STUDENÉ JEZERO JE OPRAVDU STUDENÉ

14.2.2015 12:06 | Autor: redakce

F319

 

Česká republika nabídla, jako již mnohokrát při inverzním počasí, o pátek třináctého dvojí tvář – jedna byla veselá, zatímco ta druhá podkreslovala den paraskavedekatriafobie (odborný název pro patologický strach z pátečnáho dne s přídomkem třináctý). Ve středu měli štěstí na západě / severozápadě Čech, před sv. Valentýnem zase ve Slezsku, na Moravě a v rámci Čech pak hlavně v Pardubickém a Královehradeckém kraji. Inverze byla spojená s mírnějším jižním / jihozápadním prouděním a při této situaci bývá nejtepleji na Šumavě. To platilo i o 13. únor – zdejší Churáňov nebo i nedaleká Kvilda byly o páteční pravé poledne na 8°C, celkem příjemně ale bylo v čase oběda třeba také na Ostravsku s teplotou okolo 5°C. V dalších hodinách pak například Karvinsko atakovalo hranici 7°C, čímž dohnalo i vzdálenou Krétu, a to konkrétně její druhé nejlidnatější město, jímž je Chania. Koketování s jarem bude v České republiky místy k vidění i v nejbližších dnech.

Při cestě z Karvinska směrem lehce na severozápad lze po více jak 9 500 km dorazit do města zvaného Cold Lake (čes. Studené Jezero). To se nachází na půdě druhého největšího státu planety, kterým je francouzsky a anglicky hovořící Kanada. Cold Lake se přesně rozprostírá cca 250 km severovýchodně od Edmontonu při vodách stejnojmenného jezera poblíž hranic oddělující Albertu od Saskatchewanu. Město nijak zvlášť velké není, dohromady zde žije přibližně 14 000 lidí, což je v rámci populace o nějakých 400% méně než ve východočeské Karviné.

Klima Studeného Jezera je kontinentální, společně s ohledem na samotné umístění na severoamerickém kontinentě to tím pádem znamená, že tu bývají drsné zimy a naopak v létě občas nepřekvapí ani tropy. Průměrná roční teplota delá 2°C, nejteplejší červenec nabízí 17°C (celé letní období 16°C), nejchladnější leden vlastní v dlouhodobém měřítku -15°C (na zimu připadá -14°C), dvanáctiměsíční úhrn srážek se pohybuje v okruhu 400 mm, z toho většina (necelých 300 mm) platí pro květen až září.

V letošní zimní sezóně (do pátku třináctého) se Cold Lake (540 m.n.m.) dočkalo v souhrnu -11.9°C, v neděli 28. prosince se zde rtuť teploměru propadla až k -32°C, v neděli 25. ledna naproti tomu teplota vzduchu letěla až k 10°C, byť na ně nakonec s maximem 9.8°C těsně nestačila a k nejbílejším dnům patřil namátkou 21. leden s pokrývkou o 23 cm (stejné množství zároveň představuje lednový průměr) s tím, že v pátek 13.2. tady leželo okolo 11 cm sněhu (Cold Lake díky tomu patřilo ke kanadským místům se slabším sněhovým pokrytím, kdyby ale leželo o 1 500 km dále na východ, tj. na území Ontaria, bylo by s více než 70 cm v jiné situaci), nicméně do neděle by mělo připadnout až přes 10 čísel.

K nejchladnějším 13. únorům patřil ten v roce 2007 s minimem -36.9°C, přičemž o 52 týdnů dříve bylo v totožný den až 5.5°C (předcházejících 24 hodin přineslo až 8.0°C, ráno však srazilo rtuť teploměru až k -13°C). Poslední vyspělejší ledová čtyřicítka pak byla v Cold Lake pozorovatelná 29. ledna roku 2008, kdy se teploty dostaly až k -41.6°C (leden v minulosti zamířil až pod -48°C).

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

ZÁSADY DLOUHÉHO ŽIVOTA

Jak být laskavý ke svému srdci. Představte si,...

REKORDY NA 25. LEDNA

REKORDY NA 25. LEDNA

Na středu 25. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

VÝHLED POČASÍ DO 20. ÚNORA

Nárůst teplot očekáváme na přelomu ledna a února. 21.-31.1.2017 Počátkem období zataženo...


VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

VE SMOGU OMEZTE PROCHÁZKY

Počasí tohoto týdne přináší inverzní charakter počasí, kdy bude převážně...

REKORDY NA 24. LEDNA

REKORDY NA 24. LEDNA

Na úterý 24. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská...


REKORDY NA 23. LEDEN

REKORDY NA 23. LEDEN

Na pondělí 23. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

LEDEN 2017 NA OSTROVĚ MALE (MALE, MALEDIVY)

Byť má Česká republika zcela odlišný troposférický charakter než rajské...

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

YNVERZNÍ TEMPERAMENT NOCI Z PÁTKU NA SOBOTU

Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího...