SNÍH V TOKIU – PRVNĚ OD R. 1875 (+MINIROZHOVOR)

25.11.2016 9:37 | Autor: redakce

Před několika dny avizovaná možnost příchodu zimního počasí se tedy nakonec stala skutečností – v japonském Tokiu, u nás samozřejmě vzhledem k přítomnosti „inverzní deky“ nemohla. Zadní strana tlakové níže, která od čtvrteční noci začala plně úřadovat ve středním Honšú, zejména v jeho pobřežní oblasti, očekávané bohatší srážky opravdu přinesla – jen přímo v Tokiu bylo do 9. hodiny zaznamenáno kolem 15 mm srážek s tím, že do 15. hodiny přibylo dalších okolo 10 mm srážek. V první polovině čtvrtka tím pádem nasrážkovalo nějakých 25 mm srážek. Tím nejdůležitějším ale je, že sibiřský vzduch cestu do Tokia přeci jen našel.

Středa Tokiu darovala až 13 °C, přičemž ještě na přelomu 23. a 24. listopadu šlo o nějakých 9 °C. Do cca 4 hodin a 30 minut se rtuť teploměru zdržovala mezi 9 až 5 °C, pak se začalo, především kvůli srážkám, ochlazovat. Výsledkem byl pád do prostoru o rozměrech 0 až 1 °C. Vlhké a těžkopádné sněhové vločky, které byly původně dešťovými kapkami, tak mohly Tokiu dopřát na místní poměry vskutku impozantní listopadově-zimní atmosféru, kdy se, byť jen přechodně, utvořila až plus mínus 2 cm tlustá sněhová pokrývka. K večeru se japonská metropole od bodu mrazu zase vzdálila (atak 3 °C).

Letošní 24. listopad v Tokiu bodoval lidově řečeno hned na dvou frontách. Zaprvé se postaral o premiérové listopadové sněžení od 60. let 20. století – v listopadovém Tokiu naposledy sněžilo v r. 1962, jinak řečeno před 54 lety. A zadruhé přivedl na svět vůbec první listopadovou sněhovou pokrývku – Tokio sleduje počasí od r. 1875 (tj. bezmála 150 let), v rámci jedenáctého měsíce však až do letoška tvorbu sněhobílé peřiny nepamatovalo. Krátký pohled na předpáteční Tokio: https://www.youtube.com/watch?v=6VoH3x8uFqE

Teď už hlavní město Japonska opusťme a zavítejme ještě jedou do kanadského sektoru Arktidy, konkrétně na Ellesmerův ostrov, a to jmenovitě na jeho poloostrov Fosheim, na jehož západě se nalézá meteorologická stanice Eureka, kde, jak už bylo řečeno, nyní tráví čas meteoroložka Jane Fonger:

Jane, jsou všichni lidé pracující v Eurece Kanaďané, nebo jsou zde také zástupci jiných národů? Navštívil někdy Eureku někdo z České republiky? A jaká je vlastně Tvá pracovní doba?

Eureka spadá pod kanadskou federální vládu, pro kterou mohou pracovat pouze Kanaďané. Cizinec samozřejmě může získat kanadské občanství, ale upřímně nevím, jak to v tomto případě funguje. Už jsme tu měli několik lidí z Ruska, avšak šlo o členy soukromé vědecké skupiny. Co vím, tak z Česka tu ještě nikdo nebyl. A obvykle jsem 2 až 3 měsíce doma a 2 až 3 měsíce někde v Arktidě (třeba z Alertu jsem se vrátila v polovině srpna).

Praktická stránka věci – jak to máte v Eurece s vodou a elektřinou? Mám tím namysli, že Eureka je poněkud izolovaná od civilizace, takže tu hádám nemáte klasickou síť vodovodů, horkovodů a elektrických drátů.

Vodu získáváme na jaře v době tání, a to z řeky. Zachytíme ji do jezírka (laguny), ze kterého následně čerpáme. Jinak stačí zpracovat led a sníh, kterého je tu dostatek. Co se elektřiny týče, stejně jako v Alertu i v Eurece používáme naftové generátory. Nafta se k nám dopravuje například soukromou nákladní lodí (do Alertu letecky).

Pomalu, ale jistě se blíží Vánoce (však jste také v úterý zdobili), které opět strávíš v Eurece. Jak tam vypadá Štědrodenní večer? A dáváš přednost chladu (zimě), nebo teplu (létu)?

24. prosince máme velkou večeři – krocan, šťouchané brambory, brusinková omáčka, bezmasé pokrmy atd. Dárky, stejně jako Američané a další, rozbalujeme až 25. prosince, ne po štědrovečerním hodování jako v Česku. Ačkoliv mám ráda snowboardování atd., léto je mnohem lepší – už i proto, že jsem hodně aktivní, což je v zimě problém.

Kamil Sojka
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

METEOROLOGICKÉ DRUŽICE

První experimentální družice, na jejíž palubě byly přístroje pro...

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

SVĚTOVÝ METEOROLOGICKÝ DEN

 Na 23. března připadá Světový meteorologický den, kterým si...

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

TEPLOTY I OBLAČNOST BUDOU APRÍLOVÉ

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Odpoledne...


REKORDY NA 23. BŘEZNA

REKORDY NA 23. BŘEZNA

Na čtvrtek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum...

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

HATTRICK 1907 POKOŘEN HATTRICKEM 2017 (CS, CO)

Ani Charles Tomas Hall, někdejší nejstarší obyvatel coloradského města...

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

ZAPOČALO JARO, PROTO IRSKO POCUKROVAL SNÍH

Irsko není zrovna ideální zemí pro strávení příjemné zimní...


NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

NEJVÍCE TĚLO OHROŽUJE …

Žádná živina není ve velkém množství pro tělo tak...

REKORDY NA 22. BŘEZNA

REKORDY NA 22. BŘEZNA

Na středu 22. března připadají z měření Praha-Klementinum...

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

ČESKO – IRÁK 84:122 (H2O)

Ještě jednou se krátce věnujme srážkovým úhrnům, o které...