bylo v totožný den až 5.5°C (předcházejících 24 hodin přineslo až 8.0°C, ráno však srazilo rtuť teploměru až k -13°C). Poslední vyspělejší ledová čtyřicítka pak byla v Cold Lake pozorovatelná 29. ledna roku 2008, kdy se teploty dostaly až k -41.6°C (leden v minulosti zamířil až pod -48°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

VÝHLED POČASÍ NA ŘÍJEN

Převážně oblačno, občas přeháňky nebo déšť. Uprostřed období jasno nebo...

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

REKORDY NA 29. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 29. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

TCHAJ-WAN ZASÁHL TAJFUN 4. KATEGORIE

Déjà vu, opravdu nepříjemné déjà vu. Jako za trest, dalo...


STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

STŘEDNÍ KANADA TEPLEJŠÍ, KÁHIRA VŠAK CHLADNĚJŠÍ

Holovousy, Praha-Klementinum a Ústí nad Labem – dle teploměrné sítě...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno až jasno,...

TO MUSÍTE VIDĚT

TO MUSÍTE VIDĚT

Kombinaci monumentálních pozůstatků dávných indiánských kultur a unikátní moderní architektury...


TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

TAJEMSTVÍ DLOUHÉHO VĚKU

Obyvatelé japonského ostrova Okinawa se dožívají houfně 100 let. Vědci...

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

REKORDY NA 28. ZÁŘÍ

Na středu 28. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

ŽHAVÉ SAN FRANCISCO

Až 227 400 mm na výšku, dále 27 400 mm na šířku...