SRÁŽKOVÁ (NE)ČINNOST: ČESKO 9 MM, IRÁK 74 MM

31.1.2017 9:45 | Autor: Jan Horák

Ani na jednom ze všech 396 pozemních srážkoměrů (16 v Karlovarském kraji, 18 v Jihomoravském kraji, 21 v Pardubickém a Zlínském kraji, 22 v Olomouckém kraji a Praze, 25 v Ústeckém kraji, 30 v Moravskoslezském kraji, 33 v Královéhradeckém a Libereckém kraji a na Vysočině, 38 v Plzeňském kraji a 42 v Jihočeském a Středočeském kraji) nebylo v pátek 27. 1. 2017 zaznamenáno 5 mm srážek a více. Ve skutečnosti se všude jednalo o nic.

Taktéž v sobotu 28. 1. 2017 v České republice žádná významnější srážková činnost nenastala. Maximum bylo rovno 1 mm a postaraly se o něj Klatovy, které strávily celý sobotní den pod bodem mrazu (nanejvýš kolem -5 °C).

Rovněž v neděli 29. 1. 2017 vzhledem k pokračující vládě tlakové výše, byť ustupující, mnoho sněhových vloček (ani krupic či dešťových kapek) k vidění nebylo, prakticky všude byl nedělní srážkový úhrn roven číslici nula. Menší výjimkou byly Teplice, jejichž srážkoměr zaznamenal celkem 8 mm srážek s tím, že je velice rovnoměrně rozdělil do celého dne – s ohledem na inverzní charakter počasí lze předpokládat, že podobně jako v Mostě šlo o lokální a nepříliš přírodní sněžení (drobnějšího) rázu.

O nějakých 3 000 km dále směrem na jihovýchod byla situace poněkud jiná. Řeč je konkrétně o Iráku, v obecném smyslu o velmi suché a horké zemi, kterou v závěru předešlého týdne navštívila tlaková níže. Nijak zvlášť hluboce se netvářila, nicméně srážky přinesla, a to zejména do hor na severu.

Ve městě Sulajmáníja, jež se nachází v severní části Iráku v nadmořské výšce kolem 750 m n. m., byl závěr posledního pracovního týdne ledna 2017 poněkud deštivý – od pátečního do sobotního rána zde napršelo 38 mm srážek. Prakticky identicky na tom byl také Dahuk situovaný severně od Mosulu (33 mm) nebo i o něco větší a jihovýchodnější Erbíl (32 mm). Méně uspokojivé 4. místo uzmul Chamchamal (27 mm) a na 5. místě se umístilo nevelkoměstské Akre (18 mm).

V následujících 24 hodinách (tj. od sobotního do nedělního jitra) se z oblačnosti sneslo 600 ml dešťové vody na metr čtvereční – v metropolitním Bagdádu.

Nejmenovaný lyžařský resort s přídomkem sanus per aquam (spa) těžil ze své vertikální polohy – na rozdíl od nížinatého Bagdádu se dočkal dohromady 36 mm srážek, díky čemuž byl šestatřicetkrát bohatší na srážky než de facto celé Česko.

Opětovný srážkový úspěch slavil Dahuk, jenž nabídl 16 m srážek. Zároveň byl druhým a posledním iráckým zákoutím, jehož neklimatický srážkoměr zachytil alespoň 10 mm srážek – ve smyslu údobí od sobotního do nedělního rána.

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až oblačno,...

REKORDY NA 29. BŘEZNA

REKORDY NA 29. BŘEZNA

Na středu 29. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

I OSLO MÁ SVÉ DNY ANEB „DECHBEROUCÍCH“ 20 °C

Na období od 21. do 27. března připadá jedna...


KAM NA VÝLET V ČESKU

KAM NA VÝLET V ČESKU

Kniha 1000 divů České republiky je publikace obsahující 1000...

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ...

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

SEVERNÍ MAROKO ZCHLADILO VÍCE NEŽ BRNO

Z ryze meteorologického úhlu pohledu úmorná nuda, nicméně z...


REKORDY NA 28. BŘEZNA

REKORDY NA 28. BŘEZNA

Na úterý 28. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 27. BŘEZNA

REKORDY NA 27. BŘEZNA

Na pondělí 27. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 26. BŘEZNA

REKORDY NA 26. BŘEZNA

Na neděli 26. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...