SNÍH V BOSTONU, CHAN-HOM V ČÍNĚ / KOREJI

13.7.2015 9:16 | Autor: Jan Horák

radar

Světové oceány byly v závěru prvního čistokrevně červencového týdne poměrně rozbouřené, neboť v nich bylo možné spatřit dohromady šest tropickocyklonálních soustav, ať už zanikajících či vyvíjejících.

Převážná většina setrvávala nad územím Tichého oceánu – u 10. severní rovnoběžky a jejich blízkých sester se v prostoru mezi mezinárodní datovou hranicí (v případě severní polokoule jde vesměs o 180. poledník) a 100. západním poledníkem motaly celkem čtyři oblačné formace – první dvě západně od Havajských ostrovů (tropické bouře Halola a Iune), třetí mezi 120. až 130. východním poledníkem a 7. až 16. severní rovnoběžkou a čtvrtá u pobřeží Mexika (tropická bouře Dolores).

Zbylé dva systémy považovaly za domácí půdu Pacifik, avšak ten „asijský“ a nikoliv „americký“. Prvním byl dosluhující tajfun Chan-hom a tím druhým nadále čilá Nangka.

Spojené státy americké (Havajské ostrovy) žádné velké komplikace nečekají, Mexičané, Číňané, Japonci a Korejci už však totéž říci nemohou.
Mexiko, přesněji jeho státy Oaxaca, Guerrero, Michoacán, Jalisco, Colima či Baja California Sur, ohrožuje bouře Dolores, která by dle předpokladů mohla nabýt statusu hurikánu 2. až 3. kategorie.

Tajfun Nangka, který v podobě tajfunu 4. kategorie přešel přes severní okruh Severních Marian, se v neděli ráno našeho času nacházel ve Filipínském moři. Odtud by se měl vydat směrem na sever až severozápad, do potencionálního nebezpečí se tak dostává Japonsko. S větrem o rychlosti až okolo 250 km/h se tento oblačný vír už zapsal mezi tajfuny 5. kategorie, poté ale zeslábl a na počátku druhé poloviny víkendu šlo o tajfun 1. kategorie. I tak se ještě očekává, že zesílí.

Nejvíce o sobě dal v předešlých desítkách hodin vědět tajfun Chan-hom, který zasáhl hustě osídlený jihovýchod Číny, resp. okolí velkoměstské Šanghaje. Krátce po vstupu do vod Východočínského moře získal Chan-hom označení tajfun 4. kategorie, následně ale začal – naštěstí pro Číňany – rychle ztrácet na energii. Na ostrůvcích ležících východně od Tchaj-čou byly v závěru pátečního dne místního času hlášeny poryvy větru o rychlosti až 45 m/s, tj. 162 km/h, v samotné Šanghaji poté došlo na nárazy o 18 až 23 m/s, tj. 65 až 83 km/h. V neděli byl Chan-hom nad Žlutým mořem, avšak ve stádiu rozkladu.

Americký Boston možná nyní žádná tropická cyklóna netrápí, zato je v něm ale ještě ke spatření tající sníh ze zimních sněhových bouří – při nich se v únoru utvořila až dva a půl metru vysoká pokrývka. Sníh společně s odpadem skončil na jedné skládce a zde i po dlouhých měsících stále ještě odtává – právě onen odpad funguje jako izolace, která špinavý a extrémně nekvalitní sníh ještě udržuje při životě. Ve městě už odstartovala „loterie“, kdy veškerý sníh zmizí. Jak ale pro NYT (New York Times) uvedl jeden z obyvatelů (Tim Pedrsen), ne všichni jsou z toho nadšení.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude jasno až polojasno,...

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

REKORDY NA 27. ZÁŘÍ

Na úterý 27. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

DENVERSKÉ NAHORU, DOLŮ

Psala se sobota 23. září 1905, když se nad státy...


MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

MEMPHIS SE NAVRÁTIL DO 19. STOLETÍ, AVŠAK VÝŠE

Od nejjihozápadnějšího bodu k tomu nejseverovýchodnějšímu plus mínus 800 km,...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na pondělí 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

BERMUDY V ZAJETÍ KARLA

    V pátek 23. září 2016 ve 20 hodin SELČ se...


SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

SE PSEM NAPÁNUJTE DLOUHÉ PROCHÁZKY

  Počasí nejbližších dnů bude převážně slunečné a suché – máme...

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

TEPLOTA ZŮSTANE PŘÍJEMNÁ

V neděli bude jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Nejvyšší denní...

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

REKORDY NA 25. ZÁŘÍ

  Na neděli 25. září připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...